Tajna vitkosti krije se u hormonima!

Kada je riječ o debljanju, postoji još jedna kritična i često zanemarena varijabla – hormoni. Otkrijte kako kemija u tijelu može pomoći ili omesti vaša nastojanja da dođete u formu i budete vitki

Što prvo učinite kad želite skinuti višak kilograma? Započinjete li dijetu ili možda neki oblik tjelovježbe?

Prema mišljenju dr. Natashe Turner, autorice knjige ‘The Super-Charged Hormone Diet’, mogli biste zanemariti važan trik koji nedostaje. Kada je riječ o debljanju, postoji još jedna kritična i često zanemarena varijabla – hormoni. Ti kemijski prijenosnici koje proizvodi naše tijelo upravljaju svime – od disanja do probave – i igraju važnu ulogu kad je u pitanju naša težina. ‘Brzina našeg metabolizma, način na koji pohranjujemo masti i koliko ih brzo gubimo ovise o našem hormonskom zdravlju. Primjerice, vježbate li više od 40 minuta, i to visokim intenzitetom, ustvari možete pohraniti puno više sala u području trbuha nego što ga sagorite. To je zato što je pretjerano vježbanje okidač za otpuštanje hormona stresa kortizola koji potiče tijelo da pohranjuje masnoće u području trbuha’, objašnjava Turner. Prije nego što prigrlite naporno vježbanje i dijetni režim, bilo bi dobro da pregledate hormone jer oni igraju važnu ulogu kad je u pitanju izgled. Vrijeme je za malu lekciju iz znanosti.

INZULIN

Inzulin je vrsta hormona koji se luči iz stanica gušterače. Postoje dvije vrste: alfa-stanice i beta-stanice. Beta-stanice odgovorne su za lučenje inzulina. Visoke razine glukoze u krvi tjeraju beta-stanice gušterače da povećaju otpuštanje inzulina u krv. Inzulin kola tijelom i u kratkom vremenu tjera stanice mišića i jetara da prerađuju glukozu iz krvi. Inzulin ‘naređuje’ našem tijelu da pohranjuje bilo koji šećer koji se ne pretvara u energiju u masti i te se masti često akumuliraju u području oko trbuha. Kako bismo dokazali koliko inzulin i ugljikohidrati mogu biti presudni kad je debljanje u pitanju, stručnjaci su proveli mali eksperiment. Tri tjedna sudionici su dnevno u organizam unosili 5000 kalorija – što je dvostruko više od preporučenog unosa za muškarce. Te kalorije dobivali su iz masne hrane, poput jaja, odresaka, orašastih plodova i skuše, i vrlo malo ugljikohidrata. Sudionici su dobili u prosjeku 1,3 kilograma, ali su izgubili više od pola kilograma u području trbuha.

Nakon toga eksperiment je ponovljen, ali ovaj put sudionici su unosili pet tisuća kalorija, ali iz hrane koja je siromašna mastima i bogata visokorafiniranim ugljikohidratima. Ovaj put dobili su oko sedam kilograma, a prosjek masti oko trbuha povećao se za 1,5 kilograma.

ŠTO UČINITI?

• NE IZBACUJTE POTPUNO UGLJIKOHIDRATE

Dok bi prirodna reakcija na ovo otkriće bila izbacivanje ugljikohidrata, to bi bi bilo kontraproduktivno. Takav način je pretežak i stvorio bi stres za organizam. Okidači stresa otpuštaju kortizol, što nas može poticati da još više žudimo za ugljikohidratima. Umjesto toga, zamijenite ugljikohidrate hranom koja ima niži glikemijski indeks. Odaberite raž, smeđu rižu, kvinoju, heljdu i povrće koje sadrži škrob, poput batata, graška, mrkve, buče…

• IZGRADITE MIŠIĆE

Većina naših inzulinskih receptora nalazi se u mišićnom tkivu. Što više mišića imamo, to je više receptora koji kontroliraju inzulin. Ako ne volite sprave za vježbanje, probajte sa satovima power platea ili kružnim treninzima.

HORMONI ŠTITNJAČE

Štitnjača, mala žlijezda u području vrata, proizvodi nekoliko hormona koji pomažu u regulaciji metabolizma. Ne proizvodite li dovoljno hormona štitnjače, bit ćete skloni debljanju, bez obzira na dijetu ili režim vježbanja. Sumnjate li da je rad vaše štitnjače smanjen, otiđite liječniku kako biste izvadili krv i vidjeli jesu li vam potrebni lijekovi. Turner kaže kako bi čak i oni koji imaju normalne razine hormona štitnjače mogli proizvoditi količine koje su više nego optimalne.

ŠTO UČINITI?

• NE OGRANIČAVAJTE UNOS KALORIJA

Mislite da je rješenje neka restriktivna dijeta, ali kada vam hormoni štitnjače sporije rade, dijete s niskim udjelom kalorija samo mogu pogoršati stanje. Pretjerane kalorijske restrikcije mogu podići razine kortizola, što još više ‘guši’ rad štitnjače i dovodi do žudnje za hranom. Bolje je zdravije i redovitije jesti nego jesti manje.

• NAHRANITE SVOJU ŠTITNJAČU

Odaberite hranu bogatu nutrijentima koji će potaknuti stvaranje hormona štitnjače, poput L-tirozina (koji se može pronaći u bademima, avokadu i mliječnim proizvodima), joda (riba i morsko povrće, poput morske trave i algi) i selena (brazilski oraščići).

Tekst: Livia Čveljo/Lisa
Foto: Profimedia

Komentari