Tijekom jeseni i zime organizam oslabi i podložniji je infekcijama. Nekoliko je simptoma koji jasno otkrivaju da vam je imunitet narušen. Brzo im stanite na kraj!
Prema podacima epidemiološkog zavoda tijekom jeseni i zime u Hrvatskoj svaki dan od viroze ili prehlade oboli 50.000 osoba. Niske temperature, boravak u zatvorenim prostorima – slabo prozračenim i grijanim – te slabi imunitet razlozi su zbog kojih smo skloniji razbolijevanju. Nekoliko je pravila koja stručnjaci preporučuju za više zdravlja, a to su slojevito odijevanje, često prozračivanje prostorija u kojima boravimo, što češći boravak u prirodi te jačanje imuniteta prirodnim putem.
Simptomi oslabljenog imuniteta
Znamo da je imunitet sposobnost organizma da se obrani od raznih bolesti. Ako je on narušen, dolazi do prehlada i viroza i zato je važno obratiti pozornost na nekoliko simptoma koji otkrivaju da je imunitet narušen. To su:
• STALNO SUHI NOS – Tijekom jeseni i zime u prostorijama u kojima boravimo pali se grijanje. To izaziva i suhoću sluznice nosa, no ako taj osjećaj postane kroničan i traje dugo, to je pokazatelj da vam je imunitet slab. Naime, prozirni sekret koji se nakuplja u sluznici nosa zarobljuje viruse i onemogućuje im daljnji prohod u tijelo, a ispuhivanjem sluzi iz nosa eliminiramo i potencijalne viruse.
• TAMNOŽUTI URIN – Za snažan imunitet potrebno je unositi puno tekućine, poput vode i biljnih čajeva. Da pijete dovoljno, znat ćete i po boji urina – ako je svijetložut, u organizam ste unijeli dovoljno tekućine, a ako je tamnožute boje, to je znak deficita tekućine. Također, potrebno je izbjegavati gazirane napitke, ali i čokoladu i druge slatkiše jer je otkriveno da se nakon što pojedemo 100 g šećera leukociti u tijelu idućih pet sati nisu u stanju boriti s bakterijama.
• HERPES NA USNAMA – Još jedan znak pada imuniteta je pojava herpesa – niz sitnih mjehurića napunjenih tekućinom i okruženih crvenilom. Obično se javlja na granici usana i kože lica ili pokraj nosnica. U fazi nastanka mjehurića prisutan je probadajući bol i oticanje oboljelog područja, a kad na mjehuriću nastane krasta, svakodnevne aktivnosti poput konzumiranja hrane, smijanja, govorenja ili zijevanja mogu prouzročiti pucanje kraste, krvarenje i bolove.
• DUGOROČNA IZLOŽENOST STRESU – Intezivni stres ujedno znači i osabljen organizam. Ako ste u takvom razdoblju, budite sigurni da će se vaš organizam slabije boriti protiv infekcija. Što više izbjegavajte stresne situacije i naučite tehnike opuštanja.
• PREHLADA BEZ KRAJA – Nezdrav životni stil donosi oslabljen imunitet. Ako ste u jesenskim i zimskim mjesecima ‘nalijepili’ prehladu koja nikako da prođe, to je znak da vam je imunitet kronično oslabljen. Također, kožni problemi, stalna iscrpljenost i učestale alergije još su neki od pokazatelja
oslabljenog imuniteta Tjelovježba i prehrana Istraživanja su pokazala da samo pola sata vježbanja dnevno jača imunitet. Zimi ne smijemo zanemariti boravak na otvorenome. Budući da je tijekom zimskih mjeseci rijetko kad lijepo vrijeme, svaki trenutak kada se pokaže sunce trebamo provesti vani. Zašto? Zato što sunce u našoj koži stvara vitamin D, koji je ključan za snažan imunitet. Ne smijemo zanemariti ni vitamin C kojeg za optimalno djelovanje treba uzimati zajedno s vitaminom E. Tim vitaminima obiluju šipak, kivi, naranče, grejp, mandarine, brokula, kiseli kupus, bademi, orasi i suncokretove sjemenke.
Oprezno s antibioticima
Budite oprezni i pri uzimanju antibiotika. Često uzimanje tog lijeka može imati suprotan učinak, bez obzira na svoju osnovnu funkciju. Antibiotici će oslabiti rad organizma pa će trebati mnogo vremena da se on vrati u normalno stanje. Imunolozi savjetuju uzimanje antibiotika isključivo za bakterijske infekcije, a nikako ih ne treba uzimati u preventivne svrhe, osim ako to ne propiše liječnik. Bolesti možete doskočiti prirodnim antibioticima – češnjakom i medom. Češnjak uništava bakterije, viruse i gljivice, pa je vrlo učinkovit protiv prehlade i hunjavice, zatim različitih gljivičnih oboljenja kože i crijevnih infekcija. On spada među najdjelotvornije prirodne antibiotike, osobito u borbi protiv E. coli i stafilokoka. Med djeluje antimikrobno i antibakterijski. Ako pomiješate češnjak i med, dobivate zdravi koktel koji na prirodnoj bazi štiti organizam.
RECEPT ZA NAPITAK OD ČEŠNJAKA I MEDA: Narežite tri češnja češnjaka. Posebno zakuhajte vodu i, kad zakipi, prelijte češnjak pa pustite da odstoji 20 minuta. Iscijedite jedan limun i zasladite ga medom. Pijte do pola litre svaki dan i tako tri dana. Tekućina neka bude mlaka. Također, hrana koja sadrži cjelovite žitarice, bjelančevine i mliječne proizvode s malo masnoća pomaže da prebrodimo gripu te se brže oporavimo od nje. Poznato je da je zimi nužno jesti mnogo voća i povrća zbog unosa vitamina C i E, no mnogi ne znaju da meso ima jednu od važnijih uloga u jačanju imuniteta. Divljač, govedina, crveno meso i meso peradi obiluju cinkom koji je ključan za zdravlje. Tim mineralom obiluju i mahunarke te morski školjkaši.
Probiotici su na našoj strani
Dokazano je da su osobe koje piju dva i pol decilitra jogurta dnevno rjeđe prehlađene. Probiotici kojima obiluje taj mliječni napitak zaslužan je za zdravlje, a osim u jogurtu ima ga i u kiselom kupusu – idealnoj zimskoj namirnici. Za vrijeme niskih temperatura ne zaboravite jesti domaću pileću juhu. Ona obiluje glutaminom, jednom od aminokiselina važnih za održavanju imuniteta. Zimi je poželjno konzumirati grah, grašak, bob, leću ili slatki krumpir (batat), a brojna su istraživanja pokazala da katehini iz zelenog čaja jačaju imunitet potičući proizvodnju bijelih krvnih zrnaca.
Komentari