Neki dan sam na Facebooku objavila fotku kako farbam ogradu i napisala – #onokadnemaškućunamoruinisiizSplita. Naravno ovo iz Splita bilo je karikiranje, ali poanta je shvaćena. Stari godišnji bliži se kraju, gdje si bio: doma, što si radio: krečio i farbao. Trebam li reći da sam umornija više sada nego na poslu? No generalka kuće je riješena i fakat je sve prekrasno. Na more ću tek u kolovozu i to u nekom skraćenom obliku jer dolaze prijevremeni parlamentarni izbori, a to je – eto, vrhunac mog posla pa bi, je’l, trebalo raditi. Ipak, da ovo ne bude ‘kuknjava kolumna’, moram reći da se veselim tom moru koje stiže. Sunce, kupanje, fina klopa pa i samo putovanje do odredišta ono je što čini taj ljetni godišnji najljepšim.
Često kada idemo prema Dalmaciji odemo na ‘staru cestu’, barem dio puta pa tradicionalno stanemo po nekim ključnim odredištima. Sjećate li se onih putovanja osamdesetih sa starcima u autu bez klime koja su trajala cijeli dan? Pa staneš na livadu – izvadiš deku, limena kutija s pohanom piletinom, paradajzom – bio je ‘fakat’ gušt. Najviše smo hrvatske unutrašnjosti vidjeli baš tako sa starcima koji su znali skrenuti prema nekom jezeru, prema nekom izletištu.
Autocesta je uništila tu neku romantiku, zato i volimo našim curama pokazivati ‘ta neka mjesta koja smo prošli sa starcima’. Njima je, nakon nekoliko godina pokazivanja, već dosta tog skretanja i samo bi htjele što brže stići ali slože se da i ‘njihovi starci’ moraju guštati. A kad smo kod gušta, upravo su moji današnji recepti ono što za mene predstavlja ‘biti na godišnjem’. Stoga, u slast!
Dagnje na buzaru
Dagnje su naše najpoznatije školjke, mogu se pronaći gotovo posvuda na Jadranu, no ako ih se ipak odlučite kupiti – ima ih gotovo svaka ribarnica, veći trgovački centar. Naravno, uvijek treba biti oprezan budući da se nerijetko skladište tako da se zamrznu pa im se izgubi okus, nutricionistička vrijednost, a zamrzavanjem i odmrzavanjem znaju se i pokvariti. Evo recepta:
Sastojci:
1 kg dagnji (2 osobe) – pripazite da dagnje koje kupujete uvijek budu zatvorene
maslinovo ulje
žlica krušnih mrvica
5 veća režnja češnjaka
peršin – 4-5 velikih žlica
soli – papra
200 ml vina
50 ml vode (po potrebi)
Priprema:
Dagnje operite i očistite (to znači da ih nožem trebate izribati i skinuti im travu i ostalo). Na maslinovom ulju (negdje 100 ml) popržiti češnjak, peršin, ubaciti krušne mrvice i sve zaliti vinom.
Malo posoliti i popapriti. Probati. Ako vam se čini da je vino prežestoko dodajte malo vode. Ubaciti dagnje. Kuhati 15 minuta i povremeno ih promiješati. Gotove su čim se otvore.
Kozice na crveno
Kozice su vrlo vrijedna namirnica, a recepti s ovom poslasticom sežu u staru Grčku – pročitala sam da su ih Grci kuhali zamotane u smokvin list (i to bi valjalo probati). Bogate su omega -3 kiselinama što utječe na zdravlje cjelokupnog organizma.
Za kozice na crveno potrebno je (dvije osobe):
500 g kozica – pripazite kad ih kupujete, pregledajte ih, oklop mora biti čvrst, sve mora biti pravilno
100 ml maslinovog ulja
1 i pol žlica krušnih mrvica
3 srednje rajčice (mekše)
3 žlice peršina
3 češnja češnjaka
200 ml vina
Priprema:
Postupak je sličan kao i za dagnje. Na maslinovom ulju popržiti češnjak i peršin, dodati krušne mrvice. Zatim dodati rajčicu narezanu na kockice i sve podliti vinom. Kuhati dok ne zavrije da se okusi prožmu i rajčica omekša. Naposlijetku dodati kozice i na laganoj vatri kuhati 12-15 minuta. Uz kozice možete poslužiti i palentu.