Obitelj pred velikim izazovima

Izgraditi čvrstu, sigurnu i toplu obitelj nije lako. Kako prevladati izazove vremena i lakše se nositi s pritiscima, otkriva nam iskusna psihologinja

Obitelj je utočište u kojem se pojedinac osjeća sigurno i ugodno. U njoj se osjeća najslobodnije. S članovima obitelji možemo ostvariti bliske odnose i s njima dijelimo svoje najdublje osjećaje, misli i želje’, kaže naša sugovornica, psihologinja Tatjana Gjurković.

U nastavku teksta ona objašnjava koje su to prepreke na koje današnje obitelji najčešće nailaze te donosi korisne savjete koji će obitelj učiniti još čvrščom i toplijom zajednicom.

Obitelj pred velikim izazovima 

Današnjim obiteljima nije lako graditi čvrstu i kvalitetnu zajednicu – zbog previše obaveza, neizvjesnih financija, stresa na poslu… No upravo zato što je svakodnevica pretrpana brojnim obavezama, za postizanje sklada u obitelji nužno je odrediti prioritete. ‘Svaka obitelj treba naći način da živi vlastite vrijednosti. Primjerice, ako je  članovima obitelji važno da imaju barem jedan zajednički obrok, trebaju dobro organizirati svoje obaveze kako bi imali vremena za ovaj ritual. Kada je obiteljima jasno koji su njihovi prioriteti, lakše je organizirati vrijeme kojim raspolažu’, smatra psihologinja i dodaje kako su današnje obitelji često preplavljene sadržajima koji im se nude, a koji ih najčešće udaljuju jedne od drugih.

‘Članovi obitelji se često povedu za obiljem ponuđenih sadržaja, bez cenzure i promišljanja o tome koliko je takav sadržaj njima samima bitan, žele li ga oni ili su im neke druge stvari važnije. Primjerice, društvene mreže vrlo su privlačne, nude bogat sadržaj, kao i interakciju s drugim ljudima. Međutim, koliko god to može obogaćivati, s druge strane učestalo bivanje na društvenim mrežama ili izbivanje iz kuće može dovesti do udaljavanja bliskih članova obitelji’, poručuje Tatjana Gjurković.

Kako graditi čvrstu zajednicu?

Svatko je u svojoj obitelji još u djetinjstvu naučio određene obrasce ponašanja – kako razgovarati, kako izražavati ljubav, ljutnju i slično. No ti obrasci često nisu najkvalitetniji pa dolazi do svađa i udaljavanja između članova obitelji. Upravo je tada važno da ne dopustimo da tako i ostane te da nešto učinimo po tom pitanju. ‘Ako želimo imati kvalitetnu obitelj, najbolji način da to postignemo jest da radimo na sebi. A najdublji način rada na sebi je psihoterapijski rad. No nije nužno da svi članovi obitelji idu na psihoterapiju kako bi se podigla kvaliteta obitelji. Često samo pojedinac (jedna odrasla osoba) može vlastitim radom na sebi pridonijeti tomu da se kvaliteta komunikacije i interakcije između članova obitelji znatno poboljša’, savjetuje stručnjakinja te dodaje
kako je dobro svaki dan bliskim osobama davati neke male znakove pažnje.

‘Pogledajte nekog bliskog člana obitelji i sjetite se barem jedne njegove osobine koja vam se jako sviđa a da nije riječ o inteligenciji ili fizičkoj ljepoti. Napišite poruku za tu osobu te je sakrijte negdje. Sigurno će se ugodno iznenaditi kada je pronađe. Poruka može glasiti: dragi N., puno sam mislila o tebi i jako mi se sviđa to što si ujutro posebno nježan prema meni. Tvoja I.’, kaže Tatjana i preporučuje bračnim parovima da promišljaju o tome što im nedostaje u njihovu odnosu, da razgovoraju o tome i s partnerom pronalaze zajednička rješenja koja će njihov život učiniti ispunjenijim.

‘Da bi roditelji dobro funkcionirali, svakako je važno da njeguju svoj partnerski odnos. Za početak, korisno je promisliti o tome jesmo li zadovoljni svojim partnerskim odnosom. Ako nismo, slijedi pitanje: što je to što nam nedostaje u odnosu. Razgovarajte s partnerom o tome’, poručuje Tatjana za kraj.

Komentari