Makeover karaktera je itekako moguć!

Koje su to negativne osobine kojima odbijate ljude? Što je ono što vas uistinu čini sretnima? Kojim alatima se možete poslužiti kako biste učinili pozitivne korekcije svoje osobnosti? Napravite malu (ali uspješnu) reviziju sebe, promijenite barem jednu lošu naviku i postanite (puno) zadovoljnija osoba!

Što možemo promijeniti na sebi i kako to učiniti na najbolji način. Life coach i NLP praktičarka Ivana Mišić Lokar kaže kako možemo promijeniti najmanje jednu lošu naviku i pretvoriti je u dobru. Evo savjeta i kako to učiniti te se toga pridržavati.

‘Karakter se sastoji od navika, a njih stvaramo sami. Jednako tako ih možemo i mijenjati. Nije jednostavno vidjeti sebe, uvijek je lakše promatrati druge i točno znati što treba promijeniti. Znamo točno što bismo drugačije i kako bi se netko trebao ponašati da bi nama bio ‘baš super’. Potpuno isto predlažem za svakog od nas, to je izvrsna i korisna vježba: napišite svoje ime na papir, te ga podijelite jednom okomitom crtom, na jednoj strani neka budu vaše vrline, a na drugoj mane i loše navike. To je proces koji može trajati 5 jutara za redom: ustati se sa suncem, sjesti uz kavu, čaj ili svježi sok… i ispisivati o sebi. Usudite se, nije jednostavno, ali ćete vrlo konkretno osvijestiti što zapravo trebamo mijenjati, servisirati, poboljšati i urediti…
Kada smo ispisali sve, zaokružimo prioritete. Izdvojimo 3 i postavimo ih kao cilj, razmislimo kako ćemo ga ostvariti i u kojem roku’, savjetuje life coach Ivana Mišić Lokar te otkriva koja su to pitanja koja je potrebno sebi postaviti, a koja će nas usmjeriti na rad na sebi.

U čemu sam ja dobra?
‘Prvo pitanje je: ‘Što ja zaista želim i volim u svom životu?’ To su moje osobe, poslovi, okruženje, radnje, mirisi… Zatim, drugo pitanje ‘U čemu sam odlična?’, a treće pitanje je: ‘Što je moja svrha i zašto sam tu?’ Kroz ta preispitivanja najčešće ćemo doći do zaključka da nam nedostaje samopouzdanja ili da jednostavno ne znamo nabrojati u čemu smo odlični te da nismo svjesni što volimo jer si nikad nismo dozvolili promisliti što mi zapravo želimo i što nas kao osobe čini sretnima’, objašnjava Ivana te dodaje kako je osnovni alat kojim se možemo poslužiti kako bismo unijeli pozitivne korekcije svoje osobnosti taj da uzmemo svaki dan vrijeme za sebe.
‘Biti u miru sa sobom, na različite načine: kroz molitvu, samoću ili meditaciju. Kroz šetnju, plivanje ili ležanje na suncu. Preporučujem razgovarati, slušati, čitati o raznim iskustvima, tehnikama.

Razmišljati o svemu što nas veseli, suočavati se s raznim mislima koje nam ne daju mira. Osvijestiti svoje strahove, pozvati ih da sjednu s nama i vidjeti ih. Nek budu tu, nemojte ih gurati od sebe, to ne pomaže’, savjetuje naša sugovornica koja kaže kako ljudi često upadaju u zamku da vide što drugi loše rade, a ne vide svoje vlastite mane.

Važno je djelovati, ne samo govoriti
‘Moj omiljeni citat je: ‘Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu!’ Naravno da stalno imamo velik broj primjedbi na okolinu, ponašanja drugih…, ali ako svatko od nas učini samo jednu stvar baš onako kako treba i baš ono što inače predbacuje drugima da ne čine, sigurno će svijet biti bolje mjesto. Sve je zapravo vrlo jednostavno, no važno je djelovati, a ne samo govoriti ili pisati. Ako želimo kulturu na cesti – budimo mi primjer takvog ponašanja’, preporučuje life coach Ivana.
‘Netko brblja preko mjere i ne sluša nikoga oko sebe, ne postoji empatija, ili su osobe agresivne u nametanju svoje volje, teško izlaze iz svojih svakodnevnih uloga, ne mogu ostaviti posao u uredu i samo nastave kod kuće istim tonom i tempom. Kako se onda preispitati? Tu je izvrsna rečenica koja nam može pomoći, a to je da se svatko od nas zrcali u osobi nasuprot sebe. Treba osjetiti, razmisliti što je to što nas smeta, što nas nervira ili čini da odlazimo iz društva pojedinaca. Sve to je nešto što je u nama, a sami ne vidimo. Promatrajmo i slušajmo ljude i sigurno ćemo shvatiti što trebamo učiniti, ako ipak ne postoje razni testovi osobnosti, razgovori s life coachem koji može ukazati na stvarno stanje stvari’, savjetuje naša sugovornica i dodaje kako je sve naše dobre navike i lijepo ponašanje potrebno redovito njegovati.

Preuzimanje odgovornosti
‘To se zove higijena duše i uma koja je jednako važna kao i higijena tijela. Čim čovjek počne biti sam sa sobom, neminovno dolazi do propitivanja i osvješćivanja raznih stanja. Sve više promatramo sebe i sve više preuzimamo odgovornost za svoje djelovanje u društvu. Samim time razgovaramo s ljudima koji slično promišljaju i nailazimo ‘slučajno’ na štiva koja se bave tim temama, na predavanja i radionice’, otkriva ova stručnjakinja. No što kada nas kolotečina ponovno vrati u stres te se nađemo u situacijama koje iz nas ponovno izvlače naše najgore osobine? Kako se u takvim situacijama smirivati i ostati dosljedan ljetnim odlukama o tome da ćemo biti bolje osobe?

‘Ako uspijemo usvojiti novu naviku, svakako je treba njegovati kao biljčicu koju smo tek posadili. Znamo kakav krasan cvijet će niknuti, samo treba strpljenja. Kada jednom osjetimo što znači biti bolja osoba, kada sami sebe prepoznamo i budemo ponosni na postignutu razinu, tada se teško vratiti na staro. Jednom kada osjetite miris sebe kao bolje osobe i shvatite da je potok osobnog razvoja bujan, da je izvor čist, bistar i zdrav, te da se trebamo svako jutro u tišini lagano prošetati do izvora, ukrasti mir za sebe i pronaći svoj put do prave želje i potrebe onoga što zaista želimo mi, a ne naša okolina, tada nema povratka na vodu iz pipe. Od tada pijete samo s izvora’, kaže Ivana.

Loše vs. dobre osobine: osvijestite ono što
ne valja i dosljednom vježbom postanite ugodni

‘Nekoliko je loših navika karakterističnih za 21. stoljeće. To su: kašnjenje na dogovore (privatne i poslovne), neorganiziranost, površni odnosi, nezainteresiranost za druge, isticanje svojeg mišljenja kao jedino ispravnog, zauzimanje isključivo za pojedine interesne skupine, poticanje profitabilnosti kao najveće vrijednosti društva, loša prehrana, gledanje TV sapunica, prekomjerno bivanje na FB, igranje igrica (starija i mlađa populacija)’, kaže Ivana Mišić Lokar.

Koje su to osobine koje nas čine ugodnim drugima i kako ih još više osvijestiti i uvježbati?
‘Ugodna osoba je netko tko je tolerantan, sluša druge, tko je empatičan. Osoba koja je ugodna svom okruženju svakako je netko tko se ne trudi biti uvijek u pravu pod svaku cijenu, već želi biti veselog duha. Prisutna je u trenutku zajedničkog druženja, spremna na pomoć i suradnju, timski igrač. Osoba koja promišlja o mogućim rješenjima, a ne o problemima’, poručuje life coach Ivana.

Komentari