Intoleranciju na hranu utvrdite kućnim testovima

Jeste li intolerantni na neke namirnice, nedostaje li vam vitamina, kolika vam je razina kolesterola..., sve to možete saznati i bez posjeta liječniku. Paleta kućnih tekstova se širi, pa tako test za trudnoću više nije jedini na policama ljekarni. Otkrijte nove načine testiranja zdravlja

U situacijama kada se ne osjećamo dobro ili pak od poznanika čujemo da, primjerice, ima loš nalaz krvi, počinjemo se i sami pitati bismo li se i mi trebali prekontrolirati. Možda nas to i neće potaknuti da se odmah obratimo liječniku, ali tu su zato testovi koji se mogu kupiti u ljekarnama i napraviti kod kuće. Doduše, neki od ovih samotestova koje smo istražili još se ne mogu nabaviti u hrvatskim ljekarnama, no – baš kao i većina trendova sa zapada – možemo ih očekivati vrlo skoro. Provjerili smo što se krije iza nekih od tih testova i o čemu je prilikom testiranja potrebno voditi računa.

Kolesterol

Povišene razine masnoća u krvi predstavljaju faktor rizika za srčani infarkt i moždani udar.

POSTUPAK: Dovoljno je ubosti se u vrh prsta, kapnuti nekoliko kapi krvi na testnu traku i kratko pričekati. Razina kolesterola očitava se uz pomoć skale, a rezultati ovakvih testova su pouzdani.

O ČEMU TREBA VODITI RAČUNA: Vrijednosti su previsoke? U tom će vam slučaju dobro doći više kretanja. Povišena razina masnoća ipak nije razlog za paniku. Naime, na rizik od srčanog infarkta utječu brojni faktori. Malo povišene vrijednosti mogu biti u redu ako ste inače u dobroj formi, no ako patite od povišenog krvnog tlaka i
još ste fizički neaktivni, opasnost od srčanog ili moždnog udara mogu predstavljati čak i vrijednosti kolesterola koje su pri vrhu dopuštenih okvira. Posavjetujte se s liječnikom.

Menopauza

Žene starije od 45 godina, kojima menstrualni ciklus postane neredovit, obično se počnu pitati je li to već menopauza. Odgovor na to pitanje može dati test koji mjeri koncentraciju folikostimulirajućeg hormona (FSH) u urinu.

POSTUPAK: Kada u klimakteriju proizvodnja estrogena počne slabjeti, hipofi za pokušava potaknuti jajnike na ponovno stvaranje hormonske ravnoteže uz pomoč FSH. Je li u tijelu došlo do takvih promjena, utvrđuje se na temelju kontrole urina: ako se u urinu može dokazati postojanje određene količine FSH, reakcijsko polje na testnoj traci će se obojiti.

O ČEMU TREBA VODITI RAČUNA: U slučaju pozitivnog rezultata postupak bi, zbog sigurnosti, trebalo ponoviti za pet do sedam dana. Ako rezultat bude nepromijenjen, test se može smatrati pouzdanim.

Krpelji/borelioza

U slučaju ugriza krpelja napravite test kojim će se utvrditi nosi li on u sebi uzročnike borelioze.

POSTUPAK: Najbolje je krpelja, nakon što ste ga uklonili, staviti u vrećicu i dostaviti u neki od specijaliziranih laboratorija, u kojem će se uz pomoć lancane reakcije polimerazom ispitati prisutnost
uzročnika bolesti.

O ČEMU TREBA VODITI RAČUNA: Ako je krpelj zaražen, treba se obratiti liječniku. On će, po potrebi, propisati antibiotik.

Parodontitis

Kod pojave parodontitisa enzimi iz tijela razgrađuju vezivno tkivo, koje drži zube na mjestu. Pritom je problematično to što parodontitis nije popraćen bolovima i dugo ostaje neprimijećen,
iako je upravo ta bolest još učestalije nego karijes glavni uzrok za gubitak zuba, a k tome može i naškoditi srcu. Test mjeri količinu enzima u slini.

POSTUPAK: Usnu šupljinu je prvo potrebno isprati vodom iz slavine, a zatim testnom tekućinom. Testnu tekućinu treba ispljunuti u čašu, a nakon toga uz pomoć šprice uzeti probu i nakapati je na testni štapić. Rezultat se može očitati nakon pet minuta.

O ČEMU TREBA VODITI RAČUNA:

Ako rezultat testa ukazuje na parodontitis, potrebno je obratiti se stomatologu. Ako se otkrije u dovoljnoj ranoj fazi, ovaj se problem može uspješno tretirati.

Intolerancije

Sve je više ljudi uvjereno da ne podnose određene namirnice. Posebni testove koji se mogu provesti kod kuće pokrivaju do 95 posto sumnjivih namirnica, kao što su piletina, žitarice i slično.

POSTUPAK: Nakon uboda u vrh prsta nekoliko kapi krvi treba nakapati na testnu traku, koja se zatim dostavlja u laboratorij. Tamo se utvrđuje postoje li u krvi specijalni imunoglobulini, odnosno antitijela, koja imunosni sustav primjenjuje u obrani protiv štetnih tvari, odnosno protiv određenih namirnica. Rezultati se nakon dva dana mogu doznati putem interneta.

O ČEMU TREBA VODITI RAČUNA: Započinjanje jednolične dijete nije dobro rješenje. U takvim se slučajevima, naime, lako može pojaviti nedostatak određenih tvari u tijelu. Stručnjaci i inače ne savjetuju uporabu testova na imunoglobuline, jer nisu dovoljno pouzdani

Helicobacter pylori

Ova bakterija, nakon što se neprimjetno nastani u sluznici želuca, dovodi do razvoja kroničnog upalnog procesa i povećava rizik od nastanka čira. Infekcija s Helicobacter pylori isprva može biti bez ikakvih simptoma, a poslije mogu nastupiti želučane tegobe. Imunološki samotest pokazat će postoje li u organizmu antitijela protiv te bakterije, što predstavlja znak da je imunosni sustav krenuo u borbu s njom. Pritom riječ može biti o aktualnoj ili pak o prošloj infekciji.

POSTUPAK: Nakon uboda lancetom u vrh prsta, pipetom se uzima nekoliko kapi krvi, koja se zatim zajedno sa sredstvom za razrjeđivanje stavlja na testni štapić. Rezultat se može očitati nakon deset minuta.

O ČEMU TREBA VODITI RAČUNA: Ako rezultat testa bude pozitivan, trebalo bi se obratiti liječniku, kako bi se definitivno utvrdilo je li u tijeku aktualna infekcija s Helicobacter pylori. U tom će slučaju liječnik propisati trostruku terapiju, koja se sastoji od dva antibiotika i protusekretornog lijeka, koji smanjuje lučenje želučane kiseline.

Vitamin D

Već je i mala količina krvi dovoljna da se utvrdi kola li našim tijelom dovoljna količina vitamina D, koji jača naš imunosni sustav. Mjerenje koje se provodi u okviru testa se zapravo odnosi na količinu zaliha tog vitamina u tijelu.

POSTUPAK:   Testovi za samoprovjeru mogu se nabaviti putem interneta. Test se provodi tako da se nakon uboda u vrh prsta kap krvi stavlja u testnu epruvetu, koja se zatim treba brzo poslati u laboratorij – vlastita kupaonica, naime, nije dovoljna za očitavanje rezultata. Laboratorijski nalaz se nakon nekoliko dana može vidjeti na internetu.

O ČEMU TREBA VODITI RAČUNA: Kako bi se u slučaju utvrđenog nedostatka napunili spremnici vitamina D, mogu se uzimati tablete.
Prethodno se, međutim, treba posavjetovati s liječnikom ili ljekarnikom. Ljeti tijelo samo proizvodi vitamin D zahvaljujući sunčevim UV zrakama. Da bi se to postiglo, dovoljno je ujutro 30 minuta provesti na suncu bez nanesenog zaštitnog faktora. Nakon toga nemojte zaboraviti nanijeti zaštitnu kremu.

Komentari