Prekid braka nikada nije jednostavan i potrebno je vremena za oporavak i prihvaćanje statusa samca. Naučite kako se uspješno nositi s razvodom, dijeliti s partnerom brigu oko djece te okrenuti novu stranicu u svom ljubavnom životu
Usamljenost, privlačnost koja se može osjetiti prema drugoj osobi i pomanjkanje komunikacije između partnera tri su najčešća razloga za preljub, koji je pak glavni razlog što se partneri odlučuju na – konačan kraj. Stopa razvoda brakova u Hrvatskoj, ali u u ostalim zapadnim zemljama u stalnom je porastu. Danas gotovo poput egzotike zvuči podatak da je netko u sretnom braku 15, 20 godina; a oni koji zajedno ostaju ‘na papiru’ nerijetko se ne odlučuju za razdvojen život iz straha od samoće. Može li se nakon razvoda isplivati još snažniji i – voljeniji?!
Jedan od najvećih životnih stresova
‘U današnje je vrijeme izrazito povećana stopa razvoda brakova, a sve se više mladih odlučuje za život u izvanbračnoj zajednici i skeptični su u pogledu stupanja u brak i dugoročnog prihvaćanja takvih obaveza i odgovornosti. Zbog velikog broja razvoda mnogi navode da ne poznaju gotovo nikoga tko ima sretan brak te kao primjer navode loše brakove svojih roditelja’, pojašnjava dr. sc. Ljiljana Pačić – Turk iz zagrebačkog Psihološkog centra Maya (www.psiholoskicentarmaya.hr, Kaptol 25, Zagreb) koja tvrdi kako se nije jednostavno oporaviti od snažnog udarca kao što je razvod braka, ali nije ni nemoguće. ‘Naš bračni partner bio je osoba s kojom smo planirali budućnost pa je sada neophodno promijeniti svoje planove. Da bismo to mogli moramo ponovo naći sebe, uspostaviti mentalnu ravnotežu na nekom drugom nivou i početi život ispočetka. Jako je važno dati si vremena i postati svjestan toga da prolazite kroz izrazito težak i emocionalno zahtjevan period života, da je situacija izrazito stresna i da nema brzih instant rješenja. Važno je da sami sebi priznate kako se osjećate i ukoliko osjećate da kroz sve to ne možete prolaziti sami, potražite pomoć stručnjaka’, savjetuje dr. sc. Ljiljana Pačić–Turk. Postoji mnogo čimbenika koji proces oporavka mogu učiniti lakšim ili težim. Razvod jest negativan, strašan stres koji po svoj svojoj jačini pripada najvećim životnim stresovima, a uzrokuje ogromnu patnju koja uključuje sljedeća pitanja: ‘Zašto se to baš meni dogodilo?’, ‘U čemu sam pogriješio/pogriješila?’, ‘Hoću li zauvijek biti nesretan/nesretna u ljubavi?’ Dobra je vijest što se većina ipak može uspješno nositi s razvodom braka, a još je bolja vijest da će nakon razvoda većina ostvariti još kvalitetniji, sretniji i uspješniji ljubavni odnosi.
Takvo što se, naravno, ne događa preko noći. Prvenstveno je potrebno prihvatiti neizbježnost razvoda i u njemu pronaći pozitivne aspekte. Čarobna formula koja će nam otkriti koliko je potrebno vremena da prebolimo razvod braka ne postoji i ovisi isključivo o nama samima, o našem karakteru i vrijednosnom sustavu, a ne o duljini braka.
Dobar razvod bolji od lošeg braka
Istina je da je dobar razvod bolji od lošeg braka. Ponekad je razvod braka jedina mogućnost koju bračni partneri imaju na raspolaganju ako u budućnosti žele biti sretni. Onima koji naprave prvi korak, tj.odluče ostaviti partnera, ipak je lakše. Imali su vremena analizirati i procesuirati novonastalu situaciju te će im samim time biti lakše zatvoriti to životno poglavlje braka. Na trenutak će se činiti i bešćutnim, ali činjenica jest da im više nije stalo onoliko koliko im je bilo prije, a ostajanje u braku iz bilo kojih razloga koji ne uključuju ljubav nije dobro niti normalno. Ostavljenima su razlozi za razvod braka nejasni, nevjerojatni i skloniji su osvetama i spletkama koje, nasreću ili nažalost, nikad ne urode plodom. S kojim se poteškoćama susreću žene koje prođu kroz razvod braka u svojim daljnjim ljubavnim odnosima? Ostavljene žene obično imaju problema s ostvarivanjem novih ljubavnih odnosa, skaču ‘s cvijeta na cvijet’ ili ne mogu nikako preboljeti razvod. Niti jedna od opcija ih ne usrećuje, već im dodatno komplicira život. Žene su osjećajnije od muškaraca, žele voljeti i biti voljene, katkad pošto–poto. Kako spriječiti loše ljubavne odnose u budućnosti? Postoji li neki univerzalni recept kojeg se žene mogu držati da spriječe razočarenja? Prema Sternbergu, postoji osam vrsta ljubavi (isprazna, prijateljska, romantična…) i tri komponente ljubavi: intimnost, odanost i strast. Isprazna ljubav sadrži odanost, ali ne intimnost i strast; prijateljska ljubav sadrži intimnost i odanost, ali ne strast; romantična ljubav sadrži intimnost i strast, ali ne i odanost, dok savršena ljubav sadrži sve tri komponente. I možda je to upravo ono čemu trebamo težiti u svojim budućim ljubavnim odnosima – intimnosti, odanosti i strasti istovremeno.
Strah od nove ljubavne veze
‘Za novu vezu potreban je i budan razum i otvoreno srce, a jedna od najvažnijih stvari je učiti iz vlastitih pogrešaka. Ne treba se jako žuriti s novom vezom, treba samomu sebi dati vremena, treba proći sve faze žalovanja i adaptirati se na novonastalu situaciju, a tek tada ponovno otvoriti svoje srce za novu ljubav i novu vezu. Ali isto tako nije dobro predugo biti zatvoren u sebe i odlagati novu vezu’, pojašnjava naša sugovornica.
Prema The Marriage Foundation 45% prvih brakova okusit će razvod, dok drugi brak prati bolja sreća – razvest će se 31%. Drugi su brakovi bolji: bračni partneri kvalitetnije i zdravije razgovaraju i rješavaju bračne razmirice, točno znaju što očekuju i žele te imaju više životnog iskustva. Ne libite se zgrabiti sreću po drugi put, kada osjetite da ste spremni za to! ‘Prije stupanja u brak oba partnera bi se trebala dobro upoznati, sa svim svojim manama i vrlinama, a poznato je da se parovi koji znaju puno više o osobinama svojih partnera bolje suočavaju s problemima na koje mogu naići u svojim odnosima i lakše rješavaju te probleme. Da bi se pak ispunio taj uvjet dobrog poznavanja svog partnera, treba ostaviti u svojem životnom prostoru dovoljno prostora za onog drugog i pokušati sagledati stvari iz njegove perspektive. Dobro poznavanje, ali i razumijevanje partnera preduvjet je za dobar brak i svakodnevno suočavanje s bračnim problemima koji se u svakom odnosu uvijek pojavljuju. Sljedeći je savjet: učite iz svojih pogrešaka. Nadalje, naučite komunicirati jedno s drugim (a najgore je kad uopće nema komunikacije i kad nastane šutnja). Komunicirajte svakodnevno o malim stvarima, budite stvarno zainteresirani za partnerov život, neka vidi da ga aktivno slušate i da ste stvarno zainteresirani za njega i njegove svakodnevne sitne probleme i radosti. Razgovarajte o svojim osjećajima, nemojte ih skrivati, nemojte misliti da bi on/ona morao znati kako se osjećate jer vas dobro poznaje – to naprosto u svakodnevnom životu tako ne funkcionira.
Nemojte ga okrivljavati, razgovarajte o problemu, probajte naći rješenje. Ako postoji neki problem, razgovarajte o njemu, požalite se na neku situaciju ili ponašanje i recite što vas smeta ili što vas je pogodilo i što mislite da bi se trebalo promijeniti. Nemojte ponovo ulaziti u brak s nerealnim očekivanjima i nastojanjima da promijenite svoj partnera – mogući su kompromisi i manji ustupci, ali nemojte vjerovati da ga možete bitno promijeniti i prilagoditi sebi. Nemojte idealizirati prošlost, ali nemojte u njoj niti tražiti sve crno, pokušajte biti realni. Priznajte svom partneru da ima stvari u kojima je on bolji od vas, ali isto tako očekujte od njega da on to isto prizna i za vas. Brak nije mjesto međusobnog natjecanja nego mjesto suradnje, razumijevanja, prijateljstva i naravno ljubavi’, savjetuje dr. sc. Ljiljana Pačić–Turk.
Prije nego što zavolite drugoga, zavolite sami sebe. Iako nam se čini da kada jednom prođemo kroz razvod, više nikada nećemo biti isti, dođe trenutak kada shvatimo da smo ostvarili jednu istinsku pobjedu nad sobom. Budite zadovoljni: zračite pozitivnošću jer to će se primijetiti na vama. Odjednom će vas početi privlačiti pozitivni događaji i ljudi; vaša će vibracija biti na visokoj razini te ćete privlačiti samo ono dobro. Pojavit će se i ljubav, kao grom iz vedra neba, premda ćete osjetiti i prije nego što se ona dogodi da se nešto dobro ‘kuha’.
Komentari