Ne podcjenjujte proces fotostarenja!

Jeste li znali da oko 90 posto svih procesa koji izazivaju preuranjeno starenje kože nastaje zbog djelovanja UV zraka, a samo 10 posto je posljedica prirodnog starenja kože? Utješno je to što fotostarenje ipak možemo znatno usporiti – kremama za zaštitu od sunca – ali tijekom cijele godine!

Brojna su iztraživanja pokazala kako sunce ima mnogo pozitivnih učinaka na naše tijelo i um – no samo u slučaju razumnog izlaganja suncu! Sunce naime poboljšava vitalnost i podiže osjećaj ugode, igra važnu ulogu u nastanku ‘sunčevog vitamina’ D koji je potreban za bolju strukturu naših kostiju, no svako prekomjerno izlaganje UV zrakama može uzrokovati razna, a u mnogim slučajevima i teška oštećenja kože.

Fotostarenje i prirodno starenje

No jeste li znali da oko 90 posto svih procesa koji izazivaju preuranjeno starenje kože nastaje upravo zbog djelovanja UV zraka, a samo 10 posto je posljedica prirodnog starenja kože? UV zračenje jedan je od najutjecajnijih faktora u preuranjenom starenju kože, tj. fotostarenju! Simptomi fotostarenja uključuju izravna i neizravna DNK oštećenja, stvaranje slobodnih radikala kao posljedicu izlaganja UV zračenju te smanjenje količine kolagena, što uzrokuje bore i preuranjeno starenje kože. Svakodnevnim izlaganjem štetnim sunčevih zrakama dolazi do oštećenja kolagena i elastina, gubitka njihove čvrste strukture pa koža postaje opuštena, bez tonusa, gruba na dodir i s borama. Istodobno, koža postaje žućkasta, suha i gruba, s dubokim borama i pigmentacijskim mrljama te proširenim kapilarama. Za razliku od svega toga, kod prirodnog, tzv. kronološkog starenja, koža s godinama postaje suha i blijeda, manje elastična i sa sitnim borama. Kao što vidite, znatno su veće posljedice djelovanja sunčevih zraka na kožu, nego što nam prirodno donose naše godine!

Kako spriječiti oštećenja?

No utješno je da se fotostarenje ipak može znatno usporiti! S obzirom da su lice, ruke i dekolte izloženi UV zračenju više no ostatak tijela, ta područja – osobito lice – zahtijevaju posebnu i trajnu zaštitu (tijekom cijele godine!). Iako većina preparativne kozmetike koju svakodnevno koristimo sadrži zaštitni faktor (ponekad i vrlo visok), kreme za lice i šminka sa zaštitnim faktorom ne mogu pružiti jednaku zaštitu kao proizvod za zaštitu od sunca! Zato bez proizvoda za zaštitu lica, ruku i dekoltea s visokim faktorom ne izlazite vani! Pri tome vodite računa da proizvod sadrži i UVA i UVB zaštitu, jer većina krema štiti protiv UVB zračenja koje je odgovorno za pojavu alergija na sunce, dok manji broj sadrži i zaštitu od UVA zraka koje zapravo rade najveću štetu – prodiru dublje u kožu i uzrokuju ozbiljnija oštećenja!

Kako djeluju UVA i UVB zrake?

Gotovo 90% svih simptoma starenja kože uzrokovano je izlaganjem UV zračenju. Pri tome treba znati kako djeluju UVA, a kako UVB zrake. UVA zrake prodiru duboko u naše potkožno tkivo i najodgovornije su za dugoročnija oštećenja poput preuranjenog starenja kože, razne polimorfne svjetlosne dermatoze a u najgorem slučaju i za rak kože. Istodobno, UVB zrake prodiru u gornje slojeve kože pri čemu uzrokuju razne opekline i oštećenja DNK stanica. Iako su UVA zrake slabije od UVB zraka, one su 30 do 50
puta učestalije i prisutne su gotovo jednakim intenzitetom tijekom svih dnevnih sati kroz cijelu godinu. Budući da prodiru čak i kroz oblake i staklo, za sprječavanje dugoročnih oštećenja važno je koristiti zaštitu od sunca na dnevnoj bazi – tijekom cijele godine, pa čak i zimi kada je vrijeme loše!

Komentari