Dok kod nas vlada kaos kad je riječ o reformi obrazovanja, Finska je među zemljama od kojih bi imali što za naučiti
Iako se finski obrazovni sustav smatra jednim od najboljih na svijetu pa je tako u međunarodnim okvirima uvijek među prvih deset, vlasti su odlučile nešto promijeniti. Dok bi se kod nas, da kojom srećom imamo tako dobar obrazovni sustav, vjerojatno svi ulijenili i odustali od bilo kakvih reformi kad već stvari idu u pravom smjeru, Finci razmišljaju posve drugačije. Naime, namjeravaju izbaciti predmete iz školskog kurikuluma, kao što su fizika, matematika, književnost, povijest, geografija… Sve je pojasnila glavna osoba za sustav obrazovanja u Finskoj, Marjo Kyllonen: ‘Postoje škole koje još uvijek djecu podučavaju na staromodan način, koji je bio učinkovit na početku 20. stoljeća. No ovo je 21. stoljeće i ništa nije kao ranije, stoga se moramo prilagoditi.’
Umjesto uobičajenih predmeta, učenici će učiti o svemu na drugačiji način. Primjerice o Drugom svjetskom ratu neće učiti samo činjenice iz povijesti, već će to razdoblje sagledati i iz drugih perspektiva, zemljopisne, matematičke…
S ovakvim će se načinom rada učenici upoznati u dobi od 16 godina. Glavna ideja je da oni sami biraju temu koju žele proučavati, i to u skladu s njihovim ambicijama i sposobnostima, kapacitetu. Dakle, nijedan učenik neće trebati naučiti primjerice sve iz kemije te se neprestano pitati ‘zašto će mi to znanje u životu uopće trebati’.
Promijenit će se i komunikacija među profesorima i učenicima. Tako učenici više neće sjediti za stolom i nervozno čekati da budu prozvani da odgovore na pitanje, već će raditi u malim grupama u kojima će raspravljati o problemima. Na taj će način finsko obrazovanje poticati timski rad, a bit će potrebna i veća suradnja među profesorima različitih predmeta.
Sve ove promjene trebale bi u praksi nastupiti 2020.
Komentari