Što pomaže kada se razbolimo?

Za nastanak prehlada, koje se nazivaju i gripalnim infektima, odgovorno je dvjesto različitih uzročnika bolesti

Uzimajte puno tekućine

I to ponajprije vode i toplog čaja. Čajevi od bazge, timijana i trputca ujedno ublažavaju kašalj. Čaj od kadulje sprečava upalu ždrijela, a prokrvljenost načetih bronha pospješuje vruća voda s dodatkom đumbira i limuna.

Jedite pametno

Pileća juha sadrži velike količine cinka i bjelančevina, koji su tijelu potrebni kao materijal za izgradnju stanica imunosnog sustava. Uz to je dobro i svaki dan uzeti žličicu meda, koji je učinkovit u ubijanju virusa. Za dobro zdravlje važna je i šarena mješavina vitamina. Mišljenje da velike količine vitamina C skraćuju vrijeme prehlade ipak nije točno jer naše tijelo višak tog vitamina ne skladišti, nego ga jednostavno izlučuje.

Zagrijte stopala

Kada nam se stopala ohlade, krvne žile se skupljaju, uključujući i one u ždrijelu. U ta područja tada stiže manja količina obrambenih stanica, čime se smanjuje učinkovitost imunosnog sustava. Preporuka stoga glasi: oko vrata vežite šal, a na stopala navucite debele sokne. Važno je priuštiti si i dovoljno mirovanja.

Snaga iz ljekarne

U slučaju prehlade, liječenje se svodi na ublažavanje simptoma. Protiv osjećaja težine u glavi često može pomoći utrljavanje ulja metvice u sljepoočnice. Sprej za nos će ublažiti natečenost sluznice i olakšati disanje. Protiv svih simptoma prehlade zajedno bore se preparati koji predstavljaju kombinaciju sljedećih sastojaka: echinacea, Eupatorium perfoliatum, Aconitum napellus i Atropa belladonna, a kao učinkovito sredstvo za ubrzavanje ozdravljenja pokazala se i afrička pelargonija.

Homeopatija

Imate li povjerenja u ovu metodu liječenja, pokušajte već kod prve pojave grebanja u grlu upotrijebiti kombinaciju sljedećih pripravaka: Aconitum, Gelsemium, Ipecacuanha, Phosphorus, Bryonia i Eupatorium perfoliatum. Ako se homeopatski pripravci uzimaju kao dopuna standardnim lijekovima, nestanak simptoma bi se trebao ubrzati za do dva dana.

Što se zapravo događa u tijelu tijekom prehlade?

INVAZIJA VIRUSA

Prehlada nije isključivo posljedica hladnoće, ali je točno da smo toj bolesti podložniji kada nam je hladno. Razlog za to je slabija prokrvljenost sluznica u nosu i ždrijelu, što rinovirusima omogućuje bolje prodiranje i brže razmnožavanje. Kako bismo se obranili od uzročnika bolesti, naše imunosne stanice oslobađaju transmitere. Kao posljedica toga javljaju se bol u grlu, kihanje i curenje iz
nosa, koji predstavljaju prve obrambene reakcije. Nakon toga slijede glavobolja, bol u rukama i nogama i eventualno lagano povišena tjelesna temperatura i kašalj.

PREHLADA ILI GRIPA?

Za nastanak prehlada, koje se nazivaju i gripalnim infektima, odgovorno je dvjesto različitih uzročnika bolesti. Prehlade najčešće sa sobom ne nose opasnost od komplikacija i ne ostavljaju posljedice. Kod obolijevanja od virusa gripe (influenca) situacija je drukcija. Za gripuje tipično iznenadno snažno povišenje tjelesne temperature iznad 38,5 °C i groznica popraćena drhtanjem. Oboljele osobe se osjećaju kao da su pretučene, kašlju i muče ih glavobolja te bolovi u rukama i nogama. Za osobe koje su inače slabe ili boluju od kroničnih bolesti to može biti opasno. Liječnik bi stoga u slučaju gripe unutar prvih 48 sati trebao prepisati antiviralni lijek. Kao prevencija služi i cijepljenje protiv gripe. Cjepivo protiv gripe, meutim, ne djeluje u borbi protiv prehlada, odnosno gripalnih infekata.

Komentari