Mnoge situacije i odnosi u životu, pa tako i partnerski odnos, puno su jednostavnije nego što mislimo. Lako je biti zadovoljan i sretan, potrebno je samo (ponekad) obuzdati ego, odbaciti mit o savršenstvu i baviti se nečim drugim osim problemima
1. Bez dječjih očekivanja, molim!
Ljepota bliskih odnosa je u stalnom primanju i davanju. No važno je ne uloviti se u zamku ‘dječjih očekivanja’ da nam je partner dužan ispuniti sve želje. Pozitivne promjene ne dolaze same od sebe, već je potrebno puno ulaganja i truda. Sukladno tomu, ako osjećate monotoniju u braku i vezi, ne skrivajte osjećaje, razgovarajte s partnerom i zajednički se potrudite osvježiti odnos, bilo da se radi o društvenom ili seksualnom životu. Prisjetite se početaka svoje veze, s vremena na vrijeme zaboravite obveze svakodnevnog života i usmjerite se jedno na drugo, priuštite si dobar izlazak ili putovanje jer takve stvari čine čudo za partnerski odnos.
2. I svađa je bolja od šutnje
Temelj uspješne veze je u zdravoj komunikaciji. To, naravno, ne znači da ćete morati izbjegavati sukobe i svađe kako biste održali savršenu vezu. Upravo suprotno. Komunikacija mora biti iskrena. Ako ‘prljavo rublje’ gurate pod tepih radi prividnog mira, samo produbljujete probleme. Ne dopustite da ‘loš duh’ upravlja vašim životom, no ako ste zbog nečega nezadovoljni, kažite to partneru jasno i glasno. I posvađajte se ako će to donijeti korist. Pritom pazite da vaše svađe ostanu samo vaše (ne miješajte u to djecu, svekrvu, majku…), neka svađe budu zbog pravog razloga (a ne, kako to obično biva, zbog gluposti, a onda se sjetite ‘lanjskog snijega’). Ne napadajte partnerov karakter i samopoštovanje, već se usredotočite na stvarni problem. Način na koji završavate svađu jednako je važan kao i način na koji se svađate te sam razlog svađe. Ako se vaša veza temelji na prijateljstvu, u većini razmirica jedan će partner u određenom trenutku ponuditi maslinovu grančicu, nastojeći smanjiti napetost.
3. Postanite partnerov najveći obožavatelj
Drugi zadatak u upravljanju vezom je prihvaćanje onih oblika ponašanja koji će vam donijeti sreću. Ako se počnete ponašati na načine koji definiraju i odražavaju vaše prioritete, počet ćete uživati u posljedicama takvog ponašanja. Ako samo razmišljate o problemima s kojima se susrećete, i tako iz dana u dan, brzo ćete zaboraviti sve ono drugo što je u vašem životu lijepo i vrijedno divljenja. Postajući partnerov najveći obožavatelj, vi ćete se rutinski usredotočiti na one njegove značajke koje su jedinstvene i poticajne. Niste tu osobu odabrali zato što je bila gubitnik, već zato što ste u njoj vidjeli značajke koje su vas pokrenule u pozitivnom smjeru. Zapamtite, ne morate razumjeti niti se slagati s partnerovim načinom ili značajkama kako biste ih cijenili.
4. Spas veze kao prioritet
Poznajete li vi uopće međusobne potrebe, je li vam partner najbolji prijatelj ili tek netko s kime dijelite trošak kredita i brigu oko djece? Je li vam partner samo navika i opstaje li vaša veza samo zato što vam se ne da mijenjati ustaljeni ritam svakodnevice u kojoj vam je, ipak, lakše zato što niste sami? Pažljivo razmotrite prioritete. Spas veze mora biti takva životna odluka, prioritet koji je toliko važan da postaje standard prema kojem ocjenjujete svaku svoju misao, osjećaj i ponašanje.
5. Važno je kako vi reagirate
Što god vaš partner radi u vezi, barem djelomično čini to zbog načina na koji vi reagirate. Vi učite partnera kako će se odnositi prema vama. Načinom na koji reagirate sami izazivate, podržavate ili dopuštate određeno ponašanje. Jedan od najvažnijih koraka u spašavanju veze je odbacivanje mita o savršenoj vezi. Nema idealnog partnera, nema veze bez problema ili one u kojoj vječnoj ‘lete leptirići’. Mnogo je faktora koji su izvan vašeg utjecaja, a koji utječu na vezu. Primjerice, kakva vam je situacija na poslu, kakve imate odnose sa svojim roditeljima, jeste li uopće zadovoljni samim sobom kao osobom? Sve to u konačnici utječe i na vašu vezu.
Komentari