Veza između prehrane i osteporoze

Koje su glavne zablude vezane za ovu bolest, o čemu svaka žena (ali i muškarac) nakon 45-te treba najviše voditi računa te koje vitamine i minerale svakako treba uključiti?

Kako je još nedavno, 20. listopada obilježen Svjetski dan osteoporoze, želio bih ovu kolumnu posvetiti ovoj bolesti, odnosno edukaciji o prehrani kao važnom čimbeniku u sprječavanju nastanka osteoporoze. Osteoporoza je bolest koja po mnogočemu nosi ženski predznak odnosno može se nazvati ženskom bolešću. Razlozi leže u fiziološkim razlikama između muškaraca i žena (hormonske razlike), ali razlike postoje i u nutritivnim potrebama. Riječ je o progresivnoj bolesti u kojoj kosti postaju porozne te sve slabije, a pritom se mijenja postura (držanje) oboljele osobe i visoka sklonost nastanku loma kostiju. Možda je nedovoljno poznata činjenica kako su kosti dinamično tkivo, tj. kako se stalno izgrađuju i razgrađuju. Stanice osteoblasta izgrađuju koštano tkivo, dok stanice osteoklasta razgrađuju staro koštano tkivo pri čemu se mineralne tvari ugrađuju na drugim mjestima u tijelu. Kao i uvijek kod bolesti, problem nastaje kada dolazi do neravnoteže: aktivnost osteoklasta postane dominantnija u odnosu na izgraujuću aktivnost osteoblasta pa kosti postaju krhkije i sklone lomovima. Koštana masa se izgrađuje tijekom djetinjstva i pri vrhuncu je u tridesetim godinama. Ključnu ulogu ima adekvatan prehrambeni status kalcija, ali i izlaganje sunčevim zrakama. No skrivanje od sunca i premala tjelesna aktivnost djece dovela je do slabijeg lokomotornog sustava opće populacije u odnosu na ne tako davna vremena. Žene u menopauzi su stoga krhka populacija sklona obolijevanju od osteoporoze. Gubitak estrogena pritom je najdominantniji čimbenik. Osim ogromne uloge vitamina D pri izgradnji koštane mase i adekvatnog iskorištenja kalcija, postoji i nekoliko važnih poveznica kao i zabluda o prehrani i osteoporozi.

Glavna je zabluda kako se treba ‘natrpavati’ kalcijem (mlijekom i suplementima) jer ćemo tako spriječiti osteoporozu. Dok je kalcij uistinu najdominantniji mineral pri izgradnji koštane mase, nije svejedno kakvo je njegovo nutritivno okruženje. Naime, za adekvatnu apsorpciju kalcija potrebni su i magnezij, vitamin D, vitamin K, folna kiselina, bor pa i kalij. Spomenuti vitamini D i K svakako su najvažniji. Proteini su jako bitni za izgradnju mišićne mase i kvalitetnim povećanjem njihova unosa omogućava se i snažna koštana masa. To je ono što bi trebala učiniti svaka žena, ali i muškarac nakon 45-te godine života. Biti aktivan i jesti aktivno. Kako bi spriječili epidemiju koja se zove sarkopenija – gubitak mišićne mase. No izuzetno visok unos proteina bez dovoljnog unosa alkalizacijskog elementa iz prehrane (neškrobasto lisnato povrće) omogućava dominaciju kiselog karaktera prehrane, odnosno stvaranje kiselog ostatka u metaboličkim reakcijama razgradnje proteina. Uz spomenute nutritivne čimbenike, iznimno je bitno da u dnevnu rutinu svaka žena uključi tjelesnu aktivnost. Redovita i strukturirana tjelovježba je lijek kad je osteoporoza u pitanju. Naravno, uz ciljanu prehranu koja je prati jer u suprotnom dolazi do razgradnje, pretreniranosti i katabolizma. Žene koje su kasnije ušle u pubertet i ranije ušle u menopauzu u rizičnijoj su skupini za obolijevanje od osteoporoze. Pušačice su takoer rizična skupina i to je još jedan od stotinu razloga zašto valja baciti cigaretu!

Sveprisutna bolest štitnjače hipertireoza povezana je s većim rizikom obolijevanja od osteoporoze. Uzimate li suplemente, uzimajte najprije vitamin D3, a onda i vitamin K2 ili još bolje: zimi uzimajte vitamin D3 i obilno jedite tamnozeleno lisnato povrće ili pak fermentiranu soju (natto) kako biste došli do vitamina K1, odnosno K2. Ako imate obiteljsku povijest bolesti hormonski uvjetovanog karcinoma, valja donekle biti oprezan sa sojom. U suprotnom, nemojte je se bojati jer su mnoge studije pokazale kako je vrlo korisna. Osim fermentiranih mliječnih proizvoda dajte šansu i ostalim namirnicama koje nepravedno stoje postrani kao odlični izvori kalcija: jedite sardine, inćune, brokulu, tamnozeleno lisnato povrće, sezam i tahini, tofu te pšenične klice kako biste namaknuli preporučene količine kalcija. Jer prehrana po tko zna koji put može poboljšati i očuvati kvalitetu života, ruku pod ruku s tjelovježbom.

Komentari