Prati kosu šamponom ili ne?

Novi trend koji dolazi iz SAD-a zove se ‘no poo’. Riječ je o pranju kose bez šampona, isključivo s vodom, uz povremeno dodavanje octa ili sode bikarbone. Funkcionira li to doista?

Miris svježe oprane kose je osjećaj koji većina žena voli. Njujorčanka Sarah Theeboom se, međutim, svojevoljno odrekla upravo toga, priklanjajući se novom trendu po imenu ‘no poo’ (bez šampona). Riječ je o novosti koju su u međuvremenu prihvatile i brojne zvijezde, poput Mirande Kerr ili Adele… koje ipak nisu potpuno podlegle trendu, nego su reducirale upotrebu šampona na jednom mjesečno.

Početak je najteži

“Ideju za promjenu načina pranja kose mi je dala prijateljica koja je prije imala jako suhu kosu. Otada ne upotrebljavam šampon, nego kosu perem isključivo vodom”, kaže Sarah, koja je s takvim načinom pranja kose započela prije šest godina. Prijateljica ju je upozorila da će na početku stanje biti pomalo gadljivo. No Sarah je bila toliko nezadovoljna svojom neposlušnom kosom da je nekoliko mjeseci poslije, za vrijeme godišnjeg odmora u Tajlandu, odlučila iskušati prijateljičin recept. Znala je da će biti loše, ali nije ni slutila do kojih razmjera. Tijekom prvih tjedana imala je najviše problema sa svrbežom tjemena, no nakon šest tjedana dogodio se obrat.

“Prhut je nestala, a kosa više nije bila tako masna”, svjedoči Sarah. Od tog trenutka pa sve do danas Sarah nijednom nije upotrijebila šampon. “Ne gledam na šampon kao na neprijatelja, ali moja mi se kosa ovako više sviđa jer djeluje puno zdravije. Osim toga sam i uštedjela gomilu novca”, kaže ova djevojka.

Što kaže stručnjak?

Dermatolog i specijalist za kosu dr. Frank-Matthias Schaart iz Hamburga specijalizirao se za probleme s kosom i kožom vlasišta!

Poklonici ovog novog pokreta smatraju da brojni uobičajeni šamponi oštećuju kosu, a dr. Schaart tvrdi da takva razmišljanja u načelu nisu potpuno neopravdana. “I nas dermatologe zabrinjava činjenica da se kosa prečesto pere i da se nerijetko koriste proizvodi neodgovarajućeg sastava. Osobe s osjetljivijom kožom vlasišta trebale bi izbjegavati sastojke kao što je kokamidopropil betain, koji često izaziva alergije. Silikoni pak kosu doduše čine sjajnom i podatnom, ali pod određenim okolnostima mogu i slijepiti otvorene pore na koži vlasišta. I razna je bojila i konzervanse bolje izbjegavati ako je koža na glavi osjetljiva”, kaže ovaj dermatolog, no ipak naglašava kako pranje kose bez šampona i nema nekog smisla.

“Kao specijalist za kosu smatram potpuno izbjegavanje pranja kose šamponom kontraproduktivnim. Osim toga, mislim da prirodni miris tijela u današnje vrijeme jednostavno više nije društveno prihvatljiv. A kosa, nakon što se tjednima ne pere, odnosno ne tretira supstancijama koje otapaju masnoće, poprima neugodan miris. Loj, koji izlučuju lojne žlijezde na koži glave, kako bi kosu obavile njegujućim zaštitnim slojem postupno počinje mirisati kao užegnuti maslac”, kaže dermatolog. Pokret koji potpuno isključuje šampon prilikom pranja kose po njegovom mišljenju sa sobom nosi velike rizike. “Neki ljudi ionako imaju problema s masnom prhuti ili pak s iritacijama kože vlasišta. Ako kod osobe postoji takva sklonost takozvanom seboroičnom ekcemu, potrebna je uporaba medicinskog šampona s posebnim protugljivičnim supstancijama kako bi se spriječio razvoj određenih organskih klica. Ako se ne postupi prema toj preporuci i ako se kosa umjesto toga uopće ne pere, pojavit će se ljuskavi sloj prhuti, koji će izazivati snažan svrbež i zbog kojeg će postupno početi ispadati sve više kose. Stoga savjetujem da se kod problema s kožom vlasišta ne pribjegne
nekorištenju šampona u nadi da će se stanje popraviti, nego da se zatraži savjet iskusnog dermatologa”, kaže dr. Schaart. Njegova preporuka je korištenje blagog šampona svaka dva do tri dana. Pritom bi kosu trebalo prati mlakom, a nikako ne vrućom vodom. Isto vrijedi i za feniranje vrućim zrakom.

A što misli o prirodnim sredstvima za njegu kose?

“Povremeno se svakako može upotrijebiti neki biološki proizvod, kao što je, primjerice, maslinovo ulje, koje se na kosi ostavlja preko noći, kako bi se riješio problem isušene i ljuskave kože vlasišta. Inače sam ipak više za korištenje prednosti suvremene znanosti. Onima koji se, primjerice, odluče za pivsku kuru za kosu predviđam da će nakon toga tjednima u širokom luku zaobilaziti svoje omiljeno pivo.
Osobno nisam ni pobornik preporuke da se kosa pere u urinu. U tom slučaju je bolje nabaviti šampon koji sadrži ureu i samim time ima sva pozitivna svojstva te hranjive tvari, uz istovremeno izbjegavanje negativnih strana, kao što je, primjerice, neugodan miris”, zaključuje ovaj stručnjak za kosu.

Komentari