Osvjetljavanje predsoblja

Predsoblja nam daju prvu impresiju o prostoru u koji ulazimo, stoga ne smijemo zanemariti njihov izgled, osvjetljenje...

Dvije su stvari specifične i jedinstvene za predsoblja. Kao prvo, ona su prva impresija o prostoru u koji ulazite, a kao drugo, bilo da se radi o golemom ulazu s pogledom na monumentalno stepenište ili o malom, uskom prolazu nakrcanom cipelama i jaknama – predsoblja su poznata po tome da ih je teško dobro osvijetliti.

Stvari se ipak mogu spasiti tzv. slojevitim osvjetljavanjem koje prostoru daju dinamičnost, preglednost i ugodnu atmosferu.
Slojevitost se u ovome slučaju odnosi na rasvjetu stavljenu gore – dolje (strop i pod), lijevo i desno (zidovi ili pod) te ostale slične kombinacije. Osmišljenom kombinacijom pozicija te odgovarajućom jačinom svjetala, može se dobiti svijetao i pregledan prostor tijekom dana te mek, ugodan dojam navečer.

Naglasak je na stvaranju dobrog osvjetljenja koje će na nesvjesnom nivou kreirati ‘domaći’ ugođaj dobrodošlice. Nekoliko mogućnosti u istome prostoru: grupe rasvjetnih tijela kojima se upravlja odvojenim prekidačima, olakšavaju brzo stvaranje različitih atmosfera.

Ako u predsoblju nedostaje prirodnog svjetla, jedno od prijedloga je fluorescentno trakasto svjetlo duž zida, u razini koljena ili više, kako bi se imitirala svjetlost koja dolazi s prozora. I strop se također može osvijetliti lažnim prozorom, tako da se u spuštenom stropu ostavi rupa veličine prozora iz koje dopire žućkasto svjetlo nalik danjem sunčanom ili hladnije bijelo koje se kombinira s toplijim zidnim i/ili stropnim svjetiljkama. Kombinacijom oba izvora svjetla stvoren je ugodan, prozračan ugođaj.

predsoblje

Ne postoji li mogućnost za veća rasvjetna tijela, najbolji izbor su mala ‘spot’ svjetla koja se mogu strateški rasporediti tako da prate kretanje hodnikom ili naglašavaju određena mjesta koja želite jače osvijetliti: skretanje u drugu prostoriju, umjetničko djelo, ormar ili stalak za kapute i slično.

predsoblje

 

 

Komentari