Toplo ili hladno za ublažavanje bolova

Kada bi bolna mjesta trebalo hladiti, a kada termofor i druge slične stvarčice koje griju predstavljaju bolje rješenje? Bolovi u leđima, glavobolja, prehlada, zatvor, problemi s venama... - sve ima svoju idealnu temperaturu

Udarili ste glavom u nešto tvrdo? U takvim slučajevima pomaže samo jedno: na bolno bi mjesto što je moguće prije trebalo staviti led, kako bi se izbjegla pojava otekline. Bolove u trbuhu će pak ublažiti termofor. Ove su činjenice svima dobro poznate, no postoje mnogobrojne situacije u kojima većina nas ustvari ne zna pružiti prvu pomoć, a osobito trebaju li bolno mjesto, primjerice, grijati ili hladiti. U nastavku teksta doznajte koja je temperatura najbolje rješenje za određenu vrstu bolova.

Prehlada

Najbolji način suzbijanja prehlade je zagrijavanje, osobito ako se kao dodatak koristi neko sredstvo koje će pridonijeti pročišćavanju dišnih putova. Nakon boravka u kadi važno je utopliti se – pritom nikako nemojte zaboraviti ni tople čarape. Hladna stopala, naime, svakako treba izbjeći jer ona samo još dodatno slabe ionako načeti tjelesni obrambeni mehanizam. Iznutra će vas najbolje zagrijati vruća pileća juha. Ona naime obiluje cinkom koji pospješuje ozdravljenje, a ujedno će vas opskrbiti tekućinom i eteričnim uljima, koja razrjeđuju sekrete i ublažavaju hunjavicu. U slučaju začepljenog nosa i tvrdokornog kašlja, od pomoći može biti inhaliranje parom vruće vode u koju možete dodati malo eteričnog ulja eukaliptusa ili gotovi pripravak. Odlasci u saunu se pak ne preporučuju dok ste prehlađeni. Na taj biste način samo dodatno opteretili krvotok, što bi virusima olakšalo posao.

Groznica

Kod ljudi koji su inače zdravi, povišena tjelesna temperatura je dobar znak koji pokazuje da je tijelo pokrenulo postupak samoozdravljenja. Kada temperatura prekorači 37 stupnjeva, imunološki sustav radi učinkovitije pa neki virusi umiru sami od sebe. To znači da groznica u slučaju viroze ne predstavlja razlog za zabrinutost. Kako bi se tijelu olakšalo znojenje, dobro je odlučiti se za toplu kupku, vrući čaj ili sok od bazge. Osim toga je važno i utopliti se. Ako, međutim, ni nakon 48 sati ne nastupi poboljšanje ili ako temperatura naraste do 40 stupnjeva, potrebno je učiniti nešto kako bi se temperatura spustila i to osobito ako je riječ o djeci ili starijim osobama. Da bi se to postiglo, preporučuje se stavljanje mlakih obloga na listove. Vlažne obloge je važno mijenjati čim se zagriju od ‘goruće’ kože. Ukoliko zbog povišene temperature osjećate zabrinutost, obratite se liječniku.

Zatvor

Ako su se crijeva samo malo ulijenila, reflekse, a samim time i uredan rad im može potaknuti sjedenje u hladnoj kupki. Ako vas pak muče grčevi ili neprekidno imate osjećaj da morate na wc, ali se pritom ništa ne događa, trebali biste isprobati suprotni postupak: priuštite si toplu sjedeću kupku ili pak na trbuh stavite termofor. Tako ćete na blag način umiriti nadraženo crijevo i ponovno normalizirati probavu.

Problemi s venama

Pomoć za otežale i natekle noge pružit će trening za krvne žile uz pomoć hladne vode, odnosno tuširanje hladnom vodom. Na taj će se način vene, naime, suziti pa će krv ponovno moći bolje otjecati. Ako pak imate akutnih poteškoća s venama i osim toga proširene vene, trebali biste se obratiti flebologu – i to što je prije moguće! Ako vam liječnik preporuči operaciju, radije se odlučite za neki zimski termin, nego za vrućih ljetnih dana.

Menstrualni grčevi

Toplina koja pospješuje prokrvljenost odgovarajuće je rješenje i kod pojave bolova u donjem dijelu trbuha. Važno je samo voditi računa o tome da se pritom ne pretjera jer bi u protivnom moglo doći do pojave opeklina. Oprobano sredstvo predstavlja oblog od trina od sijena. Trine je potrebno staviti u rukavicu za pranje, koja se zatim stavi u cjedilo i ostavi 30 minuta iznad kipuće vode koja isparava. Rukavica se nakon toga smješta na trbuh dok je još vruća i ostavlja tako dok se ne ohladi. Odlično sredstvo za ublažavanje grčeva pa samim time i protiv menstrualnih tegoba predstavlja Schüßlerova sol br. 7 (Magnesium phosphoricum) treba otopiti u vrućoj vodi i zatim piti u malim gutljajima.

Bolovi u leđima

Ako vam probleme stvaraju bolovi u vratu ili u križima, bolno bi mjesto trebalo grijati, osim ako je riječ o upalnom procesu. Najčešći uzroci takvih bolova su nedostatak kretanja, pogrešno držanje i napetost mišića. U takvim je slučajevima važno potaknuti prokrvljenost, kako bi hranjive tvari i antitijela brzo dospjela do bolnog mjesta na tijelu, a to se najbolje može postići zagrijavanjem. Istraživanja kažu da temperatura oko 40 stupnjeva jednako dobro ublažava bolove u leđima kao i tablete protiv bolova, a ujedno je pritom riječ o metodi koja ima puno manje popratnih djelovanja. Odlično rješenje predstavljaju i kupke (toplina vode treba iznositi 38 stupnjeva ili više) s dodacima koji pospješuju prokrvljenost mišića, kao što su arnika ili ružmarin, kao i jastuk ispunjen košticama trešanja ili višanja (tekst dolje lijevo) odnosno termofor. Kao alternativa mogu poslužiti i flasteri za leđa koji se mogu nabaviti u ljekarnama i koji bolno mjesto održavaju toplim nekoliko sati nakon postavljanja. Možete se odlučiti i za opuštajući tretman fango termalnim blatom i masažu, što predstavlja kombinaciju koja će pridonijeti jačanju obrambenih snaga organizma.

Glavobolja

U slučaju pojave glavobolje, važno je utvrditi uzrok. Ako je riječ o boli uzrokovanoj napetošću, uzrok zapravo mogu biti leđa koja su predugo bila u pognutom položaju za vrijeme rada na kompjutoru. U takvim slučajevima pomoć može stići od toplih obloga koje ćete staviti na potiljak. Kupka za stopala koja će na početku biti mlaka, a zatim prerasti u vruću, preusmjerit će pojačani dotok krvi u glavi prema stopalima i tako dovesti do željenog opuštanja. Ako je riječ o migreni, postupak je drugačiji. Kod stalnog tutnjanja u glavi, najbolje je na potiljak staviti hladnu kompresu. Podražaj hladnoće potaknut će sužavanje krvnih žila i na taj način ublažiti bolno pulsiranje. Ako ste nesigurni, utrljajte eterično ulje metvice na čelo i sljepoočnice. Jedna je studija, naime, pokazala da su rezultati koje to ulje postiže kod puno pacijenata jednaki djelovanju lijekova za ublažavanje bolova.

Udarci i nateknuća

Kod akutnih ozljeda koje nisu popraćene krvarenjem, ali zato natiču, važno je uz pomoć hladnoće smanjiti prokrvljenost. Toplina bi, naime, samo pogoršala stanje svježe nateknutih dijelova. U tradicionalnoj kineskoj medicini se udarena i otečena mjesta masiraju rashlađenim kokosovim uljem.

Komentari