Za ljetnih žega i sunca nitko ni ne pomišlja na šmrcanje i grlobolju, ali usprkos tome čak 20% prehlada tijekom godine imamo upravo ljeti. A pritom se nije tako teško štititi od najčešćih ljetnih prehlada
Zašto se mnogi razbolijevaju baš onda kada bi trebali početi uživati – početkom godišnjeg odmora? Tek što ste se ‘otisnuli’ na more i počeli puniti baterije, nešto je pošlo po zlu? Jedan od razloga svakako je i taj što nas svakodnevni stres tijekom godine drži u fazi konstantno visokog adrenalina koji tijelu ‘ne dozvoljava’ da se razboli. Kad se počnemo opuštati, eto – kao za inat! – i bolesti. Iako ljeti ni ne pomišljamo na šmrcanje, grlobolju i povišenu temperaturu, podaci kažu kako 20% prehlada tijekom godine imamo upravo ljeti. Ovog ljeta pobijedite Murphyjev zakon!
Bakini savjeti ipak vrijede
Najčešće su najbolja rješenja ona najjednostavnija. To vrijedi i u slučaju ljetne gripe (prehlade). Naše bake oduvijek su govorile kako treba izbjegavati propuh, kako ne smijemo hodati bosi jer prehlada dolazi od nogu te da uvijek treba prati ruke… Već ova tri savjeta uvelike mogu utjecati na to da ovo ljeto izbjegnete grlobolju i šmrcanje. No kad se već razbolimo, najstojimo barem izbjeći gužvu i čekanje u turističkim ambulantama. Ponekad je to neizbježno, no u većini slučajeva najbolje je slijediti ono osnovno prav ilo – ne trčite odmah k liječniku, pričekajte 2-3 dana kako biste vidjeli u kojem će se smjeru razvijati simptomi. U međuvremenu se liječite preparatima kupljenima u ljekarni ili, u pojedinim slučajevima, domaćim ‘recepturama’ naših baka.
Domaći pripravci za liječenje
Najvažnije ljetno pravilo je uzimanje puno tekućine. To vrijedi osobito kad nas ‘načima’ bolest. I dok većina radije bira hladne napitke jer smatraju da će ih oni najbolje rashladiti, liječnici će vam reći upravo suprotno: izbjegavajte napitke iz hladnjaka i radije birajte, primjerice, mlaku limunadu. Mlaka voda ‘lijek’ je i kod povišene temperature: platnenu krpu namočite u mlaku vodu (voda mora biti najviše 5 stupnjeva niža od tjelesne temperature), dobro je ocijedite i omotajte oko nogu od gležnja prema koljenu. Mlaki oblog držite 15-ak minuta.
Uz klasične lijekove protiv povišene temperature, paracetamol ili ibuprofen, može pomoći i čaj od lipova i/ili bazgina cvijeta. U 250 ml kipuće vode stavite 1 žlicu cvjetova, pustite da odstoji 15 minuta, procijedite i pijuckajte.
Kašalj pak može biti suhi ili produktivni i o tome ovisi način liječenja. Domaći lijek koji pomaže kod obje vrste kašlja je šalica toplog mlijeka u koju ste dodali 1 žlicu meda, a od lijekova iz ljekarne preporučuje se sirup od bršljana.
Mokra odjeća
Čak i ako vam nije neugodno ostati u mokrom kupaćem kostimu, isparavanje vode iz njega tijelu oduzima toplinu. To povećava rizik za prehladu, a poznato je da na tu situaciju posebice osjetljivo reagiraju žene kod kojih najčešće dolazi do upala mjehura. Najbolja obrana od ovog problema je odmah poslije kupanja obrisati se i presvući mokri kupaći kostim.
Hladno iz hladnjaka
Osvježavajuće piće ili sladoled najbolja su utjeha za visokih temperatura. No liječnici ne smatraju tu vrstu hlađenja idealnom. Ledene namirnice preko usana, usta i želuca spuštaju temperaturu cijeloga tijela te sužavaju krvne žile probavnog trakta, smanjuju cirkulaciju krvi, što povećava rizik od prehlade.
Klima uređaji
Koliko god nam bilo ugodno s vrućeg asfalta ili plaže zaći u dobro rashlađen prostor ili upaliti klimu u autu na najjače, to je za tijelo veliki stres. Organizam se ne može lako i brzo prilagoditi novoj temperaturi i u tim trenucima je imunitet oslabljen. Idealno bi bilo da je temperatura u kući ili u autu do 5 stupnjeva niža od vanjske. Dodatno je mudro uvijek imati vesticu ili majicu kojom se možete po potrebi ogrnuti.
Puno ljudi
Bilo u autobusu ili u punom restoranu, gdje god se okuplja puno ljudi, uzročnici bolesti imaju priliku brzo se raširiti. Opasnost od zaraze može se međutim brzo smanjiti ako češće i temeljitije perite ruke.
Propuh
Zar nas nisu već i bake upozoravale da bježimo s propuha? I bile su u pravu, jer od propuha se stvarno može razboljeti! Ljeti smo mu češće izloženi i to posebice kad je vruće i vlaga u zraku, kod vožnje sa spuštenim prozorima, u prostorima s otvorenim prozorima i vratima kao i blizu ventilatora i klima uređaja. Ako ste se još k tome i uznojili, efekt će biti još snažniji. Nevoljko ćete se početi tresti jer vlažna koža će se vrlo brzo ohladiti. Zato obavezno prebacite nešto preko ramena.
Ljetna terasa
Sjedite uvečer na terasi uz piće, lakše se diše jer se temperatura ipak malo spustila, no nešto vam ipak kvari ugođaj. Stopala su vam hladna jer u natikačama i sandalama uz malo vjetra to često tako biva. Oprez! Znanstvenici su pronašli vezu između hladnih stopala i šmrkavog nosa. Čini se da hladne noge utječu na smanjenu cirkulaciju krvi u nosu što povećava rizik za razvoj bolesti sluznice nosa. Zato ponesite čarapice ili barem obujte zatvorene ljetne cipele.
Komentari