Ako ne jedete žitarice, nećete biti gladni! I kakve veze vitamin B ima s apetitom?

Hoću li se udebljati i hoće li mi s pojačati apetit, najčešće su dileme (i to pogrešne!) kod uzimanja vitamina B

Zdenka je žena u ranim 50-ima. Ne zna puno o hormonima, ali kako se prije dvije godine liječila od karcinoma dojke, rečeno joj je da je njezin tumor hormonski ovisan i da zbog toga treba uzimati terapiju blokatora hormona. Loše se osjećala i željela je nešto promjeniti, ali nije znala otkud početi. Sa sobom je donijela mnogo nalaza, a prema simptomima koje mi je opisala pretpostavila sam da ima manjak mnogih nutrijenata. Zdenkino tijelo bilo je bolesno, a to su pokazali i nalazi i simptomi pa i pretraga koja se zove homocistein. O homocisteinu kao prediktoru najviše kroničnih degenerativnih bolesti u području kardiovaskularnog sustava pisali smo prošli tjedan. Njezin homocistein je bio značajno povišen i to ju je zabrinjavalo. Pokušala sam je smiriti izjavom da ćemo se s homocisteinom lagano obračunati ako bude uzimala dovoljne količine vitamina B kompleksa, no toga se pribojavala. Naime, cijeli život se mučila s kilogramima i imala je ogromnu želju za slatkom hranom, a unošenjem B vitamina, stvari će, mislila je Zdenka, izmaknuti kontroli. ‘Hoću li se udebljati od vitamina B i hoće li mi se pojačati apetit?’, pitanje je koje mi mnoge pacijentice postavljaju kad im propišem B vitamine.

Što ima loše u apetitu?!

Kada sam i sama krenula istraživati što pišu popularni portali, blogeri, forumi, našla sam samo opravdanje za strahove. Mnogi tekstovi upućivali su baš na povezanost povećanog apetita i B vitamina i predlagali da ih se izbjegava. Znam da su meni roditelji dok sam bila u predškolskoj dobi na silu ubacivali neku žutu, smrdljivu, ljepljivu tekućinu u usta koja mi je trebala pojačati apetit. Miris tog B vitamina mnogima je ostao u nosu kao nešto neugodno. Dok sam bila mala, mojim tijelom dominirali su streptokoki od kojih sam imala angine zbog kojih nisam mogla jesti i bila sam iscrpljena. Bila je to posljedica nepravilne prehrane, previše mliječnih prozvoda i pšenice za malo dijete kojem trebaju povrće i proteini. Strah od B vitamina može, dakle, imati duboke korijene iz rane dječje dobi, ali isto tako može biti i stečen kasnije čitanjem i ponavljenjem istih mantri poput one: ‘Vitamin B deblja!’

Što je uopće loše u povećanju apetita? Bez apetita ne bismo preživjeli, izostanak apetita stanje je ozbiljne bolesti. Istinski jesti bez straha, radi održanja pozitivne enrgetske bilance u tijelu imperativ je ljudskog roda. Osoba koja ima apetit, a ne jede da se ne bi udebljala, razvija sve simptome jakog psihičkog poremećaja. Tako se stvara velika razina kortizola, koji će u jednom trenutku prerasti u ogromnu glad i dohvatit ćete se svega po redu. Kakve tu veze ima B vitamin? Jedan članak koji sam pročitala na internetu povezuje upotrebu brašna obogaćenog B vitaminima i debljanje, i kaže – eto poveznice, B vitamin deblja. Dok sam to čitala, nisam mogla vjerovati svojim očima. Dakle, B vitamin deblja, a brašno ne? I čemu uopće obogaćivati brašno kad žitarice same po sebi sadrže taj vitamin?

Znate li što su psihobiotici?

B vitamini potrebni su za mnoge procese u tijelu, i za one koji izgrađuju, ali i za one razgrađivačke, metaboličke. Ovi drugi su još i važniji. Oni određuju hoćete li biti zdravi ili bolesni, upaljeni ili  eksibilni, orni ili umorni. B vitamini dolaze iz hrane, najviše biljne. U životinjama se stvaraju ako životinje jedu biljnu hranu. Isto tako, pod utjecajem biljaka, u našim crijevima naš vlastiti organizam stvara B vitamine. Dakle, kada je naš predak u paleolitiku bio osuđen na hranu iz prirode i nije kultivirao žitarice, bakterije u njegovim crijevima koje su se hranile neprobavljenim dijelom zelene
biljke stvarale su B vitamin. Nije mu bilo potrebno jesti B kompleks ni obogaćeno brašno. Imao je dobar apetit, jer da nije, izumro bi i nas ne bi bilo. Hvala našim precima na apetitu i na zdravim crijevnim bakterijama! Njih još nazivaju i psihobiotici (psiha+probiotici), jer bez njih nema zdravog mozga, zdravih misli i osjećaja. Dok god ne kultiviramo zdrave bakterije u našim crijevima, patit ćemo od manjka B vitamina i morat ćemo ih uzimati dodatno, u obliku farmaceutskih pripravaka. Ako ne jedete žitarice, nećete biti gladni, ja vam to garantiram. Jedite dnevno gomilu povrća i mesa, ali nemojte pojesti ni malo integralno pecivo, jer će vam od njega narasti inzulin i postat ćete gladni. Ako ne volite miris vitamina B kompleksa (kao ni ja!), uzimajte ga u kapsulama nekoliko puta dnevno, jer je topiv u vodi i ne nakuplja se u tijelu. Za razliku od vitamina topivih u ulju (A, D, E, K) ovaj se ne nakuplja i toksičan može postati samo ako ga uzimate u enormnim količinima ili ako vam ne rade bubrezi. B 12 ne možemo napraviti iz biljaka (barem tako kažu) pa ljudi koji ne jedu meso mogu imati manjak tog vitamina. Tako kaže znanost, a je li to u praksi tako, možemo se samo pitati.

Komentari