Utjecaj stresa na kožu lica

Koža ne reagira burno samo na hormonalni poremećaj već postoji i neurološka odnosno živčana komponenta zbog koje koža može oboliti

Posljedice stresa na koži mogu biti iznimno vidljive, upravo zato jer je koža naš najveći organ. Sve više vrhunskih stručnjaka slaže se oko činjenice da koža ne reagira burno samo na hormonalni poremećaj već postoji i neurološka odnosno živčana komponenta zbog koje koža može oboliti. Zbog brojnih živaca koji se rasprostiru u najgornjem dijelu kože na koži se javljaju posljedice u slučaju da je živčani sustav nadražen. A on se ponajviše podražava psihološkim stresom. U koži ima jako puno osjetilnih živaca čak puno više nego u ostalim dijelovima kože na tijelu. Pod akutnim stresovima smatra se posljedica nekog velikog gubitka, primjerice posla, voljene osobe, straha od svakodnevnih obveza na poslu zbog nagomilanog posla ili agresivnog poslodavca, preseljenje te još niz situacija u kojima se bojimo direktno za rezultate o kojima ovisimo. Koža tada gubi naglo vlažnost, time elasticitet, postaje siva, umorna, a što je nagore zbog suhoće ona propušta puno veći broj bakterija koje onda mogu izazvati prištiće, akne ili čiriće. Naravno kao posljedica suhoće kože dolazi do povećanog broja borica i dubljih bora te logično preuranjenog starenja. Koža koja je pod stresom naime proizvodi neuropeptide koji utječu na uništavanje stanica u koži, a oštećene stanice ne mogu zadržavati vlagu koja im je neophodna. Mnoge žene pod stresom piju puno vode, jer je to sada jako intenzivirano u medijima, a dalje im je koža suha i problematična. Naime, treba uravnotežiti sve u svom tijelu kako bi i stanice na koži lica mogle dobivenu vlagu i zadržati. Ono što najviše zabrinjava jest da dugotrajan stres može prouzročiti povećavanje razine kortizola, a on direktno uništava kolagen koji je zaslužan za elastičnost i ljepotu kože lica. Drugim riječima bez dovoljno kolagena koža naglo stari.

Jednostavni koraci za blistavu kožu lica

  • U slučaju da imate prištiće i akne posjetite svog dermatologa te u dogovoru s njim i nekog dobrog nutricionista. Ako treba posjetiite i liječnika opće prakse te također u dogovoru s njim otiđite na hormonalne pretrage kako bi se vidjela i ta slika. U svakom slučaju treba čim ranije detektirati o kakvoj se problematici radi u vašem tijelu. Svakako bi bilo dobro da se opskrbite najraznorodnijim antioksidansima pute svježeg voća, povrća ili kvalitetnih prirodnih dodataka prehrani. Naravno ne treba ih uzimati napamet, već kako smo napisali nakon savjetovanja s nutricionistom ili liječnikom odgovarajuće specijalizacije.
  • Odgovarajućom kozmetikom uvijek održavajte čistoću i vlažnost vaše kože. Odlični su proizvodi kod suhe i problematične kože oni koji sadrže puno vlage ili je zadržavaju u koži što potiče proizvodnju hijaluronske kiseline koja je također neophodna za zdrav i svjež izgled kože.
  • I na kraju ne zaboravite održavati svoje emocionalno i psihičko zdravlje kroz odvajanje vremena za sebe, slušanje glazbe dok šećete ili još bolje vježbate jer to zaista pomaže vašem organizmu da se oslobodi stresa. U slučaju da se ne možete osloboditi kontinuiranog stresa zbog svoje okoline zastanite na trenutak i zapitajte se koliko je neka situacija ili osoba vrijedna vašeg zdravlja. Ako zaključite da ne možete utjecati na neke pozitivne promjene pokušajte se od njih odmaknuti zauvijek.

Izvor: Wish.hr

Komentari