Beauty savjeti za zdravo i bezbrižno ljeto

Uz one 'uobičajene' savjete kojih se, nadamo se, pridržavate dok ste na moru, donosimo vam i 19 beauty savjeta koji će vam pomoći da i na odmoru zadržite zdravu i njegovanu kožu

Nekih se savjeta i dobrih ‘trikova’ držite svakodnevno. Kosu (glavu) obavezno zaštitite šeširom te ju vežite u ležerne punđe i rep. Mažite kožu oko očiju koja je najtanja te nosite naočale širokih okvira. Za vrijeme ljetnih vrućina tijelo znojenjem gubi puno vode, pa je važno piti puno tekućine kako bi se nadoknadio taj gubitak te osiguralo da koža ostane meka i hidratizirana. Između 11 i 16 sati trebalo bi ostati u kući ili u debeloj hladovini jer tada su sunčeve zrake najjače, isušuju kožu, brže je postaraju i uništavaju. Imajte na umu da kremu za sunčanje obvezno treba nanijeti 30 minuta prije sunčanja. Ljeti je dobro rabiti tonik koji zatvara pore i hladi kožu te hidratantnu kremu, kao i čistiti lice barem dvaput na dan, čak i ako ste stalno kod kuće. I piling je dobro napraviti češće nego u ostatku godine kako biste uklonili mrtve stanice i poboljšali cirkulaciju krvi u licu. Možete upotrijebiti kupovni, no dobro rješenje je domaći pripravak. Masne kreme trebalo bi ostaviti za hladnije vrijeme. Izbacite gazirane napitke jer su puni šećera, što nije dobro ni za kožu. Probajte smanjiti diuretike poput alkohola i kofeina jer i oni utječu na izbacivanje vode iz organizma. Puno će vas bolje osvježiti voda s kriškom limuna ili svježe iscijeđeni voćni sok. Nakon sunčanja najbolje ćete ohladiti i hidratizirati kožu lica tako da pomiješate polovicu krastavca sa žlicom jogurta, žličicom spiruline u prahu te prstohvatom peršina u blenderu i ostavite na licu 15-ak minuta. Iskoristite ljeto kao vrijeme kada kožu možete nahraniti iznutra s puno voća i povrća, vježbajte i svakodnevno si priuštite barem sedam do devet sati kvalitetnog sna.

Uz svakodnevne savjete kojih se morate držati, dobro je znati što još može pomoći i vašoj unutarnjoj i vašoj vanjskoj ljepoti. Donosimo vam 19 beauty savjeta:

Čuvajte se opeklina

Čak 50%  ljudi između 18 i 29 godina u prošlih godinu dana barem su jedanput imali opekline od sunca, a neki i više puta. Vodite računa posebno o djeci – opekline u tinejdžerskoj dobi značajno povećavaju rizik od melanoma, najsmrtonosnijeg raka kože.

Od sunca se štiti i u tabletama

Nesteroidni i protuupalni lijekovi, poput aspirina i ibuprofena, smanjuju rizik od razvoja nekoliko najčešćih oblika raka kože, uključujući melanom, karcinom bazalnih i karcinom pločastih stanica kože. Djeca ih ne bi smjela uzimati.

Hidratantna krema u boji za ljepši ten

Kožu možete potamniti i korištenjem hidratantne kreme koja sadrži tamniji pigment. Ako je rabite redovito, svaki drugi ili svaki dan, koža će vam za tjedan do desetak dana i prirodno za nijansu potamnjeti, a cijelo vrijeme bit će ugodno hidratizirana.

Formaldehid je štetan za kosu i kožu 

Taj sastojak krema i preparata za kosu kancerogen je, a povezivao se i s problemima s disanjem, odnosno astmom, zbog čega se preporučuje njegovo izbacivanje iz korištenja u kozmetičkoj industriji općenito.

Čitajte deklaraciju

Sulfati potiču pjenu, ali isušuju kožu i kosu te mogu iritirati osjetljivu kožu. Oksibenzon je povezan s alergijama, hormonalnim poremećajem i oštećenjima stanica te pomaže kemikalijama da prodiru u kožu. Triclosan štetno djeluje na rad štitnjače i endokrini sustav.

Jojoba, shea maslac i ulje nevena

Među dobre sastojke koji hrane kožu ubrajaju se shea maslac, zeleni čaj i ulje jojobe. Opekline smirite uljem od nevena.

Obojite tanjur u žuto, crveno i narančasto

Jedite voće i povrće, kemijski spojevi, poznati kao karotenoidi koji daju boju voću i povrću, mogu obojiti vašu kožu tako da izgleda kao da je dotaknuta sunčevim sjajem. To se odnosi na sve voće i povrće žutih, crvenih i narančastih pigmenata.

Zaštitite od sunca stražnji dio ruke i leđa

Ne zaboravite namazati kremom za sunčanje leđa, stražnji dio ruke te nadlanice koji će, ako ih ne njegujete, prije odati vaše godine nego lice i vrat. Ruke su uvijek izložene suncu, a na njih obično zaboravljamo, pa često dobiju bore i mrlje prije nego drugi dijelovi.

Genetika nije svemoguća

Čak i ako su vam geni skloni, s vremenom navike postaju puno važnije: ne ostajte na najžešćem suncu, rabite zaštitnu kremu kad ste na otvorenom, prestanite pušiti, umjereno pijte alkohol, održavajte zdravu težinu i vježbajte. I genima treba potpora.

S nekim lijekovima bolje je u hladu

Lijekovi za tlak, kao i pojedini antibiotici mogu povećati osjetljivost na sunce i šanse za opekline, ovisno o vašem tipu kože. Čak i 5-10 minuta izlaganja suncu može biti problem – zato upotrebljavajte kreme s visokim SPF i ostanite u hladu ili odjenite majicu.

Šeširi su najbolja zaštita

Šeširi su odlična zaštita za lice. Nabavite one prozračne, širokog oboda, tako da štite i dio ramena. Izaberite materijale u kojima možete i u vodu, pogotovo u vrijeme jakog sunca. Naravno – ni ispod šešira ne možete bez kreme za sunčanje. Osim tjemena zaštitite i kosu.

Zrake prodiru i ispod bikinija

Imajte na umu da vas bikini ne štiti te i ispod kupaćega kostima možete zadobiti opekline. Namažite se kremom i pustite da se osuši prije no što ga obučete.

Jogurt liječi opekline

Mliječne kiseline iz jogurta djeluju umirujuće na kožu opaljenu suncem. Ostavite ga na koži 30 minuta, kao masku prije mlakog tuša.

Vitamini C i E zaštitnici su kože

Vitamin C i E čuvaju mladost kože, učvršćuju je i štite od starenja, što ih čini najboljim zaštitnikom mladolikog izgleda. Preporučuje se jesti hranu bogatu tim vitaminima kao što su agrumi, bobičasto voće, orašasti plodovi, maslinovo ulje, chia sjemenke te baobab prah.

Konzumirajte puno vode i antioksidansa

Da biste smanjili negativan utjecaj sunca i spriječili štetu, pojačajte prehranu hranom bogatom antioksidantima kao što su kelj, rajčica, avokado, bademi, tikvice, krastavci, jagode i borovnice. Ne samo da ćete smanjiti upale nego ćete i spriječiti dehidraciju.

Nakon plaže hladan, prije spavanja mlaki tuš

Vrući tuš nakon izlaganja suncu nije dobar – dodatno će isušiti i zagrijati kožu, što nakon sunčanja nije dobro. Hladan tuš nakon znojenja pomaže da se donji slojevi kože rashlade te da se smanji izbijanje akni. No ako se želite samo rashladiti, mlaki tuš je bolji, jer će hladan samo potaknuti tijelo da se zagrijava.

Kurkuma – ‘čistač’ prištića

Izbiju li vam prištići, jedanput na dan ih premažite – kurkumom. I upaljene akne možete tretirati kurkumom nekoliko puta na tjedan. Taj začin sadrži kurkumin, antioksidans koji ulazi u pore i ubija bakterije.

U tjedan dana bez sunčevih mrlja

Malo kokosovog ulja kapnite na vatu i njome obrišite lice dvaput na dan te ćete riješiti brojne nedostatke koji nastaju zbog UVA zraka. Već za tjedan dana mogao bi se vidjeti pozitivan učinak na kožu.

Što ako ipak završimte s opeklinama?

Ako zbog opeklina ne možete spavati i imate osjećaj da vam cijelo tijelo kuha, uzmite 400 mg aspirina ili ibuprofena svaka četiri sata. Mažite se kremama koje smiruju kožu – ističe farmaceutkinja portala Tvornica zdrave hrane, Mateja Klarić.

Na portalu Tvornica zdrave hrane možete pročitati brojne zanimljive savjete, pronaći sjajne zdrave recepte, ali i kupiti proizvode vrhunske kvalitete!

Komentari