Kako izići na kraj s ‘epidemijom šmrkavaca’

Kašalj i upale dišnih puteva najčešći su razlozi koji dovode ljude, a osobito djecu, u liječničke ordinacije. Kako razlikovati opasan kašalj od onog bezazlenog te zašto sirupi i kapi za nos nisu uvijek najbolje rješenje

Kašalj i upale dišnih puteva najčešći su razlozi koji dovode ljude, a osobito djecu, u liječničke ordinacije. Spomenute tegobe najizraženije su na prijelazu godišnjih doba zbog naglih promjena temperature pa je tako već krenula prava epidemija ‘šmrkavaca’. Kako razlikovati opasan kašalj od onog bezazlenog; je li kašalj izazvan nekim alergenom ili je možda riječ ipak o kakvoj virozi ili bronhitisu; , što ako imate napadaje suhog kašlja, što ako kašljete samo navečer kad legnete u krevet i slično, pitanja su na koja mnogi ne znaju odgovor pa posežu za kapima za nos i sirupima koji se mogu dobiti bez liječničkog recepta i onda kad to nije ni potrebno ni učinkovito.

Oprezno s kapima za nos

Vlaženje zraka, ispiranje nosa ziološkom otopinom i uklanjanje sekreta iz nosa jednostavni su postupci koji omogućuju prirodan put disanja. Čista sluznica nosa smanjuje rizik od nastanka upala dišnih puteva, pa tako i kašlja. Čistoj sluznici dišnih puteva pridonosi prije svega dovoljan unos tekućine, a tek onda eventualna upotreba kapi za nos. Naime, mnoge kapi za nos sadrže kortikosteroide, ali i antibiotike pa njihovom prečestom uporabom osoba proguta izvjesnu količinu tih tvari. Osim toga, kapi za nos ne mogu izliječiti infekciju u nosu, nego je samo premjeste iz nosa u ždrijelo. Zbog toga, upozoravaju liječnici, s kapima treba biti oprezan, osobito i zato što mogu izazvati ovisnost.

Djeca i sirupi protiv kašlja

U želji da pomognu djetetu koje kašlje, roditelji nerijetko posežu za nekim od sirupa koji se mogu kupiti bez liječničkog recepta. Naime, postoje sirupi za suhi i nadražajni kašalj i sirupi za iskašljavanje, većinom na biljnoj osnovi ili na osnovi meda i mednih pripravaka. Načelno, djeci u dobi do godinu dana ne treba davati sirup za kašalj. Ako je kašalj jačeg intenziteta, posjetite liječnika i on će preporučiti odgovarajući lijek. Za sve dobne skupine, od najmlađih pa do odraslih, preporučuje se povećati unos tekućine. Time se učinkovito pojačava vlaženje i čišćenje sluznice dišnih puteva.

Svi van!

Bolesti dišnih puteva najčešće su ujesen i zimi. Tada djeca uglavnom borave u zatvorenim i/ili grijanim prostorijama. Kod prekomjernog grijanja suhi zrak posuši sluznicu dišnih puteva pa ona više ne može uništavati potencijalne napadače. Izlaskom na svjež i hladan zrak sluznica reagira pojačanim lučenjem sekreta, čime se pojačava učinak čišćenja nosa. Osim toga, i kretanje ubrzava disanje i čišćenje dišnih puteva. Naime, dok mirno sjedite, zrak se izmjenjuje tek u trećini pluća, dok se u preostalom dijelu nakuplja sekret i ustajali zrak, što pogoduje razvoju bakterija.

Zašto nam je najteže u ležećem položaju?

Gotovo sve vrste kašlja pojačaju se u ležećem položaju. Zašto se to događa? Naše tijelo sadrži veliku količinu vode koja je raspoređena u tjelesnim tekućinama unutar i izvan stanica. Kada stojimo ili sjedimo, najveći je tlak tekućine u najnižim dijelovima tijela (u nogama). U ležećem položaju tjelesne tekućine pomiču se prema gornjim dijelovima tijela. Pomak tekućine prema gore izaziva natečenost sluznica dišnih puteva (to je jedan od razloga zbog kojeg stariji ljudi s bolestima srca ili pluća ne mogu ležati na ravnom jer im se javlja osjećaj gušenja i kašalj). Kod obične prehlade nos se u potpunosti zatvara, kod upale sinusa javlja se bol, a kod upale sluznice u području grkljana javlja se oteženo disanje i stridor (zvuk struganja pri disanju).

Kada ipak otići liječniku?

Iako većina upala dišnih puteva prolazi spontano, postoje situacije kad je nužno potražiti liječničku pomoć. Svaki kašalj koji znatno remeti spavanje, teški kašalj koji uzrokuje povraćanje više puta dnevno, iscrpljenost, ubrzano i površno disanje, ‘zviždanje’ pri izdisaju (što može biti simptom izraženije upale donjih dišnih puteva) – zahtijeva posjet liječniku. Bolni kašalj (bol iza prsne kosti, bol u prsnom košu ili bol u ždrijelu prilikom kašljanja) upozorava na mogućnost bakterijske upale i potrebe liječenja antibioticima. Promukli kašalj praćen zvukom struganja koji podsjeća na pseći lavež upućuje na laringitis. Laringitis je najčešće izazvan nekom virusnom infekcijom, zbog čega može doći do natečenosti sluznice i suženja dišnih puteva pa tako i do otežanog disanja. Sve je više osoba, osobito djece, koje boluju od alergijske astme. Riječ je o preosjetljivosti sluznice dišnih puteva na alergene koje udišemo. Potrebno je obaviti testiranje kako bi se utvrdilo koji alergen izaziva tegobe te uzimati propisanu terapiju.

Komentari