Brza rješenja za kašalj, upalu pluća i astmu!

Što pomaže kod tipičnih bolesti koje pogađaju pluća i kako ovaj važni organ možete održati zdravim? Muči vas dosadni kašalj? Mi znamo kako ga se riješiti. Također, naučite prepoznati ‘znak za uzbunu’, tj. razlikovati ozbiljne od bezazlenih problema

Što pluća čini snažnima? Ona nas opskrbljuju kisikom i to – kada sve funkcionira kako treba – čine neprimjetno. Doznajte što pomaže kod tipičnih bolesti koje pogađaju pluća i kako ovaj važni organ možete održati zdravim.

Bez vode možemo izdržati tri dana, a bez hrane tri tjedna. Bez kisika, međutim, možemo tek nekoliko minuta. Kako bi nas opskrbila kisikom, kroz naša pluća svakodnevno mora proteći do dvadeset tisuća litara zraka. Pluća iz zraka filtriraju kisik, koji je potreban svim našim stanicama. Osim toga, pluća i sama sebe čiste pa tako svaki put kada zakašljemo pročistimo dišne putove. Pritom se, naime, ošit skuplja i ‘katapultira’ zrak, klice i prašinu iz pluća. Ponekad nam to, nažalost, ne uspijeva. Kada se virusi prošire našim dišnim putovima, čišćenje pluća postaje problem.

Upala pluća

Uzrok ove bolesti najčešće je infekcija plućnog tkiva i plućnih mjehurića bakterijama (primjerice, pneumokokom). Kao posljedica se javljaju groznica, visoka temperatura, bolovi pri disanju, a poslije često i kašalj popraćen izbacivanjem smeđeg sekreta. Je li riječ o upali pluća, utvrdit će liječnik slušanjem pluća stetoskopom, analizom krvi ili pak na temelju rendgenske snimke pluća.

ŠTO POMAŽE? Ako se sumnja na upalu pluća potvrdi, liječnik će propisati antibiotik, dati savjete vezane uz inhaliranje i naputak za mirovanje. U borbi protiv ove bolesti pomaže i pileća juha, koja, osim cinka, koji jača imunosni sustav, sadrži i eterična ulja što djeluju protuupalno. Većina pacijenata se već nakon dva tjedna počne osjećati znatno bolje. Tada je važno dobro se utopliti i krenuti na svježi zrak kako bi se pluća opskrbila kisikom. Liječenje upale pluća u bolnici potrebno je samo u teškim slučajevima ili kod osoba jako oslabljenog imuniteta.

Prevencija: pacijentima koji se ubrajaju u rizične skupine poput plućnih bolesnika i osoba starijih od 60 godina savjetuje se cijepljenje protiv pneumokoka.

Što je dobro za pluća

Odrecite se pušenja! I slijedite ovih nekoliko jednostavnih preporuka. Smijte se! Tijekom smijanja duboko udišemo i zatim zrak istiskujemo u naletima. Na taj način uzimamo tri puta više kisika, a bronhi se proširuju, tako da i u pluća dospijeva više zraka.
Šećite šumom! Drveće filtrira štetne tvari iz zraka, koji zahvaljujući tomu postaje vlažniji i čišći i time pogoduje plućima. Njegujte zube! Bakterije iz usta prilikom udisanja dospijevaju u dišne putove. Stoga je poželjno dvaput dnevno prati zube i upotrebljavati zubni konac. Opskrbite organizam hranjivim tvarima. Za pluća su osobito korisni magnezij (orašasti plodovi), omega-3 masne kiseline (riba) i vitamini A (sir), B1 (grašak) i D (sunce, jaja).

Kašalj

Bronhi onih koji kašlju, kišu i šmrcaju su upaljeni. Za razvoj upale bronha isprva je tipičan suhi i škriputavi kašalj, koji se nakon dva do tri dana pretvara u produktivno kašljanje. U toj fazi dišni putovi pojačano proizvode sluz kako bi se prilikom iskašljavanja oslobodili uzročnika bolesti.

ŠTO POMAŽE? Prvo je potrebno ublažiti podražaj, a zatim se riješiti sluzi. Tvrdokorni nadražajni kašalj umiruju djelatne tvari kao što je dekstrometorfan, sadržan u nekim lijekovima koji se mogu nabaviti bez recepta. Takvi se lijekovi, međutim, smiju uzimati samo tijekom kraćeg razdoblja, i to neposredno prije odlaska na spavanje. Osim toga važno je pokušati nježno kašljati u šaku. Kod svakog snažnog kašljanja, naime, dodatno se iritira ionako upaljena sluznica. Čim započne faza odvajanja sluzi, potrebno je početi uzimati neki od lijekova koji će pospješiti odvajanje i razrjeđivanje sluzi te olakšati iskašljavanje. Osim toga, nužno je piti velike količine toplog čaja, po mogućnosti s timijanom i trputcem: timijan, naime, sadrži eterično ulje, koje razrjeđuje bronhijalni sekret i potiče iskašljavanje, dok trputac ublažava nadražajni kašalj. Pomoći vam mogu i preparati na bazi timijana, trputca ili bršljana, koje možete nabaviti u ljekarnama, a koji će među ostalim aktivirati i obrambene snage tijela. Inhaliranjem otopinom kuhinjske soli ovlažit će se nadražena sluznica. Nakon što se počnete osjećati bolje i ako više nemate povišenu temperaturu, priuštite si toplu kupku s eteričnim uljem metvice, eukaliptusa, timijana ili iglica smreke – i na taj ćete način sebi olakšati disanje.

Vježba za lakše disanje

Sjednite na stolac tako da vam leđa budu uspravna, a ramena opuštena. Ravnomjerno udišite i izdišite i istovremeno objema šakama lagano lupkajte po prsnom košu. Pritom polako i čvrstim glasom izgovarajte samoglasnike A, E, I, O, U. Nakon toga opušteno objesite ruke, nastavite ravnomjerno udisati i izdisati kroz nos i zatim ponovite vježbu. Na kraju se protegnite, duboko udahnite kroz nos i zatim izdahnite proizvodeći zujeći zvuk. Ovom ćete vježbom olakšati oslobađanje sluznice.

Astma

Astma je kronična upalna bolest dišnih putova. Dišni putovi osoba koje boluju od astme reagiraju pretjerano osjetljivo na različite podražaje i povremeno se sužavaju. Poteškoće tipične za astmu su napadaji otežanog disanja, disanje popraćeno zviždećim zvukovima kao i osjećaj stezanja u prsima te kašalj. ŠTO POMAŽE? Lijekovi koji ublažavaju ili sprečavaju upalni proces i sužavanje dišnih putova. U okviru edukacija nazvanih ‘škola astme’ možete doznati sve važne informacije vezane uz ovu bolest: što oboljelima od astme čini dobro (primjerice, bavljenje sportom, opuštanje), a što ne (primjerice, pušenje, alergeni), uvježbati posebne tehnike kašljanja i disanja te naučiti kako ispravno reagirati u slučaju napadaja.

Komentari