Umjetnički makeover odbačenih stvari

Drevna umjetnost dekoriranja salvetama opet je u modi. Svoju popularnost decoupage prije svega zahvaljuje činjenici da je uspjeh gotovo siguran, alat jednostavan, a materijal povoljan. No najveći adut jest ipak taj što predmetima i pokućstvu u domu može vratiti sjaj

Ako se okrenemo oko sebe, vidjet ćemo da postoje pojedinci koji su zbog želje za promjenom i kreativnim istraživanjem u rutinu i sivilo svoga užurbanog života ipak uspjeli unijeti boje i šarm i tako ga
učinili zanimljivim i plemenitijim. Za kreatore takvih promjena kažemo da, kuda god prođu, uljepšaju sve oko sebe. Upravo to čine i osobe koje su se zaljubile u decoupage, vještinu ukrašavanja predmeta od drva, stakla, porculana, metala, plastike… Riječ je o svojevrsnom umjetničkom makeoveru kojima se stare, odbačene stvari ponovno vraćaju u život uz pomoć kistova, boja, lakova i ukrasnih uzoraka.

Iako nam se može činiti kao još jedna od kreativnih novotarija, decoupage je zapravo drevna salvetna tehnika koja potječe iz Kine, iz 105. g. pr. Kr. U Europu je stigla u 12. st. te je uskoro postala omiljeni hobi uglavnom ženskog svijeta. Danas opet doživljava procvat, stoga nam se i čini da je riječ o posve novoj tehnici. Za bavljenje decoupageom nisu potrebni umjetnička diploma i poseban likovni talent, nego, kako nam je rekla Sandra Drnić, strpljenje, entuzijazam i oko za boje. “S relativno malo truda decoupageom je moguće gotovo svaki skromni kućanski predmet pretvoriti u pravo malo umjetničko djelo”, kaže Sandra, inače knjižničarka u Gradskoj knjižnici u Sisku koja je u dodir s ovom tehnikom ukrašavanja došla sasvim slučajno. Gledajući prilog u TV emisiji ‘Dobro jutro, Hrvatska’, Sandri se svidjelo ono što je vidjela te je odlučila to i sama isprobati. Njezin prvi pokušaj bio je, priznaje, popriličan fijasko. No nije se dala smesti, jer je shvatila da je dobila nešto jednako vrijedno. “Prilikom tog prvog neuspješnog pokušaja sjećam se da sam se osjećala ugodno i dobro. A to i jest poanta priče – osjećati se ispunjeno i sretno dok se to radi”, prisjeća se Sandra svoga prvog iskoraka u decoupage.

Nakon toga rasla je njezina želja za učenjem i usavršavanjem pa je pohađala brojne tečajeve zbog kojih je otputovala i u Slovačku. Ta ljubav rezultirala je knjigom ‘Decoupage – papirom, ljepilom i škarama preuredite svoj dom’ i organiziranjem radionica.

Poput meditacije

Bavljenje decoupageom za našu je sugovornicu više od izrade neke male kutije, jer je tu riječ o ljubavi, meditaciji i strasti. Tijekom podučavanja Sandra je shvatila da decoupage iz mnogih izvuče ono najdublje, skriveno duboko u podsvijesti. “Jedan sat dnevno vrijeme je posvećeno samo nama u oazi vlastite osame. Razvija se fokus. Kistom, iglom, dlijetom ili nožem postajemo nesvjesni produžetak sebe. Usudila bih se reći da tako postajemo zdraviji i sretniji”, smatra Sandra i dodaje kako sama ljubav za dekoriranje nije dovoljna, nego je potrebno ulagati u znanje i usavršavanje. To je za nju prava formula za uspjeh. Zbog svega toga čovjek ne bi trebao ograničavati svoju naklonost ili znatiželju prema bilo kojem obliku rukotvorstva, nego je njegovati.

Komentari