Večernje pranje zuba je najvažnije jer kada zaspite, slina, koja prirodno štiti vaša usta od onoga što jedete i pijete, prestaje teći. Ako se kvalitetnim četkanje ne uklone sva hrana i plak, koloniziraju se bakterije, a zubno meso može se upaliti
Blistavo bijeli zubi već se dugo smatraju simbolom ljepote i zdravlja. Jedna od prvih stvari koje naučimo u djetinjstvu je prati ih. No koliko pažnje posvećujemo zubnom mesu? Upravo nam desni drže zube na mjestu, no njihovo zdravlje utječe na cijelo naše tijelo. Zdrave desni ružičaste su boje i čvrste su na dodir. Ne krvare kada ih četkamo ili čistimo zube koncem.
Krvarenje ili crveni, caklasti izgled može biti znak bolesti desni. Bolest desni nastaje zbog taloženja plaka, ljepljive tvari prepune bakterija koja se formira kada jedemo ili pijemo. Ako se plak ne skida četkanjem zuba, nataložit će se i iritirati desni, što će dovesti do crvenila, natečenosti i bola. Briga o zdravom zubnom mesu pomoći će vam da izbjegnete bolest desni, od koje trenutačno pati više od polovine odraslog stanovništva zapadne Europe. Ako je se ne liječi, može ozbiljno naštetiti zdravlju. Jeste li znali, primjerice, da osobe s bolesnim desnima imaju dvostruko veći rizik za srčana oboljenja od onih sa zdravim desnima?
“Vjeruje se da bakterije iz usta mogu ući u krvotok i proizvoditi proteine,“ kaže stomatolog Ognjen Bajić. Ove bakterije, poznate kao streptokok, uglavnom se zadržavaju u ustima, no mogu ući u krvotok ako krvari zubno meso. Tako se lakše formiraju ugrušci, što smanjuje normalni protok krvi i može dovesti do srčanog udara.
Što, dakle, uzrokuje probleme s desni? Učestalost je veća ako ste iscrpljeni ili pod stresom, jer se tada vaš imunosni sustav teže bori s bakterijama. Istraživanja pokazuju da stres odmaže tijelu u borbi protiv infekcija, uključujući periodontalne bolesti. Liječnici kažu kako neki lijekovi također mogu dovesti do problema s desnima jer isušuju usta, a proizvodnja sline je ključna za očuvanje tkiva usne šupljine. Među lijekovima koji kao nuspojava uzrokuju sušenje usne šupljine su neki antihistaminici, SSRI antidepresivi, kao što je citalopram, te određeni lijekovi za srce. “Stiskanje ili škrgutanje zubima također je čimbenik jer dodatno opterećuje vezivno tkivo zuba, što ubrzava utjecaj bakterija na periodontalno tkivo (desni)”, kaže Bajić. “Ako imate bolesne desni, one mogu krvariti dok perete zube i mogu prouzročiti loš zadah. Ne liječimo li gingivitis dobrom oralnom higijenom, može se razviti bolest po imenu parodontoza, koja utječe na tkivo koje nosi zube, povlači zubno meso i uzrokuje klimavost zuba.“ Nasreću, u većini se slučajeva bolest desni može liječiti dobrom oralnom higijenom. Nastavite, dakle, četkati zube barem dvaput dnevno, čistiti ih svaki dan koncem te redovito pregledavati zube kod stomatologa kako bi vam usta ostala zdrava.
Usvojite zdrave navike
Temeljito i ispravno pranje zuba kako bi se uklonile bakterije ključno je za zube i desni, odnosno gingivu, jer uklanja plak i komadiće hrane s unutarnjih, vanjskih i zagriznih površina zuba. “Zube uvijek temeljito perite zubnom pastom s fluoridom jer fluorid pomaže ukloniti plak, sloj bakterija koji se taloži na zubima i zubnom mesu i uzrokuje bolest desni,“ kaže naš sugovornik. “Perite zube neposredno prije spavanja i barem još jednom tijekom dana. Večernje pranje zuba je najvažnije jer kada zaspite, slina, koja prirodno štiti vaša usta od onoga što jedete i pijete, prestaje teći.” Ako se kvalitetnim četkanje ne uklone sva hrana i plak, koloniziraju se bakterije, a zubno meso može se upaliti. Važno je promijeniti četkicu za zube svaka dva do tri mjeseca, jer istrošene čekinje ne uklanjaju plak učinkovito. Četkice s rotirajućim glavama u oba smjera, takozvanim oscilirajućim glavama, najučinkovitije su jer pokrivaju veća područja oko desni. Čišćenje koncem još je jedan važan dio brige o oralnoj higijeni. “Područje između zuba čistite koncem, vrpcom ili međuzubnom četkicom. Tako ćete ukloniti plak i komadiće hrane s područja do kojih četkica za zube ne može doprijeti.“ Čistite koncem prije četkanja barem jednom dnevno i po mogućnosti nakon jela. Isprobajte konac koji sadrži komprimirana vlakna za dosezanje prostora među zubima, a zatim se širi kako bi izvukao ostatke. Ili interdentalnu vrpcu koja je tanja i sadrži antibakterijski agens. Vodica za ispiranje usta može pomoći u sprečavanju taloženja plaka, osobito ako sadrži fluorid, no neće ga ukloniti. Isprobajte antiseptičku vodicu za usta ako patite od blage bolesti zubnog mesa.
Komentari