SOS plan za ravan trbuh prije odlaska na ljetovanje

Vježbanje je samo jedan od načina da ‘isklešete’ ovaj dio tijela. Jeste li znali da sirove salate nisu dobar izbor ako želite imati ravan trbuh? Što možete poduzeti u zadnji tren?

To zapravo nije samo još jedan dio našega tijela – katkada imamo osjećaj da u njemu nježno podrhtavaju leptirići, a često donosi i odluke umjesto nas. Naš trbuh važniji je nego što smo toga često svjesni. Kada žene razmišljaju o njemu, onda je to uglavnom vezano uz njegov izgled – za njih je on jedna od najproblematičnijih zona na tijelu. No neobuzdane obline mogu se dovesti u red uz nekoliko trikova, ali se uz njihovu pomoć može i općenito postići bolji osjećaj u trbuhu.

Krajnje je vrijeme da se uhvatite u koštac sa središnjim dijelom svoga tijela i to ne samo zbog kupaćeg kostima u koji ćete uskoro uskočiti.

Potpuno zdravi

Naš trbuh ili, točnije rečeno, želudac i kompletni probavni sustav utječu na blagostanje cijelog našeg tijela. Zato je osobito važno s vremena na vrijeme učiniti nešto dobro za njega, počevši od pravilne prehrane, preko sporta, poboljšanog držanja tijela i zatezanja trbušnog zida pa sve do nanošenja sredstava za njegu kože trbuha. Kada je vaš trbuh fit, poboljšava se i vaše raspoloženje i osjećaj zadovoljstva. Lice vam jednostavno drukčije izgleda.

Najbolja prehrana

Dobra prehrana je osnova za zdrav i ravan trbuh. Teško probavljivih namirnica treba se odreći prije i tijekom godišnjeg odmora. Pogrešna hrana neće samo usporiti probavu nego će vas i napuhnuti te ćete imati osjećaj da ste dobili nekoliko kilograma. Konzumiranje sirovog povrća dodatno iscrpljuje probavu. Pritom se misli i na lagane salate. Jedna od zabluda jest i ta da konzumiranjem sirove hrane mršavimo. To, doduše, može funkcionirati na duže staze, no trbuh će za vrijeme probavljanja sirove hrane djelovati veći.

Last minute

Odlazak na more preko vikenda već je isplaniran, a vi niste zadovoljni izgledom svoga trbuha? Nekoliko dana prije polaska promijenite prehrambeni režim: izbacite gazirana pića i sokove iz prehrane, smanjite količinu soli u hrani te jedite kuhano umjesto pečenog ili prženog. Prekrižite masna jela dan prije odlaska na plažu. Kako biste učvrstili trbuh, planirajte svojevrsni SOS program – vježbanje tri puta tjedno po 30 minuta (ako imate manje dana na raspolaganju, vježbajte svakodnevno).

Dugoročni plan

Na početku vrlo brzo gubimo kilograme zbog izlučivanja vode i teško probavljive hrane. No ne bismo se trebali tu zaustaviti, nego nastaviti s novostečenim navikama. Ako i nakon što prođe vrijeme kupaćih kostima želite imati ravan i zategnut trbuh, morate držati svoju prehranu pod povećalom i paziti što unosite u organizam. Pritom svaki želudac reagira drukčije na različite namirnice. Da biste znali što odgovara vašem želucu, vodite dnevnik prehrane – zapisujte sve ono što unosite u organizam. Fizička aktivnost trebala bi biti sastavni dio vašega života. Upravo vježbe za kralježnicu i trening izdržljivosti sprečavaju mlohavost i debljanje trbuha. I na kraju najbolji trik: budite opušteni i ne uzimajte tako ozbiljno borbu s trbuhom i kilogramima – stres je veliki neprijatelj dobrog osjećaja u želucu, a naposljetku i ravnog trbuha.

Što nas sve napuhuje

Mahunarke: Da su mahunarke krive za to što smo napuhnuti poput bačvice, već je poznato. Ali i druge vrste mahunarki (primjerice, leća, slanutak i kikiriki) proizvode plinove tijekom probavljanja i napuhuju nas.

Sirova hrana: Svježe, nekuhano povrće zapravo je teško probaviti, što vodi do umora i povećane aktivnosti želuca.

Ugljična kiselina: Tijekom pijenja tekućine kroz mjehuriće unosi se puno zraka u želudac, što ga napuhuje.

Alkohol: Uzrok blijede, beživotne kože i pospanog izgleda nisu samo problemi s trbuhom nego i alkohol.

Komentari