Kad žensko srce zove upomoć

Problemi sa srcem karakteristični su za muškarce? Ova tvrdnja nije istinita. Poteškoće sa srcem imaju i žene i to sve više njih. Doznajte kako na jednostavan način možete izbjeći ovu pošast današnjice

Biste li u slučaju iznenadne boli između lopatica, u čeljusti ili u gornjem dijelu trbuha pomislili na srčani infarkt? Odgovor na ovo pitanje uglavnom je negativan, iako simptomi srčanog infarkta kod žena izgledaju upravo tako. Poziv ženskih srca u pomoć je, naime, drugačiji nego kod muškaraca. Upravo zato je važno u slučaju bilo kakve sumnje čim prije pozvati hitnu pomoć. Još je bolje, naravno, tako dobro zaštititi ovaj vitalni organ kako do ovakvih situacija uopće ne bi došlo.

Ključan je način života

A to, tvrde stručnjaci, zapravo uopće nije teško. Na listi želja koju bi ispisalo srce našle bi se, naime, sasvim jednostavne stvari. Čak 80 posto rizičnih faktora, kad je o bolestima srca i krvožilnog sustava riječ, povezano je s načinom života. To znači da na njih možemo utjecati, a upravo to bismo i trebali činiti, osobito ako su u obiteljskoj povijesti bolesti zabilježeni slučajevi zdravstvenih problema sa srcem.

Pušenje i kontracepcija – najlošiji spoj

Kako bismo smanjili faktore rizika, u svoju bismo svakodnevicu prije svega trebali uvrstiti kvalitetnu prehranu i dovoljnu količinu kretanja. Osim toga, tu su i ostali svima dobro poznati savjeti, koji uključuju umjerenost u konzumiranju alkohola, održavanje krvnog tlaka i razine masnoća u krvi u dozvoljenim okvirima te suzdržavanje od pušenja. Pušenje može biti osobito opasno za mlade žene koje uzimaju kontracepcijske pilule. Od uvođenja pozitivnih promjena u život najviše će profitirati žene starije od 50 godina.

MASNOĆE VIŠE NISU PRIJETNJA SRCU

Naše srce baš i nije ljubitelj crvenog mesa, ali zato priželjkuje da se na jelovniku nađe puno voća i povrća. No to nikako ne znači da meso treba u potpunosti izbjegavati i da će to biti garancija za zdravlje srca.

Prehrana sa striktnim izbjegavanjem masnoća, koja se nekada smatrala dobrom za srce, danas više ne drži vodu. No važno je kakve masnoće konzumirate. Stoga slobodno posegnite za maslinovim uljem ili maslinama, avokadom i orašastim plodovima, jer su to izvori dobrih masnoća. Iako kalorične, te su namirnice zahvaljujući višestruko nezasićenim masnim kiselinama koje sadrže, znatno zdravije od zasićenih masnoća kakve nalazimo, primjerice, u maslacu, salamama i mesu.

Liječnici savjetuju da se dva puta tjedno na jelovniku nađe i svježa masna riba (losos, skuša). Te su vrste ribe bogate omega-3 masnim kiselinama, koje poboljšavaju protok krvi.

Odličan odabir predstavljaju i namirnice koje snižavaju krvni tlak poput (zagrijanih) rajčica i paprika, čiji sastojak likopen štiti krvne žile, a tu su i šipak (kad je sezona) te cikla. Dobro je hraniti se raznovrsno i u svim duginim bojama. Osim toga, budite štedljivi sa solju i za začinjavanje radije upotrebljavajte začinsko bilje. Šest grama soli dnevno sasvim je dovoljno.

 

 

Komentari