Najbolja saznanja o vježbanju

Prošla godina bila je bogata različitim znanstvenim otkrićima koja će nam u budućnosti promijeniti život nabolje - od bezbolnog vježbanja do zaustavljanja propadanja mišićnog tkiva pomoću jabuka

1 Fokusirajte se na vježbanje

Istraživači s nizozemskog Sveučilišta Utrecht otkrili su kako se bolji rezultati u tjelovježbi postižu ako smo fokusirani na ono što radimo, a ne raz mišljamo o nečem drugom. Ne samo da ćete imati bolje rezultate, već ćete i biti zadovoljniji odrađenim vježbama ili treningom.

2 Aktivnost u paru

Uvijek je dobro imati partnera za vježbanje, no u 2015. znanstvenici su otkrili kako bolje rezultate postižemo kad vježbamo s partnerom suprotnog spola. Istraživanje provedeno na bračnim parovima pokazalo je kako će, ako žena redovito vježba, muž slijediti njezin primjer. Dakle, sljedeći put kad poželite provesti večer sa svojom boljom polovicom, umjesto kina izaberite teretanu ili barem sportsku dvoranu. Zajednicka aktivnost: Dodavanje medicinkama izvrsna je partnerska vježba. Započnite iz čučnja. Uhvati-
te medicinku, ispravite se i bacite je partneru, koji je treba uhvatiti i spustiti se u čučanj te ponoviti vježbu tako da vi uhvatite medicinku.

3 Hrana za mišiće

Istraživanje objavljeno 2015. pokazalo je kako konzumacija voća može povećati snagu mišića. Naime, prosječan čovjek gubi mišićnu masu brzinom od tri do pet posto po desetljeću nakon 30. godine života. No, ursolinska kiselina koja se može pronaći u kori zelenih jabuka i zelenih rajčica smanjuje atrofi ju mišića jer “gasi” protein odgovoran za atrofiju.

4 Žene su zakon

Brojne žene željele bi biti aktivnije i vježbati, no boje se osude u teretanama, a često ne mogu ni pronaći vremena za vježbanje. Ali to su samo izlike. Nema dobrog razloga zašto se ne biste bavile nekim oblikom aktivnosti koji vama odgovara. Pitajte prijateljicu za podršku i zajedno krenite s brzim hodanjem po susjedstvu. A ako želite vježbati u teretani, pojedine teretane imaju dane kad su otvorene samo za žene, a neke su i namijenjene samo ženama. Što se pronalaženja vremena tiče – zapitajte se koliko ste organizirane, odnosno koliko vremena ‘gubite’ na bespotrebne aktivnosti poput čekanja u redu na blagajni ili razvažanje djece po aktivnostima? Podijelite obaveze s drugim ukućanima i pronaći ćete vremena za vježbanje.

5 Zaboravite na bol

Koliko vam se puta dogodilo da ste se zakleli kako više nikad nećete ponoviti neku aktivnost jer ste osjećali bolove u tijelu i potpunu iscrpljenost? No, studija objavljena u lipnju 2015. kaže kako sportaši (prije svega trkači i maratonci) imaju selektivno pamćenje te brzo zaboravljaju bol koju osjećaju tijekom trčanja maratona. Bol koju osjećate neposredno nakon neke aktivnosti (ili koji dan poslije toga) izblijedjet će za tjedan ili dva. Stoga kad sljedeći put osjetite upalu mišića nakon posebno intenzivnog vježbanja, tješite se da ćete to brzo zaboraviti.

6 Dan počinje u 10 ujutro

Svi oni koji se mrze dizati rano ujutro i odlaziti na posao, napokon imaju potvrdu da s pravom negoduju. Istraživači sa Sveučilišta u Oxfordu otkrili su kako je započinjanje radnog dana prije 10 sati ujutro zapravo tortura za sve mlađe od 50 godina. Cirkadijski ritam mlađih od 50 prirodno ih budi oko 9 sati ujutro, a to znači da bi kasniji početak radnog dana bio zapravo puno bolji. Kasnije dizanje može potaknuti učinkovitost, poboljšati raspoloženje i pozitivno utjecati na zdravlje radnika mlađih od 50. No, nakon 50. godine ritam se mijenja i prirodno se budimo mnogo ranije – oko 6:30. Stoga, ako zijevate na poslu, pokažite šefovima ovo istraživanje i započnite pregovore o kasnijem dolasku na posao.

7 Vježbanje je postalo pametnije

Pametni satovi i drugi nosivi uređaji postali su uobičajena pojava u teretanama i sportskim dvoranama. I dok nam pametne narukvice i satovi mogu pomoći da pratimo svoj napredak tijekom treninga, njihove rezultate ipak treba uzeti s dozom opreza. Istraživači su naime usporedili nekoliko različitih uređaja i otkrili kako neki od njih ne bilježe ispravne podatke. Tako su neki ‘pametni uređaji’ griješili u 6 od 10 slučajeva. To ne znači da biste trebali odbaciti pametne uređaje, već da biste prilikom njihovog odabira trebali obratiti pozornost na recenzije i provjeriti koliko su točni.

Komentari