Kombiniranje dvaju ili više proizvoda za njegu lica može biti vrlo učinkovito, no postoji posebna ‘kvaka’ – neki proizvodi se baš nikada ne bi smjeli kombinirati zajedno. Otkrijte koji!
Svatko tko uživa u malim ritualima njege sigurno je puno puta ‘testirao’ odjednom nekoliko svojih omiljenim preparata za njegu.
U svijetu kozmetike pravilno ‘poslagivanje’ preparata, svojevrsni ‘koktel njege’ je vrlo poželjan, samim time što je rijetkost na tržištu pronaći jedan prozvod koji istodobno i njeguje i hidratizira i tonira, ima anti-age djelovanje, smanjuje proširene pore, štiti od sunca… Kombiniranje proizvoda za njegu može biti vrlo učinkovito, no postoji ipak jedna ‘kvaka’ – neki proizvodi se baš nikada ne bi smjeli kombinirati zajedno!
Najčešće greške pri njegovanju
Najčešće su takvi ‘kokteli’ vrlo agresivni jer se preparati primjenjuju prebrzo i u velikoj količini, pa iritiraju kožu. Greške se mogu javiti i ako pomiješate preparate koji ‘poništavaju’ djelovanje jedan drugoga. Zato smo mi istražili i otkrili listu preparata koje nikada ne smijete kombinirati zajedno!
RETINOL & GLIKOLNA KISELINA
Oba sastojka imaju izvrsno anti-age djelovanje, no retinol na recept je puno snažniji od ‘običnog’ retinola, i dok su zajedno vrlo učinkoviti u uklanjanju oštećenja od sunca, istodobno mogu kožu i iritirati puno više nego pojedinačno. Ujedno, AHA kiseline (poput glikolne kiseline) imaju niži pH od kože (što je važno kod uklanjanja mrtvih stanica s površine kože), no njihovo se djelovanje može pogoršati ako se upotrebljavaju zajedno s retinolom na recept. Rješenje? I dalje ih možete upotrebljavati za vašu noćnu njegu (izbjegavajte ove proizvode tijekom dana jer sunce na njih djeluje vrlo negativno), ali pojedinačno – jednu večer se njegujte jednim, a drugu večer drugim!
RETINOL & BENZOIL PEROKSID
Možda ćete pomisliti: pa zar oba sastojka nisu vrlo učinkovita protiv akni? Jesu, no retinol stimulira obnovu stanica pa koža može postati vrlo osjetljiva. Istodobno, benzoil peroksid isušuje kožu, što u konačnici dvostruko iritira kožu!
VITAMIN C & RETINOL
Nikada ne miješajte retinol s vitaminom C! Potonji, naime, ima vrlo kiseli pH faktor pa u kombinaciji s retinolom, pokazala su istraživanja, može biti vrlo nestabilan – a to znači i ostaviti brojne posljedice na vašoj koži. Stoga, rješenje jest da odaberite jedan ili drugi proizvod, ili se njegujte retinolom navečer, a vitaminom C ujutro!
VITAMIN C & KISELINE
Pod kiseline podrazumijevaju se mliječna, glikolna, salicilna, jabučna ili vinska kiselina. Ove AHA i BHA kiseline snižavaju pH faktor vaše kože, što rezultira isušivanjem površine kože. Dodajući vitamin C u kombinaciju njege s kiselinama možete izazvati crvenilo i iritaciju kože. No na tržištu postoje različiti gotovi proizvodi koji u sebi imaju fino dozirane mjere ovih sastojaka te ne izazivaju loše reakcije kože.
ULJA ZA ČIŠĆENJE & SERUMI
U ovom slučaju ne radi se o potencijalnoj šteti od pretjeranog djelovanja na kožu – nego o opasnosti od ‘nedjelovanja’. Naime, ulja za čišćenje uvijek na površini kože ostave nevidljivi film kroz koji čak ni najskuplji serumi ne mogu prodrijeti niti djelovati. Stoga, ne samo da ste bacili novac u vjetar za (pre)skupi serum, nego postoji i mogućnost da vam ostaci ulja začepe pore i izazovu prištiće.
PUDER & SPF
Iako se čini kao ušteda, nije preporučljivo kombinirati ova dva proizvoda zajedno. Naime, upotrebom pudera nakon proizvoda (kreme) sa zaštitnim faktorom smanjujete učinkovitost same zaštite. Zato na tržištu doista postoji obilje pudera i(li) krema koje već u sebi imaju i zaštitne sastojke i sastojke za prikrivanje svih nepravilnosti. A zašto zapravo ne biste tijekom toplih i sunčanih dana pustili kožu da ‘slobodno diše’ i rasteretili je viška preparata – pa upotrijebili samo kremu sa zaštitnim faktorom!
Komentari