Podsjetnik na fine manire

Imati lijepe manire, biti pristojan i uljudan nije samo odraz građanske kulture, već tako pokazujemo koliko cijenimo sebe i druge. Jeste li zaboravili na bonton i pravila lijepog ponašanja? Donosimo vam zlatna pravila kojih se pridržavaju oni koji svojim gestama osvajaju druge

Kada naiđemo na ljubaznu i nasmijanu osobu u banci, trgovini, tramvaju ili u uredu, nerijetko ostanemo zatečeni. Ugodno smo iznenađeni kada se netko prema nama odnosi s poštovanjem i pristojno se ponaša. Unatoč tomu što im i profesija nalaže da budu ljubazni i susretljivi, najčešće susrećemo hladne i suzdržane osobe ili pak bezobrazne. Tako se, primjerice, više ne čudimo kada nas u kafiću posluži bahati konobar koji preko volje uzima našu narudžbu ili kada nas u trgovini odjećom prodavačica ne pozdravi, a kamoli posluži.

6 pravila lijepog ponašanja

U restoranu

U restoran uvijek prva ulazi osoba koja je pozvala na ručak ili večeru. No ako je to žena, ipak će prvi ući muškarac kojega ona odredi. Kada za stol u restoranu sjedaju žena i muškarac, trebaju se smjestiti ili jedno nasuprot drugom ili muškarac treba sjesti ženi s lijeve strane. Kad su na poslovnom ručku samo dvije osobe, neovisno o spolu, trebaju sjediti jedna nasuprot drugoj, s time da gost sjedi na mjestu s kojeg se pruža ljepši pogled. Kad je muškarac u društvu žene, on treba pozvati konobara, i to što je moguće manje primjetno. Treba izbjegavati pozivanje konobara povikom.

Darivanje

Kad kupujete dar, uvijek upozorite prodavača da s njega skine cijenu. Ako je cijena otisnuta na omotu, preko nje zalijepite ukras ili naljepnicu. Kada odlučite darovati knjigu, uobičajeno je na stranicu na kojoj se nalazi naslov djela napisati kratku posvetu s potpisom i datumom. Dar namijenjen domaćinima predaje se odmah po dolasku.

Kako jesti?

Sve vrste peradi treba jesti vilicom i nožem, a ne rukama. Odrežite mesa koliko možete, a ostatak na kostima ostavite na tanjuru. Jabuke treba najprije razrezati nožem, a zatim komade jesti prstima. Sočno voće, poput bresaka, treba vilicom i nožem razrezati na tanjuru i zatim jesti vilicom. Kivi nemojte guliti, nego mu samo oštrim nožem odrežite vrh, a zatim ga jedite žličicom, kao što se jede meko kuhano jaje. Kad je na tanjuru ostalo vrlo malo juhe, lakše ćete je zahvatiti žlicom ako rukom nagnete tanjur. Tanjur uvijek trebate nagnuti od sebe.

Kućne manire

Nakon 22 sata uljudno je prema susjedima stišati ton na televizoru i prestati bučati. Ako u kući živi jedna ili više ženskih osoba, muškarci uvijek trebaju za sobom spustiti poklopac na zahodskoj školjki.
Zlatno pravilo kaže da u kući možete ostati bez brašna, mineralne vode ili deterdženta za suđe, ali dobro pazite da nikad ne ostanete bez sapuna i toaletnog papira. Time možete i ukućane i goste dovesti u vrlo neugodnu situaciju. Izbjegavajte komentirati i kritizirati postupke bračnog partnera pred drugima, pa i pred vlastitom djecom. Sve što mislite da nije u redu raspravite u četiri oka. Supružnici se u društvu i pred svojom djecom trebaju odnositi jedno prema drugome s poštovanjem. Javno ponižavajući bračnog partnera, ujedno ponižavate sebe, zato to svakako izbjegavajte.

Telefoniranje

Vrlo rano (uglavnom prije 8 sati) ili kasno (poslije 22 sata) nije uputno nazivati privatne stanove, pa ni dobre prijatelje i znance. Takvi pozivi najčešće izazivaju misli na iznenadnu opasnost ili nesreću te stvaraju nelagodu i strah. Iznimku od prethodnoga pravila možete napraviti ako ste se prije dogovorili o ranom ili kasnom pozivu. Također, dopušteno je u svako doba nazvati svoga privatnog liječnika, zubara ili ljekarnika. Naravno, ako je to opravdano.

Iznošenje mišljenja

Kad vas netko upita za mišljenje o nekom kontroverznom pitanju, pristojno je odgovoriti izravno. Svakako nastojte kratko objasniti svoje stajalište kako ne biste potaknuli raspravu ili svađu. Također, tijekom razgovora u društvu nije uputno ispravljati izražavanje sugovornika, čak i ako ste profesor jezika. Puno je pažljivije u razgovoru ispravno upotrijebiti pogrešan izraz ili termin te na taj način diskretno upozoriti na pogrešku. Ako ste žena i dobijete kompliment za frizuru, haljinu ili nakit, obvezno treba zahvaliti, i to bez objašnjenja poput: ‘Nisam se pravo ni počešljala’, ‘Ma ta stara haljina mi je već dosadila’. Time vrijeđate ukus osobe koja vam je rekla kompliment. Bez obzira na to koliko društvo bilo poznato i dobro raspoloženo, izbjegavajte proste riječi i izraze, osobito pred djecom.

Komentari