Izložba AQUAE IASAE - nova otkrića iz rimskog razdoblja na području Varaždinskih Toplica, u Arheološkom muzeju u Zagrebu trajat će sve do 23. travnja 2016.
Na prostoru današnjeg grada Varaždinske Toplice, od 1.do 4. st. nalazilo se rimsko naselje Aquae Iasae, poznato širom Rimskog Carstva po izuzetno ljekovitoj termalnoj vodi. Prirodni izvor termalne ljekovite vode nalazi se u današnjem gradskom parku, a upravo oko tog izvora Rimljani su izgradili javni dio naselja – izrazito kultno-lječilišnoga karaktera. Sustavnim arheološkim istraživanjima, koja na toj lokaciji od 1953. godine provodi Antički odjel Arheološkog muzeja u Zagrebu, otkriven je kompleks rimske javne arhitekture, u raznim fazama izgradnje od 1. do 4. st. po Kr.
Kompleks se sastoji od kupališnog dijela (kupalište i bazilika) te svetišta s hramovima izgrađenog oko prirodnog izvora termalne vode koji su Rimljani ‘ogradili’ izvorišnim bazenom.
Na izložbi će biti predstavljeno veliko arheološko otkriće odnosno rezultati najnovijih istraživanja na prostoru oko prirodnog izvora termalne vode u gradskom parku u Varaždinskim Toplicama. U istraživanjima od 2011. do 2015. godine pronađeni su brojni natpisi, skulpture i reljefi te 17000 rimskih kovanica koji su od 1.do 4.st. ubacivani u ‘sveti izvor’. Osim kamenih spomenika bit će predstavljen i ostali arheološki materijal (keramika, staklo, metal), ali i 3D rekonstrukcije izgleda kompleksa u raznim fazama. Među novim nalazima posebno se ističu skulpture Apolona i Dijane te reljef s prikazom božanstava zdravlja (Eskulapa i Salus) koji predstavljaju izuzetna umjetnička djela nastala u 3. stoljeću.
Komentari