Ideje za sadnju začinskog bilja u posudama

Osim što lijepo miriše i ima divan okus, začinsko bilje pravi je užitak za oko, a radi praktičnosti, najbolje ga je smjestiti u blizini kuhinje

Da biste na brzinu ubrali malo svježega začinskog bilja, bez obzira na to želite li ga upotrijebiti tijekom kuhanja ili za pripremu šalice čaja, najbolje ga je posaditi u posudama ili žardinijerama neposredno ispred vrata. Te će biljke na sunčanim mjestima razviti sjajnu aromu, a uz pravilnu njegu, dobro će uspijevati i raskošno cvjetati, pa svojom atraktivnošću nimalo neće zaostajati za klasičnim lončanicama.

začinsko bilje

Nakon što završi berba, odnosno cvjetanje, praktičnost mobilnih posuda doći će do punog izražaja − te se biljke tada jednostavno mogu staviti u drugi red kako bi u prvi plan dospjeli ljepši primjerci. Zahvaljujući mogućnosti jednostavnog premještanja posuda, biljke je moguće prema potrebi pravodobno preseliti kada sunce optimalno ne obasjava svaki kutak.

Kako bismo u začinskom bilju dugoročno uživali, važno je upotrebljavati odgovarajući supstrat. Začinsko bilje voli propusna i prozračna tla, stoga je najbolje univerzalnu zemlju za cvijeće pomiješati s jednom trećinom pijeska. U posude prvo treba staviti drenažni sloj glinenih kuglica koji će omogućiti neometano otjecanje vode za zalijevanje i kišnice kroz otvor na dnu posude. Bilje je potrebno redovito zalijevati te ga vrlo umjereno prihranjivati specijalnim tekućim gnojivom za začinsko bilje. Dobra njega će se isplatiti jer višegodišnje vrste, kao što su timijan, kadulja i ružmarin, mogu prezimiti. Posude omotajte folijom s mjehurićima, a biljke prekrijte granama četinjača i smjestite ih na zaštićeno mjesto na stiropor. Vodite računa o tome da se zemlja ne isuši. U proljeće je začinsko bilje dovoljno presaditi i podrezati.

Foto: Profimedia

Komentari