Uzbuna - dolaze viroze! Zahvaljujući našim savjetima brzo ćete zaustaviti šmrcanje i kašalj. Nećete morati potrošiti puno novca u ljekarnama jer su naši lijekovi jeftini, lako dostupni i, što je najvažnije, potpuno prirodni
Curi vam nos i kašljucate? To znači da se nalazite u društvu virusa koji uzrokuju prehladu, a koji se osobito dobro osjećaju pri niskim temperaturama. Zahvaljujući našem vodiču kroz razdoblje gripe otkrit ćete na što upućuju određeni simptomi, što će vam pomoći da ostanete zdravi te naučiti kako ciljano ublažiti tegobe.
Od pileće juhice pa do nekih modernih inačica bakinih klasika, sve će vam to pomoći da preduhitrite viruse i bakterije. Zapamtite, morate djelovati prije nego se problem pojavi pa ono što svakodnevno unosite u organizam uvelike može odrediti vaš budući zdravstveni status.
Najbolji kućni lijekovi
Đumbir protiv virusa
Počne li viroza poteškoćama s gutanjem i grloboljom, ispiranje usne šupljine i grgljanje čaja od kadulje djelovat će protuupalno. Liječnici savjetuju i konzumiranje ‘žestokih’ namirnica (poput češnjaka, luka, hrena, čilija, đumbira) koje pomažu tijelu u borbi protiv kašlja i upale te jačaju imunost. Naš savjet: usitnite komad đumbira veličine palca, prelijte kipućom vodom, ostavite da se malo ohladi, a potom dodajte svježe iscijeđeni sok od limuna, cimet i med. Ta će vas kombinacija opskrbiti tekućinom, potaknuti izmjenu tvari, a time ojačati imunost te vas grijati iznutra.
Pileća juhica
Slično djeluje i bakin klasik – pileća juha – najbolje zajedno s komadima piletine, jer sadrži puno bjelančevina i cisteina, tvari potrebne imunosnom sustavu. Visok udio cinka u juhi i mesu pomaže u obrani od virusa te efektno ublažava simptome upale. I ekstrakt južnoafričke pelargonije pokazao se djelotvornim u borbi protiv neugodnih simptoma virusne upale. Osim što ublažava simptome, također ubrzava izlječenje od prehlade.
Imate li pravu gripu, posjetite liječnika
Više od 200 različitih virusa koji se često prenose putem dodira ili zrakom uzrokuju prehlade. One su često gadne, nastaju podmuklo, ali su ujedno i bezazlene. Zaražena osoba osjeća se loše, grebe je grlo, a nos joj curi. Simptomi su sasvim drugačije kod prave gripe, uzrokovane virusima influence. Oni su agresivni pa za osobe oslabljenog imuniteta mogu biti i opasni. Tipični znakovi gripe su nagla visoka temperatura i groznica. Oboljeli se osjećaju bolesno, kašlju te osjećaju bol u prsima i svim udovima. Šmrcanje za vrijeme gripe nije toliko izraženo. Ako je riječ o pravoj gripi, obavezno otiđite liječniku. Može vam propisati posebne lijekove protiv gripe – koji će djelovati jedino ako ih počnete uzimati u razdoblju od 48 sati nakon izbijanja bolesti.
Pomoć iz ljekarne
Djelotvorni lijekovi
TUŠ ZA NOS pomoći će vam pročistiti sve nosne šupljine, a kratko vrijeme možete koristiti i sprej za nos.
KAPSULE S CINEOLOM ILI ULJEM EUKALIPTUSA smanjuju upalu. Suhi ekstrakt lista bršljana smanjit će kašalj.
SREDSTVA KOJA SADRŽE ACETILSALICILNU KISELINU ILI PARACETAMOL smanjuju glavobolju.
Jača sredstva protiv bolova uzimaju se jedino ako baš morate brzo biti fit.
CIJEPLJENJE PROTIV GRIPE: VRIJEME JE ZA INJEKCIJU
Uzročnici gripe pravi su majstori maskiranja. Svake godine mijenjaju izgled i djelovanje. Zbog toga se svake godine razvije novo cjepivo protiv virusa gripe. Isplati li se cijepljenje? Naravno, tvrde stručnjaci. Osobito se preporučuje osobama starijima od 60 godina, bolesnicima sa srčanim tegobama, pušačima te osobama koje su u svakodnevno u doticaju s puno ljudi (poput teta u vrtiću ili vozača autobusa). Kada se najbolje cijepiti? Idealno vrijeme za cijepljenje je u listopadu, savjetuju liječnici. Primjerice, učinite li to ranije, onda u siječnju, kad je obično opasnost od gripe na vrhuncu, nećete imati dovoljno zaštitnih antitijela u krvi. Cijepljenje protiv virusa gripe obično se dobro podnosi – eventualno se neko vrijeme možete osjećati malo ‘oslabljeno’.
Komentari