Dan kad se kava i čaj plaćaju stihovima

Današnja valuta plaćanja Julius Meinl kave i čaja su osjećaji pretočeni u stihove. Treću godinu zaredom, na Međunarodni dan poezije, poznati svjetski brend Julius Meinl organizira inicijativu “Platite kavu stihom” u odabranim lokalima diljem Hrvatske, ali i svijeta

Treću godinu zaredom proljeće nam donosi poeziju jer se danas obilježava Međunarodni dan poezije, dan kada se u sklopu inicijative ‘Platite kavu stihom’ Julius Meinl kava ili čaj, u odabranim lokalima diljem zemlje, plaćaju najvrjednijom valutom na svijetu – osjećajima pretočenim u stihove.

U Hrvatskoj je cijela ovogodišnja priča inicijative ‘Platite kavu stihom’ započela projektom #poetryforchange u sklopu kojeg je škotski konceptualni umjetnik Robert Montgomery napisao stihove aplicirane na billboarde diljem metropole, a naš poznati grafiter Slaven Kosanović Lunar ih je ilustrirao na zidu Kulturno informativnog centra u Zagrebu. Njih dvojica ujedno su i ovogodišnji ambasadori inicijative ‘Platite kavu stihom’ uz pjevačicu i TV voditeljicu Sanju Doležal te komičara, imitatora i voditelja Luku Bulića. Na današnjem druženju u Muzeju prekinutih veza, Sanja Doležal, Luka Bulić i Slaven Kosanović Lunar su s direktorom prodaje i marketinga te članom Uprave tvrtke Julius Meinl Bonfanti Hrvatska, Markom Crnogorcem, predstavili javnosti inicijativu ‘Platite kavu stihom’.

Luka Bulic_Sanja Dolezal_Slaven Kosanovic Lunar_Marko Crnogorac iz tvrtke Julius Meinl

“Naša inicijativa ‘Platite kavu stihom’ u Hrvatskoj se održava treću godinu zaredom, a zadnje dvije godine postala je i globalni projekt. Sretni smo što se građani pozitivno odazivaju na ovaj projekt, što uistinu odlaze u kafiće i spremno pišu stihove kako bi ‘platili’ svoju Julius Meinl kavu ili čaj stihom. Naša je želja oživjeti poeziju i riječi učiniti ponovno moćnim oruđem, u pozitivnom smislu. Osjećaj je izvanredan, voljeli bismo da svi diljem Hrvatske pokušaju”, izjavio je Marko Crnogorac, direktor prodaje i marketinga te član Uprave tvrtke Julius Meinl Bonfanti Hrvatska.

Glazbenica i TV voditeljica Sanja Doležal istaknula je kako joj se iznimno svidjela inicijativa tvrtke Julius Meinl te dodala kako bi se, osim riječima, mnogo češće trebali i djelima iskazati u odnosima jedni prema drugima. “Oduševljena sam inicijativom ‘Platite kavu stihom’. Godinama sam živjela s pjesmama i od pjesama, od stihova. Oni su mnoge uveseljavali, a neki su zbog njih i ponekada zaplakali. To je život, a život čine lijepe i manje lijepe emocije. Ja uvijek glasam za one lijepe i nadam se da će ova inicijativa ‘Platite kavu stihom’ danas punim plućima zaživjeti, da će joj se mnogi odazvati, platiti kavu ili čaj lijepom riječju i svoj dobar osjećaj ostaviti zabilježen na papiru zauvijek”, rekla je vidno dirnuta Sanja Doležal.

Cijelo događanje je moderirao naš poznati komičar, imitator i radijski voditelj Luka Bulić, koji je za ovaj poseban dan, u svom stilu, napisao ne samo stih, već cijelu pjesmu. “Za ovu prigodu sam se malo poigrao pa sam unutar pjesme složio akrostih naziva akcije ‘Poetry for change’. Inspiraciju sam, naravno, potražio u šalici Meinl kave. Kako je moja uloga zabaviti slušatelje na radiju na kojem radim, te im tako razveseliti svakodnevicu, nadam se da možda nekoga i potaknem na kreativnost – da nešto učini, da nešto promijeni. Nabolje, naravno. Inicijativu ‘Platite kavu stihom’ apsolutno podržavam, trebala bi se i češće provoditi, ako će potaknuti ljude da odvoje vremena za sebe – pišu, misle i izgovaraju lijepe riječi”.

Kako bi platili kavu ili čaj stihove su u Muzeju prekinutih veza pisali i TV voditeljica i spisateljica Nevena Rendeli, glumica Marija Borić, sportaš Dubravko Šimenc i pjevačica grupe Detour Gina Victoria Damjanović.

Nevena Rendeli i Dubravko Simenc pisu stihove

Važno je reći kako se inicijativa ‘Platite kavu stihom’ ove godine u Hrvatskoj provodi u 150 lokala diljem zemlje, a u inicijativu se, na globalnoj razini, uključilo 30 zemalja. Stihovi koji se prikupe tijekom ovogodišnje inicijative poslužit će škotskom umjetniku Robertu Montgomeryju za izradu novog umjetničkog djela.

Komentari