Prehrana djece sportaša

Ono što jedu djeca sportaši svakako može doprinijeti njihovu ukupnom rezultatu, no energetska funkcija hrane nije jedino na što treba obratiti pažnju. Jedino sustavnom edukacijom možemo trening uciniti efikasnijim i zdravijim

Država smo s mnogo talentiranih sportaša i s uistinu zapanjujućim sportskim rezultatima i uspjesima, čemu svjedoče i medalje naših sportaša osvojene na netom završenoj Olimpijadi. Većina tih rezultata proizvod su obiteljskog truda, entuzijazma i odricanja, no nažalost ne i državnog sustava. Sport je danas mnogo više od plemenite vještine, emocije, prestiža i natjecanja; sport je danas nažalost i business. Mnogi od vas, dragi čitatelji, roditelji ste djeteta koje se aktivno bavi sportom.

Sport je zdrav, ali…

Ako već sami niste (pre)ambiciozni, možda ste nekad primijetili kako u našoj okolini, gradu, mjestu i susjedstvu postoji određeni broj roditelja koji od svoje djece želi napraviti projekt. Naravno, onaj uspješan, koji će za koju godinu donijeti slavu i veliki novac. Ovom kolumnom se neću baviti tim psihološko-sociološkim aspektom, no želio bih naglasiti kako moramo vratiti djecu sportu i igri u osnovnom motivacijskom smislu. Jer sport i prehrana idu zajedno. Sport i prehrana nude zdravlje u odrasloj životnoj dobi, omogućavaju snažne povoljne fiziološke učinke. Sport je zdrav, osobito ako je
rekreativan i kontinuiran. Onaj profesionalni ima svojih velikih čari, ali nosi i mnogo odricanja i nerijetko ostavlja posljedice na zdravlje. U svim ovim čimbenicima važna je prehrana. Prehrana se isprepliće s treningom, osigurava rast te adekvatan oporavak i cijeljenje tkiva, omogućava strukturu stanicama i tkivima, ne samo energiju. Energetska funkcija prehrane prečesto se naglašava kao jedina bitna, pritom zapostavljajući one ostale – podjednako važne. U tom smislu, tanjur sportaša ne čini komad mesa i brdo tjestenine s rajčicom, ili pak ‘tamniji’ kruh s nekim namazom, već mnogo više. Sportski treninzi po svom su karakteru katabolični (razgradni) i proupalni. Prehrana stoga mora biti anabolična (u pozitivnom smislu riječi) i protuupalna. I to je tek početak, koji mora biti primjenjiv i praktičan svaki dan treninga mladog sportaša. Posljednjih su godina mnogi roditelji bili u mojoj ordinaciji NutriKlinika, tražeći stručnu pomoć i podršku u prehrani. Sportovi kojima se njihova djeca bave uistinu su raznoliki, od košarke, nogometa, rukometa i vaterpola, do plivanja, atletike, gimnastike, taekwondoa, karatea i tenisa. Svako dijete ima svoje zahtjeve i priču iza sebe. Svaki mali sportaš antropometrijski je specifičan, prema sportu kojim se bavi i periodu (ciklusu) treninga u kojem se nalazi. Neki sportovi već i u svojim pocelima imaju težinske kategorije u koje natjecatelj treba ‘upasti’ pa je važan čimbenik u takvim sportovima postizanje određene tjelesne mase ili ostajanje u gabaritima svoje natjecateljske kategorije.

Važno je pritom da se ne djeluje na psihološki i fiziološki razvoj djeteta, da se ne ‘posije’ sjeme budućeg poremećaja prehrane. Podrška i angažman roditelja u promjeni prehrane djeteta od najveće je važnosti. Roditelj je taj koji nabavlja i priprema hranu svom djetetu, roditelj je taj koji daje primjer svojim primjerom, koji motivira dijete i opušta ga. Ljubav prema zdravoj hrani usađuje se odmalena. A upravo je ta ljubav prema zdravoj sportskoj hrani i ključna u omogućavanju da prehrana bude X faktor koji će rasplamsati talent i trud iza treninga.

A što sa suplementima?

Mnogi me roditelji pitaju o proteinskim suplementima, multivitaminskim i multimineralnim dodacima prehrani i koje od njih treba uzimati njihovo dijete. Razmišljanje o dodacima prehrani prije nego što se optimizira kompletna prehrana nalik je na postavljanje krovnih prozora dok još nismo niti izgradili potporne zidove na kojima leži krov kuće. Sve u svoje vrijeme, uz pravilan, stručan i kritičan pristup. Američki pristup sportu sjajan je po mnogočemu, a između ostalog omogućava da se mladi ljudi bave sportom i tijekom visokoškolskog obrazovanja. Ako ne uspiju kao profesionalni sportaši (manji postotak), imaju završeno zvanje, fakultetsku diplomu. Pritom je sport vrlo često ulaznica za dobivanje stipendija na uglednim i skupim sveučilištima na kojima se i studira (uči), ali i trenira. Vrlo uspješni sportaši ne mogu trenirati ako nisu položili kolokvije i ispite. Uz to, jasno je definiran sustav brige o (sportskoj) studentskoj prehrani. Mnogi sportaši educirani su o prehrani za vrijeme studija u Americi, jer im je sustav to omogućio. Kod nas moramo raditi i na tome. Da akreditirani nutricionist s kompetencijom, znanjem i iskustvom bude dostupan svim talentiranim sportašima i njihovim roditeljima. Tada će i sportski uspjeh biti još veći. U to sam siguran…

Komentari