Naša psiha je čudnovata: tako rado voli čuti odobravanje za svoje postupke i tako se teško miri s promjenama. Zato kao ‘asa iz rukava’ tako često vadimo alibije. Zašto su oni samo puko samozavaravanje?
Često u svojoj praksi, a još češće u svakodnevici, čujem da osoba ima teške kosti, da je to tako genetski te da zbog toga ne može dostići željenu kilažu. O, kako zanimljiva sintagma i divan alibi! Naša psiha je čudnovata: tako rado voli čuti odobravanje za svoje postupke i tako se teško miri s promjenama.
Usporena štitnjača – još jedan alibi
Drugi najčešći alibi, osim ‘teških kostiju’, koji često slušam jest onaj o usporenom radu štitnjače. Da se razumijemo, riječ je o vrlo učestalom, objektivnom i opravdanom razlogu za otežano mršavljenje. No, opet, nije alibi. Hipotireodizam, odnosno usporen rad štitnjače je uistinu bolest i zdravstveni poremećaj koji zahtijeva medicinski i dijetoterapijski tretman. No ponavljam, nije alibi. Nije alibi za to da se promjenom životnog stila nešto ne pokuša poboljšati. Nerijetko je hipotireodizam uzrokovan samom debljinom i njezinim visokim proupalnim karakterom. Suočavanje s tom činjenicom vrlo je važno, te podrazumijeva početak programirane tjelesne aktivnosti, i primjenu protokola prehrane koji ima svoje određene zakonitosti, bez mogućnosti za slobodnu interpretaciju.
Imate li ‘teške kosti’ ili pak realnije stanje usporenog rada štitnjače, to bi trebalo značiti da će vam educirani stručnjak, kineziolog, napraviti program vježbanja prilagođen vašem zdravstvenom stanju i stupnju (ne)utreniranosti. To znači da nije dovoljno povremeno se prošetati, nego možda napraviti pravilno 10 čučnjeva. Pa tako dva puta zaredom. To možda znači pokušati napraviti i savladati modificirani izdržaj, ako kineziolog to procijeni. I tako 3-4 puta tjedno, ako ne i svaki dan. Nekima se to čini nemogućim, jer baš mrze vježbati. A žele mršaviti. Nema opravdanja ni mjesta alibijima, jer – fiziologija ima svoje zakonitosti i zahtijeva promjenu.
Isto vrijedi i za prehranu. To znači da će vam educirani nutricionist prehranom/dijetoterapijom hipotireoze napraviti program prehrane koji neće zanemariti esencijalne masti (a vi ćete se morati oduprijeti općoj fobiji od masti!). Drastična promjena u mentalnom sklopu rezultira i pozitivnom drastičnom promjenom u zdravlju i izgledu, no ona se ne događa preko noći, već postupno. Analiziram li prehranu osoba koje imaju ‘teške kosti’ ili usporeni rad štitnjače, dolazim uvijek do korelacije s visoko proupalnom prehranom. A upravo im njihov način prehrane, koji je još uvijek najznačajniji čimbenik vitkosti, onemogućava da smršave. Dakle, ‘teške kosti’ su nešto što u stvarnosti ne postoji. Postoji masno tkivo, postoji krto bezmasno mišićno (skeletno) tkivo, postoji voda sadržana u mišićima i u masnom tkivu, postoje parametri koji se tijekom pravilnog procesa mršavljenja trebaju mijenjati: mišićno tkivo treba povećati, a masno tkivo smanjivati. Postoje objektivni parametri konstitucije koji jednima otežavaju proces mršavljenja, ali im ne mogu biti alibi, posebice ne onima koji ne žele radikalno promijeniti svoju prehranu bogatu šećerima i trans-masnim kiselinama, siromašnu vlaknima i antioksidansima ili pak onima koji ne žele uvođenjem programirane tjelovježbe povećati osjetljivost na inzulin, povećati udio mišićnog tkiva i tako ubrzati metabolizam. Motivacija za kvalitetnijim životom i boljim zdravljem snaga je koja sve nas najviše pokreće – alibiji u takvom odnosu snaga nemaju nikakvu šansu.
Komentari