Prije no što napravite još jedan potez mišem, provjerite u kakvom položaju sjedite. Podignite naslon stolca, ispravite leđa i pročitajte kako zadržati pravilnu pozu tijekom cijelog dana
Radite li na stolnom, a ne prijenosnom računalu, vodite računa o tome da vam je zaslon udaljen za dužinu vaše ruke. To znači da će oni s kraćim rukama imati zaslon nešto bliže od, primjerice, košarkaša. Svako je tijelo drukčije i radno mjesto treba biti prilagođeno pojedincu. Zaslon mora biti direktno ispred vas kako ne biste istegnuli vrat. Zadržite pravilno držanje pomoću ‘zamišljene knjige’. Ako niste sigurni kako to izgleda, pokušajte zauzeti pravilnu pozu uz pomoć prave knjige koju ćete položiti na tjeme. Sjednite ravnih leđa, ramena blago zabačenih prema natrag, glave ravne i lagano podignute. Probajte s knjigom dok ne zapamtite položaj glave, a potom položaj prakticirajte bez knjige.
Trebali biste sjediti u tzv. središtu moći, odnosno tako da vam sve što trebate bude nadohvat ruke. Nije bitno nalazi li vam se telefon na desnoj ili lijevoj strani, važno je da ga možete doseći bez previše micanja. Dugotrajno sjedenje može uzrokovati bolove u vratu, ramenima i gornjem dijelu leđa. Kako biste izbjegli ukočenost u tim dijelovima tijela, svakih sat vremena ustanite od stola i istegnite se. Klimajte glavom gore-dolje i lijevo-desno, lagano podignite i spustite ramena i istegnite obje ruke kao da pokušavate dohvatiti nešto sa stropa.
Želite li spriječiti bolove u kukovima i donjem dijelu leđa, nemojte se naslanjati na naslon stolca kad sjedite. Radije se povucite na prednji dio sjedišta, a iza sebe stavite jastuk koji će poduprijeti donji dio leđa i tako smanjiti rizik od bolova.
Želite li spriječiti bolove u kukovima i donjem dijelu leđa, nemojte se naslanjati na naslon stolca kad sjedite. Radije se povucite na prednji dio sjedišta, a iza sebe stavite jastuk koji će poduprijeti donji dio leđa i tako smanjiti rizik od bolova.
Zadržite pravilno držanje pomoću ‘zamišljene knjige’. Ako niste sigurni kako to izgleda, pokušajte zauzeti pravilnu pozu uz pomoć prave knjige koju ćete položiti na tjeme. Sjednite ravnih leđa, ramena blago zabačenih prema natrag, glave ravne i lagano podignute. Probajte s knjigom dok ne zapamtite položaj glave, a potom položaj prakticirajte bez knjige.
Dugotrajno sjedenje može uzrokovati bolove u vratu, ramenima i gornjem dijelu leđa. Kako biste izbjegli ukočenost u tim dijelovima tijela, svakih sat vremena ustanite od stola i istegnite se. Klimajte glavom gore-dolje i lijevo-desno, lagano podignite i spustite ramena i istegnite obje ruke kao da pokušavate dohvatiti nešto sa stropa.
Ako možete, radni stolac zamijenite pilates-loptom. Sjedenje na lopti prirodno će vas potaknuti na pravilan položaj, a ujedno će natjerati mišiće trupa i nogu na aktivno sudjelovanje u održavanju ravnoteže. Bit će vam lakše sjediti, a istovremeno ćete ojačati mišiće koji su odgovorni za pravilno držanje.
Podesite visinu svoje tipkovnice. Svaka tipkovnica stolnog računala ima mogućnost podešavanja visine. Pogledajte njenu stražnju stranu i izvucite nožice koje se tamo skrivaju. Ako ih nema ili vam nisu dovoljno visoke, pod tipkovnicu stavite čepove s boce za vodu.
Isprobajte stojeći stol ili stol za stajanje kako biste potaknuli cirkulaciju u nogama i smanjili pritisak na diskove kralježnice. No vodite računa o tome da za takvim stolom ne možete cijeli dan stajati u balerinkama ili cipelama s potpeticama. Najbolji su izbor tenisice, a ako one nisu dopuštene na vašem radnome mjestu, potražite što je moguće udobnije cipele koje nisu potpuno ravne.
Podesite visinu svog radnog stolca. Vodite računa o tome da vam koljena budu pod pravim kutom te da su stopala čvrsto oslonjena na pod. Ako nosite visoke pete, podesite stolac ovisno o visini peta.
Osjećate li bolove u donjem dijelu leđa, poslužite se ovim jednostavnim trikom: smotajte ručnik tako da bude što deblji i sjednite na njega tako da vam stražnjica ‘visi’ prema stražnjem dijelu stolca. Sjedite tako pet minuta pa uklonite ručnik. Iznenadit ćete se koliko će vam sjedenje biti udobnije.
Komentari