8 pravila za psihički i fizički napredak

Poznati njujorški lijecnik i holisticki guru za um, duh i tijelo Frank Lipman u svojoj aktualnoj knjizi ‘The New Health Rules’ predlaže 8 jednostavnih pravila zahvaljujući kojima ćete ostvariti psihički i fizički napredak

Jesen je, prema istraživanjima, najbolje razdoblje za promjene jer se upravo u ovo doba godine odluke češće provedu u djelo, puno češće nego, primjerice, one novogodišnje. Ako vas ljetni odmor nije inspirirao i potaknuo da okrenete novi list s nekim konkretnim promjenama, predlažemo 8 jednostavnih pravila koje je kompilirao Frank Lipman, poznati njujorški lijecnik i holisticki guru za um, duh i tijelo u svojoj aktualnoj knjizi ‘The New Health Rules’. Dok je još lijepo vrijeme na našoj strani, iskoristite priliku kako biste prigrlili nove zdrave navike i pozitivne rituale za psihički i fizički napredak.

Doista je riječ o jednostavnim tehnikama za čiju provedbu će vam trebati samo malo više discipline i to ne zato što tehnike zahtijevaju napor, nego zato što se nije jednostavno riješiti nekih ustaljenih obrazaca ponašanja. Kad otvorite prostor jednoj dobroj navici, dalje je puno lakše koračati prema kvalitetnijem životu.

Izbjegavajte multitasking

Budite prisutni u trenutku i izbjegavajte multitasking – osim što je neučinkovit, jer zbog njega češće radimo pogreške i produljujemo vrijeme koje nam je potrebno da jednu stvar završimo do kraja, nepotrebno si stvaramo dodatni stres. Dakle, od svake obaveze, ma koliko ‘nevažna’ bila, napravite vrstu aktivne meditacije. Fokusiranjem isključivo na zadaću koju obavljamo utišat ćemo neprestani unutarnji dijalog i smanjiti stres. Zato, umjesto s rojem misli i glavom u budućnosti, slažite robu ili perite posđue svjesno i prisutno u trenutku. Zbog toga nećete potrošiti više vremena obavljajući posao, a svjesno usmjerenom pozornošću na zadatak umirit ćete um, osjetiti mentalnu i emocionalnu mirnoću
te dopustiti svojim unutarnjim uvidima i emocijama da isplivaju na površinu. Isto primijenite i u poslovnom okruženju, primijetit ćete razliku u smislu povećanja produktivnosti.

Naučite samo jednu asanu

Čak i ako niste ljubitelj joge, savladajte barem jednu asanu – Supta Baddha Konasanu. Taj opuštajući položaj ‘ležećeg postolara’ poboljšava cirkulaciju u donjem dijelu abdomena, potiče probavu, opušta živčani sustav i obnavlja cijelo tijelo. Posebno je pogodan za osobe koje puno sjede pred kompjutorom pa su ‘stisnuti’ u prsnom košu. Dakle, sjednite na mekanu podlogu, a ispod leđa postavite valjak od deke ili tvđri jastuk pa lezite. Raširite noge, spojite tabane tako da su vam koljena razdvojena i nalaze se jedno nasuprot drugome. Raširite ruke sa strane s dlanovima prema gore. Pripazite pritom da vam leđa nisu previše savijena i pokušajte lagano povući trticu prema gore. Sklopite oči, opustite se i dišite normalno. Fokusirajte se na pokrete abdomena. Ostanite u položaju oko 1 minutu pa postupno produljujte vrijeme dok ne dostignete 5 minuta.

Stavite ružičaste naočale

Mnogi su toliko naviknuli žaliti se i prigovarati da to više i ne primjećuju. Stalna zabrinutost čini nam se neizbježnom, a naše tijelo prati naše misli pretvarajući stres u fizičke ili psihičke boli. Iako savjet ‘misli pozitivno’ može zvučati isprazno i klišejizirano, zdravstvene dobrobiti od ‘ružičastog’ pogleda na svijet su velike. Ako imate stvari koje zadovoljavaju osnovne ljudske potrebe – dom, hranu i zajednicu ljudi koja se brine za vas, što vam još treba? Stoga, sljedeći put kad osvijestite kovitlac negativnih misli (npr. ‘Mrzim prometne gužve.’, ‘Nikad neću završiti ovaj projekt’, ‘Zašto ne mogu pronaći dobrog muškarca?’) promijenite svoje razmišljanje – pronađite nadu i dobru stvar u baš svakoj situaciji, ili se fokusirajte na one stvari u životu na kojima ste zahvalni. Trebat će vam nekoliko mjeseci da istrenirate um kako da gleda kroz ružičaste naočale, ali time ćete zasigurno iscijeliti svoje tijelo od kroničnog umora, patnje i boli.

Posvetite deset minuta dnevno sreći

Radite ono što vas raduje barem 10 minuta dnevno, pogotovo ako ne provodite 8 sati obavljajući posao koji volite. Često mislimo kako nikad nemamo vremena za ugađanje sebi, međutim tako kratku vremensku sekvencu u danu gotovo svi mogu ‘ukrasti’, npr. od vremena koje provedemo surfajući internetom ili gledajući TV. Za to vrijeme ne trebate raditi ništa spektakularno ili skupo. Neka to bude ona aktivnost koja godi vašem duhu, budi u vama bolju osobu, podiže raspoloženje i opušta vas. Primjerice, zaigrajte košarku u dvorištu, prelistajte omiljeni magazin, crtajte u autobusu na povratku s posla, zapišite svoje osjećaje ili dnevna zapažanja, plešite ili pjevajte… I radite to predano, svaki dan bez preskakanja, kao da imate dogovoreni sastanak sa samim sobom.

Poštujte svoj unutranji sat

Iako životne situacije često ne surađuju s našim potrebama, kada naučimo kako naše tijelo reagira kada su u pitanju energija i apetit, sitnim preinakamasi možemo olakšati svakodnevicu. Primjerice, ako znate da vas oko 4 popodne ulovi želja za slatkim, zbog čega opustošite uredski aparat s grickalicama, kako biste to izbjegli, otiđite u kratku šetnju na svježem zraku sat vremena ranije. To bi trebalo pomoći utažiti slatku napast, a ako ne stignete, prevarite je čajem od metvice ili orasima. Također, ako vam je nakon radnog vremena razina kortizola, hormona stresa, visoka, umjesto da odete kući ili na kavu s prijateljicom, višak loše energije radije ostavite u nekom studiju za vježbanje. Isto tako, ako je vaš trenutak najveće koncentracije ujutro nakon buđenja, organizirajte dan i prilagodite svoj raspored tako da iskoristite svoj mentalni potencijal i kreativnost prije nego vam glavu ispune mnogobrojne dnevne obaveze.

Uprljajte ruke i noge

Koliko god čudno zvučalo, naše tijelo treba mikrobe iz okoliša kako bi ojačalo imunosni sustav. Kako većina nas provodi dane u zatvorenom, u kući, u autu, u uredu, kad god možete, doslovno zaprljajte ruke i noge u prirodi. I vi i djeca. Bacili, mikrobi i kukci iz okoliša važni su za održavanje ravnoteže našeg mikrobioma – nevidljivih mikroorganizma koji žive u i na našem tijelu. Naime, u našem se organizmu nalazi više mikroba nego stanica, i iako neki od ovih mikroba postanu razlogom razvoja bolesti, većina njih je benigna i ima zaštitnu ulogu u našem organizmu. Stoga, šećite bosi, igrajte se u zemlji, vrtlarite,… radite sve ono što su naši preci svakodnevno radili dok nas moderni život nije otuđio od prirode.

Testirajte osjetljivost na hranu

Možda vam se čini da mliječni proizvodi ili gluten ne odgovaraju vašem organizmu, ali se nikada niste potrudili izolirati problem kako biste otkrili koje vam točno namirnice smetaju. Kako biste zauvijek uklonili bolove u trbuhu, napuhnutost ili umor uzrokovan hranom, tijekom dva tjedna iz prehrane izbacite gluten (tijesto i kruh), mliječne proizvode, kukuruz, soju, šećer ili bilo koje druge namirnice za koje sumnjate da vam ne čine dobro. Zatim, jednu po jednu namirnicu svaka dva dana uvodite u jelovnik, a prvi, testni dan, za doručak i ručak se obilno poslužite nanovo uvedenom namirnicom.
Već isti ili drugi dan saznat ćete kako na nju reagira vaše tijelo, dobit ćete informaciju od svog organizma trebate li je izbaciti ili ne.

‘Lovite’ vitamin D

Većina je nas danju zarobljena unutar fluorescentno osvijetljenih zgrada i nedovoljno izložena ljekovitom sunčevom svijetlu, posebice tijekom zimskih mjeseci, kada su dani kratki i sivi. Stoga, potrudite se ujutro buditi što ranije, idealno sa svitanjem, pa odmah izađite van, makar na nekoliko minuta, dopuštajući da vaše tijelo osjeti nježnu jutarnju svjetlost. Također, što češće pronađite pola sata do sat vremena svaki dan kako biste bili izloženi suncu, po mogućnosti ranije tijekom dana. Sumnjate li da vam nedostaje sunčevog vitamina, uzmite suplement vitamin D3 jer prevenira brojne bolesti (npr. osteoporozu, multiplu sklerozu i kardiovaskularne bolesti), poboljšava imunitet te podiže energiju i raspoloženje.

Komentari