Kakva je veza hormona i prehrane?

Ono što jedemo može poprilično narušiti naš hormonski sustav, a upravo o njegovoj ravnoteži ovisi kako ćemo živjeti i od čega obolijevati

Svako razdoblje u životu žene ima svoju specifičnost, a kod žene je zdravstveni status direktna posljedica njezinog hormonskog statusa. Neuravnotežno stanje estrogena i progesterona nerijetko je realnost u mnogim zdravstvenim stanjima u životu žene, a prirodni izostanak estrogena nakon prestanka funkcije jajnika u razdoblju postmenopauze dodatan je signal da treba početi voditi više računa o svojom zdravlju. Kakva je veza hormona i hrane? Što narušava hormonski status i dovodi do upale?

Trans-masne kiseline (djelomično hidrogenizirane biljne masti)

Najveći su krivci za pojavu bolesti srca i krvnih žila, povišenje koncentracije ukupnog i LDL te smanjenje koncentracije HDL kolesterola. Dovode se u vezu s kancerogenezom, dijabetesom, autoimunim bolestima… A razlog je u tome što njihov unos prehranom rezultira uvođenjem totalnog kaosa u hormonsku ravnotežu ženskog zdravlja. Ove masti značajno narušavaju stanično-membranske strukture te se njihovom iskorjenjivanju iz prehrane treba definitivno detaljnije i sustavno posvetiti. Fast-food restorane treba izbjegavati upravo zbog trans-masti, a ne zato što je hrana visokokalorična! Slani štapići, čipsevi, gotove torte i kolači, većina pekarskih masnih proizvoda sadrži trans-masne kiseline.
Većina slatkih masnih kupovnih keksa sadrži u svom sastavu djelomično hidrogenizirane biljne trans-masti. Jeftini margarini i čvrste biljne masti koje obiluju trans-mastima dovest će do stvaranja vazokonstriktivnih tvari koje bi mogle izazvati grčeve.

Dodani šećeri i rafinirani ugljikohidrati

Nikada se neću umoriti od upozoravanja na sveprisutne dodane šećere u obliku jednostavnih ugljikohidratnih šećera. Metabolička upala i inzulinski harikiri događa se svaki put kad jedemo slatko,
a pritom ne unosimo kvalitetne masti i proteine. Poznata nam je situacija da je čežnja za šećerima poslije takvog zalogaja još veća. Hrskave pahuljice za doručak; kruh sa ‘zdravim’ pekmezom, sve
se svede na isti poražavajući učinak na pojavu simptoma. I onda ste u deficitu s proteinima i jedndostruko nezasićenim mastima, koji su nerijetko u drugom planu.

Nedostatan unos vlakana, antioksidanasa, mineralnih tvari + prehrana temeljena na škrobu

Kulturološki je to šok, jer su nas uglavnom učili da uz obrok jedemo puno kruha; da uz meso i ribu jedemo pečeni krumpir i tjesteninu i slično. No hormonska ravnoteža ne treba umrežene molekule glukoze (škrob) u količinama koje bi, primjerice, bilo indikativno uzimati ako se spremate na trening. A vi ćete eventualno odraditi kavu, neki laganiji kućanski posao ili pogledati kakav film. I rezultat će biti metabolička kaskada reakcije koju ćete primijetiti kao ‘bubrenje’, napuhnutost, debljanje, nedostatak energije… Zavolite zeleno, ljubičasto, narančasto; ne samo u salatama, već i u smoothiejima, nabujcima, varivima… Prisjetite se da i lisnato povrće te kupusnjače sadrže ugljikohidrate, a ne samo škrobaste namirnice. Pritom ćete u svoj organizam unijeti i magnezij, mineralnu tvar koja je neophodna za rad mišića, opuštanje živčanog sustava, ali i za odvijanje osnovnih metaboličkih reakcija.

Hrana koja sadrži hormone i antibiotike

Niste li u mogućnosti dobavljati meso peradi i crveno meso iz domaćeg uzgoja, nastojte reducirati unos mesa, a naročito meso peradi. Naime, kavezno uzgojena perad je ‘spremište’ antibiotika, a onda i hormona, kod kojih ipak prednjači industrijsko meso. Kod mnogih žena s hormonskim smetnjama događaju se pozitivni zdravstveni pomaci kada iz prehrane eliminiraju i mliječne proizvode. Pritom nisu samo u pitanju laktoza i mliječni proteini, već i spomenuti status hormona.

Obroci bez omega-3 masnih kiselina, bez vitamina E

Prehrana manjkava protuupalnim omega-3 masnim kiselinama zahtijeva poboljšanje nutritivnog profila masti. Sardine, srdele, inćuni odličan su izvor vrlo važnih omega-3 masnih kiselina, no svakako ocijedite ulje iz konzerve odlučite li se za recesijski, no zdrav obrok… Od suplementacije bih svakako preporučio pročišćeno riblje ulje (EPA i DHA) uz dodatak vitamina E i uz možebitan dodatak lanenog ulja i ALA koju ona sadrži (kao back-up EPA i DHA). Koristite i jednostruko nezasićene masne kiseline iz čuvenog maslinovog ulja.

Ispijanje kave u nekontroliranim količinama

Posljednje što vam treba je da budete u kroničnom stresu potenciranom ovim stimulativnim napitkom. Pumpanje nadbubrežne žlijezde rezultira kroničnim stresom, stanje koje je dodatno potencirano nespavanjem i uzimanjem stimulansa kao što je kofein (kava). Odaberite biljne čajeve. Primjerice, otkrijte đumbir… I ne zaboravite, važno je izbjeći dehidraciju, a ovakvi napitci je upravo mogu potaknuti.

Komentari