Tajna uspješnog roditeljstva

Zbog činjenice da sve manje vremena provode s djecom roditelji ‘grižnju savjesti’ pokušavaju smiriti tako što im u svemu ugađaju. Kako pronaći ravnotežu između strogoće i pretjerane popustljivosti?

Današnja djeca odgajaju se puno liberalnije nego prijašnje generacije, što je, po mišljenju mnogih, dovelo do brojnih promjena u obiteljskim odnosima: roditeljski autoritet slabi, a djeca su više neko ikada prije usmjerena na svoja prava. Deviza ‘batina je izašla iz raja’ ne samo da više nije poželjna nego je i kažnjiva. Zbog današnjeg načina života i činjenice da sve manje vremena provode s djecom, roditelji ‘grižnju savjesti’ nerijetko pokušavaju smiriti ugađanjem u svemu. Kako pronaći ravnotežu između strogoće i pretjerane popustljivosti? Evo nekoliko osnovnih pravila.

‘OKRENITE’ NA POZITIVU

Svađanje, vikanje i batine nisu rješenje! Postoje nekoliko odličnih metoda motivacije.

Za početak: budite pozitivni i redovito primjećujte dobre stvari. Po prirodi smo previše orijentirani na negativno ponašanje – njega odmah kritiziramo, dok zaboravljamo pokazati pozitivnu povratnu reakciju kad dijete čini nešto dobro.

NA SVAKI NEGATIVNI KOMENTAR TRI ILI ČETIRI POZITIVNA

Hvalite više nego što kudite, s time da ne treba hvaliti bez pokrića. Dakle, ako je dijete pospremilo sobu, naravno da ćete ga pohvaliti. Osjećaj ponosa i spremnosti na suradnju u djece dodatno pojačavaju i vaše neočekivane pohvale ili pohvale pred drugim ljudima.

POSTOJI I MNOGO TRIKOVA KOJIMA MOŽETE MOTIVIRATI DIJETE da, primjerice, pospremi za sobom igračke, odjene se na vrijeme i sl. Primjerice, možete naviti alarm na 10 minuta i reći: ‘U kuhinji se nalaze tri tvoje igračke. Želim da ih odneseš u svoju sobu i namjestit ću alarm na 10 minuta – kladim se da ćeš ga pobijediti!’

GUBITE LI ŽIVCE SVAKOG JUTRA kako bi vam dijete na vrijeme stiglo u školu, probajte tzv. metodu prirodnih posljedica. To znači da dopustite da sam, velik i okrutan svijet nauči dijete. Pustite dijete da neko vrijeme kasni na nastavu – vjerujte, neće mu biti drago zbog toga! Ako uporno odbija ručak, a morate nekamo krenuti, probajte ne inzistirati, nego ga pustiti pa će osjetiti – zov praznog želuca. Odbija li se skinuti, odvedite ga u vrtić u pidžami – drugi će mu se tamo smijati. Nekoj djeci treba više poticaja. Tako djetetu možete reći da ćete ga, kad pospremi sve kocke s poda u kutiju, odvesti na sladoled.

KAD IH ŽELITE NAUČITI NEKIM SVAKODNEVNIM RUTINAMA, za djecu znaju biti vrlo motivirajuće i tablice. Primjerice, u tablicu možete staviti tri stvari koje dijete svakodnevno treba napraviti, npr. samostalno se odjenuti, spavati cijelu noć u svom krevetu ili oprati zube nakon doručka. U tablicu se stavljaju plusići, sunca ili neke slatke naljepnice i ako se skupi pet naljepnica zaredom, dijete može dobiti neku nagradu, izlet u kazalište ili slični poticaj.

NA KRAJU, RAZMISLITE O SVOJIM PRIORITETIMA. Djeca su, naime, samo djeca, a ne roboti koje možete isprogramirati pa se nemojte živcirati ako vaše dijete želi istovremeno jesti i gledati crtiće, a vama se to ne sviđa, ako je u svemu drugome prilično poslušan. Ne zaboravite i da s djetetom trebate graditi kvalitetan odnos – učvršćivanje vašeg odnosa učinit će ga poslušnijim, a također će jako pozitivno utjecati na njegovu psihu i samopouzdanje. Pokazujte djetetu svoju naklonost, posvetite mu svoje vrijeme, posebno ono 1:1 – 1 roditelj i 1 dijete, koji nešto zajedno rade i zabavljaju se, budite mu pozitivan uzor što se tiče nošenja sa životnim problemima. Osjećate li se često tjeskobno i depresivno, vrijeme je da poradite na sebi jer kao takvi ne možete biti ni dobar roditelj.

Komentari