Med i limun vec su ‘klasici’ kad je u pitanju zdravlje dišnih puteva i prevencija viroza i gripe, no postoji još cijeli niz supernamirnica koje djeluju kao izvrsni stimulatori imunosnog sustava
Beta-glukani
Beta-glukani su u nas u posljednjih nekoliko godina postali iznimno popularni. Dio njihove popularnosti leži u rastućoj primjeni kod težih oblika tumora, a usto imaju najvišu cijenu od većine imunomodulatora. Beta-glukani mogu se uzimati kod infekcija dišnih puteva, i to radi skraćivanja vremena oporavka. Spadaju među rijetke dodatke prehrani koji nemaju izraženo meudjelovanje s lijekovima ili pak s ostalim dodacima prehrani. Beta-glukani se mogu uzimati sa sigurnošcu i tijekom zimskog razdoblja radi preventivnog jačanja imunosnog sustava.
Ehinacea
Ehinacea je jedan od najpoznatijih, najpouzdanijih, najispitivanijih i najučinkovitijih biljnih stimulatora imunosnog sustava. Ova indijanska biljka ružičastih cvjetova pokazala se iznimno učinkovitom u slučajevima naglog izbijanja bakterijskih, osobito virusnih upala. Primijetite li prve simptome viroze ili jake prehlade, odličan je izbor upravo echinacea. Najbolje ju je uzimati u obliku alkoholne tinkture od vrste Echinacea purpurea. No ne valja se pomamiti i koristiti je preventivno, nego je potrebno uzimati poput lijeka: dozirano. Ovisno od dobi i spolu, svakako valja ograničiti njezino kontinuirano uzimanje na maksimalno osam tjedana. Oprez je potreban također kod nekih autoimunih bolesti.
Chia sjemenke
Biljka chia (Salvia hispanica) potječe iz Srednje i Južne Amerike. Chia sjemenke iznimno su hranjive, osiguravaju sve esencijalne aminokiseline, bogate su nezasićenim masnim kiselinama, posebno s omega-3, što pridonosi održavanju normalne razine kolesterola u krvi. Posjeduju znatnu količinu antioksidansa, vlakana, vitamina i minerala, a ne sadrže gluten. Također, imaju nizak glikemijski indeks. Idealan su dodatak jogurtu, smoothieju, pudingu, žitaricama, umacima, smjesi za palačinke, varivima i sendvičima.
Češnjak
Gotovo nezaobilazna točka na ‘i’ svim jelima – češnjak – ima i brojne druge kvalitete. Vrlo je djelotvoran u prevenciji gripe i prehlade. Uništava bakterije i viruse te smanjuje razinu kolesterola
u krvi. Također, ima antibiotski i antibakterijski učinak u organizmu te djeluje protuupalno. Sadrži vitamine A, B i C te mineralne tvari kalcij, jod i selen. Češnjak liječi grlobolju, jača imunitet
i pospješuje cirkulaciju krvi. Isto tako, ovaj začin pospješuje sve srčane aktivnosti, čisti krvne žile i regulira krvni tlak.
Zelena pšenica
Mnoga znanstvena istraživanja i stoljetna tradicija pokazuju da superhrana pozitivno djeluje na imunitet, a od namirnica vrlo često izdvajaju upravo list mlade pšenice kao najsnažniju zelenu povrtnicu, supernamirnicu. Osim visokog udjela klorofila, bogata je organskim mineralima, vitaminima, aminokiselinama i enzimima. Upravo zbog tog izvanrednog sastava iz prirodnog izvora iznimno je korisna za ljudski organizam – neki je nazivaju i ‘plazmom mladosti’. Liquid Sun, prirodni dodatak prehrani, sadrži prah ekološke mlade zelene pšenice uzgojene na nezagađ enim hrvatskim poljima. Mlada pšenica za Liquid Sun reže se i ubire ručno te prerađuje pažljivo, po metodama obrade sirove hrane kako bi se očuvali svi hranjivi sastojci i sačuvala njena vrijednost, najbliža listu pšenice u izvornom stanju. Krajnji rezultat je kvalitetan ekološki dodatak prehrani koji jača vaš imunitet te djeluje regenerativno i pozitivno na cijeli organizam.
Đumbir
Ova višegodišnja tropska biljka potječe iz jugoistočne Azije. Od nje koristimo korijen, iz kojega dobivamo ulje i esenciju, ali se koristi i u gastronomiji i liječenju. Isto tako, đumbir možemo nabaviti u osušenom ili kandiranom obliku. No najbolji je ipak, tvrde nutricionisti, svježi. Izvrsno pomaže kod probavnih problema i grlobolje, a u vrijeme prehlade i gripe pravi je prirodni lijek, ali se i u prevenciji pokazao nezamjenjivim. Tijekom cijele zime neka vam korijen đumbira bude u kuhinji. I u uporabi, naravno. Svakodnevno naribajte 1 žličicu korijena i stavite je u čaj, limunadu ili mlaku vodu. I gripa vas neće moći iznenaditi! Đumbir je prisutan u azijskoj kuhinji, ali da biste ga konzumirali u jelima, ne morate biti obožavatelj te kuhinje. Možete ga upotrijebiti prilikom pripreme salata, juha, variva, kolača, napitaka… I samo da znate, odličan je dodatak umacima i mesnim jelima. I još jedan vrijedan savjet: držite ga na hladnome mjestu, najbolje u hladnjaku.
Vitamin C
Preporučena dnevna količina je 80 miligrama, no on se, kao vitamin topiv u vodi, može uzimati i u većim koncentracijama. Višak se ionako urinom izbaci iz organizma. Vitamin C je po kemijskom sastavu L-askorbinska kiselina, a ima i svoju šifru u poznatim E-brojevima (E 300) jer ima znatnu primjenu u prehrambenoj industriji. Također, ima najveći renome kao vitamin za očuvanje i jačanje obrambenih snaga organizma, osobito kod infekcija gornjih dišnih puteva. No njegova metabolička funkcija znatno je složenija od toga. Primjerice, jako je bitan u stvaranju kolagena u vezivnom tkivu kao što je koža ili hrskavica te u stvaranju prijenosnika živčanih informacija. Nadalje, još je bitnija njegova uloga u neutralizaciji slobodnih radikala, normalnih produkata staničnog metabolizma, čija se koncentracija u stanju fiziološkog stresa kao što je bolest ili starenje naglo povećava. Vitamin C u paru s vitaminom E
neutralizira štetu u stanicama i DNK koja može nastati pod utjecajem slobodnih radikala te smanjuje upalne procese. Vitamin C skraćuje vrijeme oporavka kod upala dišnih puteva uzrokovanih virusima, pojačava djelovanje stanica ‘proždirača’ uzročnika bolesti (fagocita) i podržava djelovanje imunosnih stanica, tzv. stanica T-pomoćnica. Zna se da je vitamin C termolabilan, stoga ga nema smisla dodavati u vruće napitke. Pravilnom i uravnoteženom prehranom s preporučenim količinama gore navedenih namirnica unosit ćemo ga dovoljno. No, kada prehrana postane neraznovrsna i jednolična, potrebno je postupno povećati unos namirnica koje su najbolji izvor ovog vitamina, a onda eventualno i koristiti dodatke prehrani provjerene kvalitete, iz prirodnih, standardiziranih izvora.
Ljekovita pelargonija
(Pelargonium sidoides) je biljka južnoafričkog podrijetla koja je u nas još uvijek nepoznata te neopravdano zapostavljena. No u zemljama zapadne Europe i SAD-u već se godinama nalazi na popisu najtraženijih te najprodavanijih dodataka prehrani te bezreceptnih lijekova za liječenje bronhitisa i faringitisa (upale ždrijela). Za ovu je biljnu vrstu karakteristično to da znatno smanjuje vrijeme oporavka od upale gornjih dišnih puteva, posebice bronhitisa
Vitamin D
Veliki broj osoba pati od kroničnog nedostatka vitamina D3, posebno trudnice, djeca i starije osobe. Vitamin D3 često se naziva ‘suncev vitamin’ s obzirom na činjenicu da ga ljudski organizam može proizvesti kad je tijelo izloženo sunčevoj svjetlosti. Tijekom zimskih mjeseci, kad je sunca puno manje, važno je dodatno uzimati vitamin D3. Royal Green Vitamin D3 u jednoj tableti sadrži preporučenu dnevnu dozu ovog vitamina koji, dokazano je, pridonosi normalnoj funkciji imuniteta, ali i zdravlju kostiju i zuba. Zajedno s vitaminom C, jedan je od najboljih saveznika u borbi protiv infekcija.
Med
Zahvaljujući učinkovitosti uništavanja bakterija med se smatra prirodnim antibiotikom. Ova slatka namirnica pomaže kod oboljenja dišnih puteva te je izvrsno sredstvo prevencije. Medje pravi izvor zdravlja zbog korisnih tvari koje sadrži, prije svega vitamina A, C i B, zatim minerala, poput kalcija, kalija, fosfora, magnezija, natrija i željeza. Osim toga, bogat je aminokiselinama i eteričnim uljima. Upravo je zbog toga njegovo djelovanje toliko blagotvorno. Uzmite 1 žlicu meda dnevno kao prevenciju upale dišnih puteva i kašlja, a ako nastupe tegobe, onda tri žlice. Med se čuva na tamnome mjestu, na temeperaturi koja ne prelazi 42 stupnja.
Komentari