Kako donijeti i ispuniti novogodišnje odluke?

Svaki završetak odnosno početak novog životnog ciklusa prilika je da sagledamo svoj život iz šire perspektive i da pokušamo donijeti nove odluke, ma koliko nam se to činilo odbojnim. No, donošenje odluka preduvjet je za bilo kakav sustavan napredak

Svaki novi životni ciklus – bio on određen našim osobnim promjenama i događajima ili pak onim izvanjskim, poput novog godišnjeg doba ili početka nove godine prilika je da razmislimo i sagledamo svoj život u nekoj široj perspektivi. To nam pomaže da uvidimo u čemu griješimo, što smo mogli bolje, koji bismo idući korak trebali napraviti, što doista želimo te koju novinu unijeti u svoj život kako bi lakše ostvarili te želje i ciljeve. Ta svojevrsna igra detekcije vodi nas do toga ne samo da bolje upoznamo i shvatimo sebe i svoj način funkcioniranja, nego i da donesemo neke odluke. Stoga, potrebno je odmaknuti se od svakodnevice i pogledati unatrag, kao i zaviriti u svoju nutrinu. Idealna prilika za takve rekapitulacije je upravo kraj odnosno početak nove godine jer je ona prirodni završetak jednog ciklusa i ujedno početak novog.

Neki će već na početku odustati jer ne vjeruju u planove i ‘strogo režiranje’ života, misleći da se tako ubija spontanost. Ali, iza takvih stavova uglavnom se kriju prethodna negativna iskustva donošenja novogodišnjih odluka, u smislu da smo odustali ili nam se, unatoč silnom trudu, one nisu ostvarile. No, i nakon svega toga, jer život se sastoji i od neuspjeha, odluke ipak treba donositi. Takvog je mišljenja i Tanja Pureta, psihologinja iz centra Ramiro. ‘Već nas sama analiza vlastitih snaga i slabosti dovodi do uvida gdje smo trenutačno u odnosu na ono što želimo biti, što je prvi korak prema poboljšanju. Nadalje, postavljanje jasnih i inspirativnih ciljeva nam daje snagu za njihovo ostvarenje, a planiranje potrebnih koraka osigurava ustrajnost. Dakle, donošenje odluka je preduvjet za bilo kakav sustavan napredak‘, smatra psihologinja dodajući kako proces odlučivanja pomaže svima, jer trenutačno poboljšava raspoloženje i samopouzdanje. Naime, kada nešto odlučimo, problem koji smo imali odmah izgleda manji, a mi dobivamo osjećaj da kontroliramo ne samo njega nego i čitav svoj život. A to je, priznat ćete, jako dobar i potreban osjećaj. Kako bi uspjeli ne samo donijeti dobre i mudre odluke te baš one koje su nam potrebne nego i ustrajali u njihovu realiziranju, Tanja Pureta pomogla nam je s nekoliko savjeta.

1. OSTVARIVE, INSPIRIRAJUĆE I IZAZOVNE ODLUKE

Neki se, u strahu da će ih teško ostvariti, radije opredjeljuju za male i realne odluke. Tanja Pureta smatra da odluke mogu biti puno više od toga – i velike i izazovne i inspirirajuće, ali ostvarive. ‘Ako nam je neki cilj premali i zato neizazovan, postoji opasnost da ga ne izvršimo pa je dobro staviti ga u veći, izazovniji kontekst. Isto tako, ako nam željeni cilj izgleda prevelik, onda ga je dobro raščlaniti u mnoštvo malih podciljeva’, savjetuje.

2. ODLUKE KOJE NAS DOISTA MIJENJAJU

U odluke ne ulaze samo želje i planovi za novim poslom, partnerom, više putovanja… Iako nijedna od tih odluka nije načelno loša, bilo bi dobro razmisliti o odlukama koje su usmjerene prema većem razumijevanju sebe i drugih i poboljšanju odnosa. Primjerice, pomiriti se nekim članom obitelji ili prijateljem, ispričati mu se ako je potrebno. Pokušati pronaći zajednički jezik s kolegama s kojima nam to baš nije do sada išlo od ruke. Također, bitno je propitati prirodu svojih odluka jer neke mogu biti destruktivne. Primjerice, kao ona da se osvetimo nekome jer nas je povrijedio ili ponizio.

3. PRONAĆI MOTIV I USPJEŠNU STRATEGIJU

Puno je načina kako možemo ostvariti odnosno provoditi svoje odluke i doći do cilja. Mnogi ne uspijevaju upravo zbog toga, jer odluka mora biti dobro osmišljena i postavljena u obliku konkretnog cilja. Osoba bi trebala imati jaki motiv za njezino izvršenje, jer je on glavni izvor energije i ustrajnosti. Ukoliko nedostaje samo jedna komponenta, smatra Tanja Pureta, odluka će ostati samo neostvaren san.

4. STAVLJANJE U POZITIVAN OBLIK

Bitno je naše odluke postaviti u pozitivan oblik, jer to olakšava našem mozgu bolju koncentraciju na cilj. Tanja Pureta navodi primjer odluke da nećemo jesti puno ili da nećemo pušiti. Bolje je takve odluke formulirati da se želimo umjereno i zdravo hraniti, odnosno da općenito želimo poboljšati naše zdravlje. ‘U tom kontekstu našem mozgu pušenje ili nezdrava hrana neće doći u obzir, jer to u suprotnosti s ciljem’ objašnjava psihologinja dodajući kako treba napraviti i jasan plan što raditi u situacijama kada smo posezali za nezdravom hranom ili cigaretom. Jer, takve će se situacije zasigurno javljati.

5. NASTAVITE I NAKON PADA

Mnogi posustaju u svojim odlukama nakon što im se dogodi mali pad uslijed krize ili nedovoljno strpljivosti. A tada treba napraviti upravo suprotno – vratiti se odluci i nastaviti s njom dalje. ‘Iz svake takve situacije možemo samo naučiti što još možemo bolje kontrolirati, kako bi osigurali brži i lakši dolazak do cilja. Svaka dobro postavljena odluka koja nas dovodi do veće kvalitete života u bilo kojem smislu riječi važna je i vrijedna truda, jer će na dolasku na cilj osjećaj sreće, samopouzdanja i ponosa biti neprocjenjiv’, zaključuje Tanja Pureta.

Komentari