Carica Marija Terezija i barun Trenk proveli su cijeli tjedan u podrumu današnje tvrtke Kutjevo, o čemu svjedoče recke na podrumskom zidu i udubljenje kamenoga stola, poručuje tri stoljeća stara legenda
U Kutjevo je grijeh doći i otići trijezan, kaže stih jedne pjesme kojim se najbolje opisuje po čemu je Kutjevo nadaleko poznato, a vinogradi i kvalitetno vino iz podruma tvrtke Kutjevo kriju i priču za koju je teško reći koliko je trijezne istine u njoj. Već godinama se otima zaboravu anegdota da su caricu Mariju Tereziju i baruna Franju Trenka povezala birana vina iz podruma današnjeg Kutjeva d.d. Carica je slovila kao žena slobodnog duha i stoga ne čudi kako i danas živi legenda da je s barunom u podrumu provela punih sedam dana. Navodno je svima bio zapriječen ulaz u podrum, čuvari su budno držali stražu i time onemogućili da se ikad saznaju pravi motivi tjednog boravka poznatog dvojca u podrumu.
‘O afrodizijačkom svojstvu vina iz našeg podruma svjedoče ‘recke’ koje su pronađene na zidu u sredini podruma, a barun ih je, navodno, zaradio čak 70. Pretpostavlja se da su recke svjedoci ljubavnih okršaja dvoje vladara, a pronađeno je i udubljenje na kamenom stolu pored zida. Je li udubljenje nastalo od ljubavnog zanosa i borbe, ili zbog nečeg drugog, ostaje tajna i danas. Vjeruje se da udubljenje kamenoga stola u kutjevačkom podrumu i danas ima veliku ljubavnu moć. Dovoljno je, kazuju ljudi, prisloniti dlanove na udubljenje i zaželjeti svoju ljubavnu želju i ona će se najduže za godinu dana i ispuniti’, jedna je od veselijih tema koje posjetiteljima podruma tvrtke Kutjevo prenosi njihov sommelier Drago Humski.
Komentari