Postoji niz biljaka koje, ako se pravilno koriste, mogu biti ljekovite poput antibiotika, ali s manje loših nuspojava. Što najbolje pomaže kod upaljenih krajnika, grloblje, problema s mjehurom..., a potpuno je u skladu s prirodom
Biljke često sadrže tvari koje izuzetno dobro djeluju protiv virusa i bakterija. Ako se pravilno koriste, njihovi sastojci mogu biti ljekoviti poput antibiotika – ali uz manje lošeg popratnog djelovanja. Donosimo vam nekoliko primjera.
Bršljan protiv kašlja
Prehladu često prati neugodan kašalj. Pošto se nataloži gusti sekret, potrebna su sredstva koja ga razblažuju. Vrlo je cijenjen ekstrakt bršljana. Njegove tvari nalik sapunu (saponin, latinski: sapo = sapun) proširuju bronhije te olakšavaju iskašljavanje. Osim toga, bršljan ima snažna protuupalna svojstva te ublažava podražaj na kašalj. Budući da je otrovan, nabavljajte preparate isključivo iz ljekarne.
Hren i dragoljub za probleme s mjehurom
Kod nekompliciranih upala mjehura mogu se izbjeći antibiotici. Naime, ulja iz dragoljuba i hrena imaju antibiotsko djelovanje. Zaustavljaju rast bakterija. S obzirom da djeluju i u plućima, mogu ublažiti i upalu dišnih putova. Za napitak prelijte dvije žličice svježih listova dragoljuba šalicom kipuće vode. Procijedite nakon deset minuta. Popijte triput dnevno po šalicu tog napitka. U ljekarnama se može pronaći kombinirani preparat od dragoljuba i hrena.
Obrana od infekcije s pelargonijom i echinaceom
Ekstrakt iz crvene echinacee može smanjiti rizik od upale više nego dvostruko. To se pokazalo u 14 različitih istraživanja. Koristi se i kod upala dišnih putova koje se često vraćaju. Njene tvari jednako odbijaju viruse i bakterije. Ako se pravovremeno počne koristiti, echinacea može spriječiti izbijanje prehlade. To također može učiniti i ekstrakt korijena južnoafričke pelargonije. Osim toga, njegove biljne tvari liječe upaljene sluznice kod kašljanja i šmrcanja tako što sprječavaju bakterije da se ‘prikače’ za sluznicu.
Češnjak sprječava upale
Američki znanstvenici otkrili su zašto je aromatični češnjak toliko dobar za krvožilni sustav. Dok probavljamo alicin, glavnu tvar koju sadrži češnjak, u crijevima nastaje sumporovodik. Ta tvar opušta žile – dakle, češnjak pomaže tijelu da se samo liječi. Opuštene žile smanjuju krvni tlak pa se u njioma ne mogu tako lako skupljati štetne tvari. Usto, češnjak djeluje antibiotski, protiv gljivica te potiče krvotok. Pomaže i kod upala dišnih putova, hripavca te grčeva u crijevima. Konzumirajte dva češnja dnevno ili u obliku suplementa iz ljekarne.
Cimet i kamilica za želudac i crijeva
Zbog velike količine eteričnih ulja koje sadrži, cimet djeluje antibakterijski. Osim toga, djeluje i protiv grčeva i nadutosti želuca i crijeva. Vrlo je efikasan čaj od pravog cejlonskog cimeta. Kod laganog oblika dijabetesa tipa 2 cimet pomaže smanjiti razinu šećera u krvi. I čaj od kamilice ublažava grčeve u crijevima i želucu. Kamilica pomaže i u obliku antibakterijske otopine za grgljanje u slučajevima upale zubnog mesa ili nadraženog grla. Ako se prehlada razvije, pomaže inhaliranje pare od otopine kamilice.
Otečeni krajnici – slučaj za propolis
Propolis je smolasta smjesa koju pčele skupljaju sa pupoljaka stabala, biljnih sokova ili drugih biljnih izvora. Pčele koriste smolu i njene antibiotske sastojke za zaštitu od zaraze od gljive i klica tako što, primjerice, propolisom zatvaraju rupice na košnici. Zbog svog antibiotskog i antivirusnog djelovanja, propolis se preporučuje kod upala krajnika i sinusa, ali i kod bronhitisa. Pomaže i kod upale zubnog mesa te afta. Sadrži puno željeza i cinka. Možete ga nabaviti u ljekarnama u obliku tinkture, praha, kapsula ili granulata.
Luk ublažava grlobolju
Alicin, koji je zaslužan za snažan miris luka, pomaže kod niza tegoba – od grlobolje do bolnih ušiju. Naime, djeluje dezinficirajuće i smanjuje upalu. Recept kod upale grla: ogulite te nasjeckajte dvije glavice luka. Stavite ih u staklenku za marmeladu zajedno s 2 žlice šećera. Dobro zatvorite i protresite. Nakon dva sata nastane sirup za prehladu koji se pije u malim gutljajima. Može se i nasitno nasjeckani luk omotati gazom te staviti kao oblog na bolno uho.
Sami spravite biljnu tinkuru od korijena, listova ili cvijeta
• Ako netko sam želi spraviti primjerice tinkturu valerijane za dobar san ili esenciju iz kantariona za dobro raspoloženje, treba nabaviti svježe biljke ili ih (ako je dobar poznavatelj bilja) sam ubrati.
• Za spravljanje tinkture potrebna su četiri pomagača: posude za spravljanje koje se mogu dobro zatvoriti, visokopostotni alkohol, filtar papir i staklene bočice.
• Recept: biljke se stave u velike staklenke, preliju alkoholom, a potom stave na tamno mjesto (povremeno treba promiješati). Nakon tri tjedna potrebno je filtrirati tinkturu te napuniti
bočicu.
Komentari