Mala putna ljekarna: što spakirati u svoju osobnu kutiju prve pomoći?

Ako govorimo o lijekovima općenito, koristiti ih treba ograničeno i s razlogom. No za putovanje, pogotovo na udaljene destinacije, dobro je pripremiti se za moguće izazove. Što spakirati u svoju osobnu kutiju prve pomoći?

Pred vama je dugo željeni odmor i jedva se čekate spakirati kako biste se čim prije zaputili na prijeko potrebni predah od svakodnevnih obveza? Naravno, na odmoru priželjkujemo da nam bude lijepo, želimo biti opušteni i bezbrižni puneći svoje ‘baterije’ na što ugodnije načine. No kako bismo prevenirali eventualne neugodnosti (a ljeti na nas nažalost ‘vrebaju’ razne infekcije i bolesti), uz prijeko potrebnu odjeću, obuću i potrepštine za plažu – ne zaboravite spakirati i svoju malu putnu ljekarnu!

Izazov dalekih putovanja

Ako govorimo o lijekovima općenito, koristiti ih treba ograničeno i s razlogom. No za putovanje, pogotovo na udaljene destinacije, dobro je ponijeti sve ono što bi nam nekom igrom slučajnosti i izloženosti moglo zatrebati. Pripreme ovise o nizu uvjeta, kao što su dužina putovanja, nepoznata okolina, higijenski uvjeti lokacije ili prethodno iskustvo s putovanjem na određenu destinaciju. Važno je prisjetiti se što nam je osobno slaba strana (primjerice, patimo li od nesanica, imamo li osjetljiv želudac ili smo skloni raznim alergijama…), a posebno pažljivi moramo biti u slučaju da bolujemo od neke kronične bolesti. Stoga vam donosimo pregled dijagnoza koje se najčešće pojavljuju na putovanjima te praktične savjete kako ih prevenirati ili prigodno liječiti.

Najčešće putne bolesti

BOLEST VOŽNJE (kinetoza) javlja se kod nekih ljudi tijekom vožnje na brodu, u avionu ili automobilu, a očituje se kao niz neugodnih simptoma: mučnina, hladan znoj i povraćanje. Ponekad može biti pojačana strahom i tjeskobom.

LIJEČENJE:
Možemo si pomoći preventivno tabletama protiv bolesti vožnje a dobri su i biljni preparati s đumbirom ili homeopatski pripravci.

ALERGIJA je pojačan odgovor organizma na tvari (alergene) iz okoliša, a koje inače nisu štetne. Alergija se može javiti na: hranu, sunce, travu, ubod insekata i slično. Bolest se manifestira kao svrbež, otečenost, crvenilo, osip, suzenje ili kihanje.

LIJEČENJE:
Lokalno, mazanjem kože antihistaminicima, neutralna krema s efektom hlađenja, biljne kreme ili gelovi s nevenom, kamilicom ili aloe verom, noćurkom ili pantenolom. Kod težih oblika alergije, ako ništa od navedenog nije pomoglo, možemo koristiti i kortikosteroidne masti. Oralno, antihistaminicima u obliku tableta (bezreceptni lijekovi) ili za blaži oblik alergije mogu poslužiti i šumeće tablete kalcija. Važno je spomenuti da se navedeni antihistaminici doziraju jednom dnevno po jednu tabletu, ponekad izazivaju pospanost te ih ne biste trebali koristiti za vrijeme upravljanja motornim vozilom.

PUTNA DIJAREJA ILI PROLJEV je učestalo pražnjenje crijeva, uz povraćanje, dehidraciju a ponekad i povišenu temperaturu. Nastaje zbog slabe higijene, pokvarene hrane (nedovoljno kuhane) ili infekcije virusima i bakterijama (E. coli, Salmonella, Shigella) i virusima.

LIJEČENJE:
Započnite ga upotrebom rehidracijske soli, izotoničnim napitkom ili otopinom 1 male žličice soli i 1 velike žlice šećera u 1 litri vode. Brzo djeluje i aktivni ugljen te naravno – probiotici. Za preventivu na dalekim putovanjima, gdje uvjeti higijene nisu na EU razini, možemo probiotike koristiti i preventivno. Preparati koji trenutno zaustavljaju peristaltiku crijeva, kao što je loperamid, mogu biti praktični na putu, ali ne djeluju uvijek. Ako je proljev nastao zbog trovanja nekom od bakterija, jedino će nam pomoći terapija antibiotikom.

ŽELUČANE SMETNJE kao što su gastritis, nadutost ili opstipacija nastaju nakon konzumiranja teške hrane, prekomjernog uživanja u alkoholu ili neprilagođenog vremena obroka.

LIJEČENJE:
Antacidima, pola sata nakon jela tabletu sažvačemo u ustima. Tablete neutraliziraju želučanu kiselinu i pomažu lakšem probavljanju hrane. Protiv nadutosti odlično djeluju antiflatulansi, a za teže oblike želučanih smetnji dobro je ponijeti neki od preparata pantoprazola.

UKOČENOST I GRČEVI U MIŠIĆIMA mogu nastati zbog dugotrajno istog položaja tijela i slabe aktivnosti – vratnog, lumbalnog ili leđnog dijela kralježnice, kukova i nogu. Manifestiraju se bolovima i grčevima koji vrlo brzo nestaju razgibavanjem.

LIJEČENJE:
Lokalno: premazivanjem bolnog mjesta gelom ili kremama koje potiču cirkulaciju. Oralno: magnezijem u šumećem ili granuliranom obliku, analgeticima i antireumaticima

UPALE OKA, UHA ILI GRLA obuhvaćaju oko 70% osjetilnih receptora, što je tijekom vožnje od presudne važnosti. Ponekad, zbog jakog vjetra ili propuha na putovanju dolazi do crvenila, upale oka, konjuktivitisa, suhog oka ili umornog oka.

LIJEČENJE:
Umjetnim suzama, vazokonstriktorom, a kod gnojnih upala oka dobro je imati i antibiotsku mast za oči.
Uho nam može na putu predstavljati velik problem ako dođe do začepljenja zvukovoda ili čak do upale uha.

LIJEČENJE: 3-postotnom otopinom hidrogen peroksida kod začepljenja uha, a kod boli nekoliko kapi toplog maslinovog ulja ili analgetik. Ako bol ne prestaje, potražite liječnika.

GRLO I GORNJI DIŠNI PUTEVI: upala grla ili sinusa, angina, prehlada i viroza.

LIJEČENJE SIMPTOMA:
kapi za nos, pastile za grlo s antiseptikom i anestetikom, analgetici i antipiretci…

AKUTNE KOŽNE BOLESTI
To mogu biti opekotine, fotoalergijske reakcije lica, iritacije kože, modrice ili upalne reakcije kože.

LIJEČENJE: Krema ili gel na prirodnoj bazi s nevenom, kamilicom, aloe verom, noćurkom ili pantenolom.
Kod opekotina, osim hlađenja, možemo koristiti riblju mast, vazelinsku gazu a kod opekotine trećeg stupnja – kombinaciju antibiotika i kortikostreoida u obliku masti za vanjsku upotrebu.
Baš onda kada to najmanje želimo i kad se počnemo opuštati, nije rijetkost da nam različite zdravstvene tegobe pokvare odmor. Iza kojeg ‘ugla’ vrebaju najveće opasnosti, kako možemo preventivno djelovati, a kako kad se tegoba već pojavi?

Komentari