Kako biti s vremenom na ‘ti’ i naučiti se organizirati

Nitko se nije rodio organiziran, zato ne očajavajte ako vam to nije jača strana. Nikad nije kasno da razvijete i unaprijedite neke svoje navike. Dovoljno je željeti promjene i krenuti djelovati u tom smjeru, bez straha da ćete tako izgubiti spontanost ili kreativnost

Za većinu stvari koje ne stižemo u životu, bilo da je riječ o obvezama, potrebama ili željama, opravdanje nalazimo u nedostatku vremena. Toliko često posežemo za vremenom kao izlikom pa ne uviđamo kako time pokrivamo neke svoje mane kao što su neorganiziranost, lijenost, nemar, površnost… Činjenica jest da vremena nikada nema dovoljno i da bi nam dan trebao, s obzirom na sve što moramo ili želimo napraviti, trajati barem 28 sati, ali svatko od nas je okružen osobama kojima sve to uspijeva u standardnih 24 sata. Na pitanje kako sve stignu, uglavnom će vam odgovoriti kako je tajna u dobroj organizaciji. To će vam reći i uspješne žene koje imaju i karijeru i obitelj, biznismeni, osobe koje rade nekoliko poslova i usto nađu vremena za hobi ili dobrotvorni rad… Svoju organiziranost ne duguju samo obitelji i genima. Jer nitko se nije rodio organiziran – to može biti dio nečije naravi i odgoja stečenog u obitelji. Također, organiziranost nije osobina nekih odabranih koji se nužno odlikuju marljivošću i radoholičarstvom, iako, iza ovih osobina svakako se krije i dobro gospodarenje vremenom i mudro određivanje prioriteta. No organiziranost je prije svega navika koja se može razviti i unaprijediti i s kojom svatko može biti s vremenom ‘na ti’, ako to želi i krene djelovati u tom smjeru. Organiziranost neće samo povećati vašu produktivnost na poslu i kod kuće i unijeti više reda u svakodnevicu koja će postati funkcionalnija, nego i uspostaviti i održavati radne navike. Ukoliko niste osoba od novogodišnjih odluka, možda je baš sada pravo vrijeme da krenete u promjene. A za njih je, prije svega, ipak potrebna ne samo želja nego i odluka… I ne bojte se pritom da će ona uništiti vašu spontanost niti kreativnost. Biti organiziran samo će vam pomoći da bolje funkcionirate i ostvarite svoje planove i želje. Tako ćete stvoriti vrijeme za one neobavezne sadržaje u kojima se traži spontanost i opuštenost.

Neka vam dodatna motivacija za odluku o uvođenju reda u vašu svakodnevicu bude nevjerojatan, ali ipak istinit podatak da prosječna osoba utroši godišnje oko 150 sati na potragu za izgubljenim stvarima, različitim dokumentima i datotekama na racunalu. Druge studije pokazuju da nam takve potrage oduzimaju 10% radnog vremena. Motivacija će vam svakako biti i tvrdnja Kristine Zvonar Brkić, profesionalne organizatorice i autorice priručnika ‘Vrijeme i vi ‘na ti’’, da ste za svaku minutu koju provedete u organiziranju uštedjeli sat vremena. Organizirati se, dakle, itekako se isplati. Jer dok ne savladamo upravljanje vremenom, ne možemo ničim upravljati. Usto, organizacija kućanstva, radnog prostora i svih obveza utječe i na naš unutarnji mir. Kristina Zvonar Brkić kaže kako ne postoji neko univerzalno načelo organiziranja koje bi odgovaralo svima, nego ga svatko mora sam otkriti. No upoznavanje s osnovnim savjetima, alatima i tehnikama itekako može biti od velike koristi. ‘Ne moramo organizirati vrijeme jer je ono savršeno organizirano – svima je na raspolaganju 24 sata dnevno, 7 dana tjedno i 12 mjeseci godišnje. Ono što je potrebno razlučiti jest kako upravljati vlastitom energijom, fokusom i zadacima’, smatra profesionalna organizatorica.

Komentari