Putovanje kroz devet ‘čarobnih’ mjeseci

Da je trudnoća razdoblje velikih promjena gotovo u svim segmentima života može potvrditi svaka mama. A čarolija razvoja koja se događa iz dana u dan, iz tjedna u tjedan unutar idealnog medija, u maternici, opisana je u ovom tekstu

Prvi tjedan svog života vaše dijete je tek maleni zametak koji provede izvan maternice, točnije na putu prema njoj, u jajovodu. Oplodnja se najčešće zbiva u ampuli jajovoda tj. u njegovom proširenom dijelu. Oplođena jajna stanica se tada nastavi umnažati i polako putovati jajovodom do maternice da bi potkraj prvog tjedana stigla u maternicu i započela tražiti najpovoljnije mjesto za implantaciju tj. usađivanje u nabujalu sluznicu maternice pripremljenu za prihvaćanje zametka. Već u ovom trenutku oplođena jajna stanica je opremljena snagom koja joj je potrebna za rast i u njoj je sve ono što će dijete jednom biti.

Kroz drugi tjedan se proces usađivanja tj. implantacije nastavlja sve dok se cijeli zametak ne usadi u sluznicu maternice i bude njome potpuno okružen. Istovremeno, s tim procesom dolazi do diferencijacije skupina stanica iz kojih će se kasnije razviti embrij i posteljica. Od tog trenutka pa do rođenja odvijat će se veoma složeni i jedinstven proces razvoja i zrenja ljudskog organizma.

U trećem tjednu mogu se već zamijetiti složenije diferencijacije stanica i već pokoja primitivnija embrionalna struktura iz koji će kasnije nastati različita tkiva i organski sustavi. Također, ovo je i najraniji period u kojem se  može ultrazvukom vidjeti gestacijski mjehurić u maternici i malene strukture srca koje su počele kucati. To  je ujedno i trenutak za prvi ultrazvučni pregled kojim će se potvrditi trudnoća.

I putovanje od 9 mjeseci može početi….

Razdoblje od četvrtog do osmog tjedna naziva se embrionalno razdoblje i karakterizirano je razvojem organa i organskih osnova. Karakterizirano je razvojem tkiva i organa i brzim rastom tijela vašeg djeteta, no sve te promjene izvana još uvijek nisu vidljive jer se veličina embrija još uvijek mjeri u milimetrima.

U petom tjednu mogu se već zamijetiti osnove za razvoj lica, udova i pupkovine. Usporedno s rastom i razvojem zametka, razvija se i posteljica koja u šestom tjednu ima već razvijene i složenije strukture potrebne za njezino uspješno obavljanje funkcije. Otprilike oko šestog tjedna pojavljuju se na već pomalo razvijenim osnovama za udove osnove za malene prstiće. I tu se nastavlja postupan razvoj svih struktura. Dijete razvija se fantastičnom brzinom, krajem osmog tjedna vaše dijete je dugačko oko 2 cm i teško oko 1 gram. Formiraju se ruke i noge, živčani sustav počinje djelovati pa će se dijete početi kretati, uočavaju se prve genetske značajke, npr. ušna resica, oblik nosa, prstiju… U trećem mjesecu, početkom devetog tjedna počinje razdoblje fetusa, ujedno je to i početak refleksnog ponašanja.

11. tjednu javlja se refleks stepanja (hodanja), a krajem 12. tjedna pokreće svoje ruke i noge, savija prste, čak i žmirka. Sada je vaše dijete dugo oko 2,5 cm i teško oko 30 grama. Veliko tek toliko da bi stalo na vaš dlan. Malen, ali vrlo složen organizam spreman je za daljnje putovanje jer je nateži period prošao.

Razdoblje od početka trećeg mjeseca trudnoće pa sve do kraja trudnoće naziva se fetalno razdoblje. Većina organa i organskih sustava već je razvijena i sada, u fetalnom razdoblju, slijedi njihovo sazrijevanje iz postojećih osnova nastalih u embrionalnom razdoblju.

Šesnaesti tjedan karakterističan je za početak kontrole pokreta, što znači da živčani sustav funkcionira, tj. da mozak kontrolira pokrete. Fetalni razvoj pokreta je moždana funkcija koju provode mišići, dijelom je genetski uvjetovano, a dijelom pod utjecajem okoline. Također, vaše dijete već sad reagira na zvuk. U ovom periodu ima dovoljno prostora u maternici za kretanje i vježbane pokreta te je dijete veoma aktivno. U 18. tjednu aktivira se probavni sustav. Vaše dijete je sad dugačko 3,5cm, teško oko 120 grama. Jasno se čuje kucanje srca i ako dijete nije sramežljivo može se vidjeti spol. Krajem 20. tjedna (i čestitam, na pola ste puta) rast se naglo povećava, dijete je otprilike dugačko je oko 30 cm, a teško oko 250-500 grama. Pojavljuje se fina meka dlaka po cijelom tijelu (lanugo) koja štiti kožu od amniotičke tekućine.

Promatrate li dijete na UZV pregledima, primijetiti ćete da ono stalno vježba i izvodi nevjerojatne figure igrajući se u plodnoj vodi. Svaki je njegov pokret priprema za budući život van maternice. Siše palac, plače, štuca, udara nogicama, vježba prste na rukama. Čak i kad guta plodnu vodu vježba mišiće lica. Ima periode budnosti i spavanja. U 26. tjednu svi organi su razvijeni, dijete je dosegnulo posebnu točku svog razvoja – bez obzira na to što je maleno, kada bi se rodilo, moglo bi preživjeti. Njegovi zglobovi, ligamenti i struktura kralježnice brzo rastu, što znači da će sve više rasti i postajati sve brži. Njegovo vježbanje i pokrete mama jako dobro osjeti (nekad slabije, nekad jače).

Zadnja tri mjeseca trudnoće karakteristična su za rast, odvija se brzo povećanje težine i rast u dužinu. Njegov mozak i živčani sustav brzo se razvijaju, a mozak će nastaviti sazrijevati čak i nakon što se rodi. U 34. tjednu razvija se motorička kora što ujedno znači i početak svijesti. Do 35. tjedna njegova jetra i bubrezi posve su formirani i počinju proizvoditi otpad. Probavni je sustav također formiran i crijeva su sada puna mekonija (prva stolica vašega djeteta). Pluća su posljednji organ koji se razvija, ali do 39. tjedna u potpunosti funkcioniraju i spremna su za udisanje zraka izvan maternice. Njegov je imunološki sustav također razvijen. Senzorni sustavi dosegli su svoj razvoj i pripremljeni na nove izazove van maternice. Od 36. tjedna vaše dijete počinje razvijati tonus mišića gurajući se u stijenke maternice (da, kreće njegova pojačana priprema za porođaj). U ovom razdoblju dijete dobiva na težini, a dugačko je približno 45 centimetara i osjetit ćete da se pomiče najmanje desetak puta na dan. Pošto već ima manje mjesta, nogama vas lupka po rebrima, a njegova se glava spušta u zdjelicu pripremajući se za veliki dan.

Svako dijete se razvija različitim tempom, od jedne sićušne stanice do jedinstvene malene osobe. Važno je za naglasiti da dijete kretanjem unutar maternice stječe bogata senzorna i motorička iskustva i gradi svoj tonus kako bi se lakše prilagodio zahtjevima okoline.