Popularnim začinima spriječite ili ublažite gripu

Kad se prehlada toliko razvuče pa se ne možete ni sjetiti kada je počela, posegnite za prirodnim lijekovima koje ćete pronaći u – svojoj kuhinji, a koji će vam dobro doći i u liječenju drugih tegoba

Prehlada praćena često glavoboljom, kašljem i osjećajem tjelesne nemoći može potrajati tjednima pa se razvući i na mjesec dana. Najbolje rješenje bi bilo ostati kod kuće nekoliko dana i ne izlaziti na hladan zrak, no nažalost, to si rijetko tko može priuštiti. Jer i liječnici će nam rijetko kada dati bolovanje za ‘običnu’ prehladu. Kako biste si u stanju prehlade olakšali boravak na poslu i u izvršavanju svih obaveza, pomaže terapija prirodnim sredstvima – čajevima, tinkturama, mastima, biljnim kapima za inhalaciju… Neke od njih možete pronaći i u svojoj kuhinji. Primjerice, začini koje koristite za juhe, variva i ostala jela mogu vam uvelike pomoći u osnaživanju organizma u smislu jačanja imuniteta te ublažavanja simptoma prehlade pa i konačnog izliječenja.

ORIGANO

Možete koristiti svježi i sušeni origano, ali najbolje je uzeti ulje origana i to vrstu ‘origanum vulgare’. Osim za prehladu, dobro će vam doći kod psorijaze, herpesa, astme i želučanih tegoba. Ovaj omiljeni začin bez kojega je pizza nezamisliva, sadrži karvakrol koji ima antivirusna i dezinfekcijska svojstva. Ulje orgiana razrijedite u vodi ili čaju te popijte ili se inhalirajte njime.

CIMET

Začin naročito aktualan u zimsko doba u jelima poput savijače od jabuka ili pak kuhanoga vina izvrstan je antioksidans te ublažava simptome gripe i prehlade. Usto ojačava imunitet, ublažava kašalj i bol u sinusima. Najbolji je u kombinaciji s đumbirom ili pak s medom. Stavite u 1 dl mlake vode 1 žlicu meda s dvije žličice mljevenog cejlonskog cimeta i sve dobro promiješajte te ovakav pripravak pijte nekoliko puta na dan.

KURKUMA

Poznati indijski začin drevna ajurvedska medicina koristi u liječenju astme, probavnih problema i visokog krvnog tlaka, a dobar je i diuretik. Ima protuupalna svojstva te umanjuje bolove i otekline u nosu i grlu te olakšava gutanje. Napravite smjesu od 100 g meda i 1 žlice kurkume i stavite u teglicu. Uzimajte svaka dva-tri sata po pola čajne žlice.

KAJENSKI PAPAR

Za ovaj začin u ulozi prirodnog lijeka možda se mnogi neće odlučiti zbog njegove ljutine, što je prava šteta je vrlo djelotovoran i omogućit će vam da nekon kratkog vremena opet ‘prodišete’ kako treba. Koristite ga u juhi, toplim napitcima poput čaja ili pomiješanog s medom.

Komentari