Godišnji? Možda je bolje biti na poslu…

Uživam u blagodatima starog godišnjeg. Ok, uživanje je precijenjeno. Krečimo stan, farbamo ogradu. Toliko smo mrtvi svaki dan da se doslovno onesvijestimo. No, ipak ima neke relaksacije u tome dok farbaš zidove. Počneš razmišljati o poslu, o obitelji, prijateljima, ali opet te prene jer – nisi pogodio jedan dio zida pa moraš ponovno i onda zapravo počneš razmišljati o tom zidu. Odmor za mozak. Inače, godišnji mi nije počeo bajno. Razmišljajući o svom poslu i svemu što propuštam u ovo ludo doba (a politički sam novinar), neki dan sam trčala po Maksimiru i pala koliko sam duga i široka. No to me nije spriječilo da takva, krvava i blatnjava, otrčim do auta ne bi li stigla na ključan trenutak kada Karamarko izgovara da daje ostavku na mjesto predsjednika HDZ-a…. !? Već dva dana nisam gledala nijedne vijesti. Ujutro dok pijem kavu prelistam portale i shvaćam da se ništa epohalno nije dogodilo (ako izuzmemo Brexit ;) i da će me sve to čekati kad se vratim. Do tada valjak u ruke i razmišljanje o zidu. Ali i džemu od višanja na koji se bacam ovog vikenda.

Džem od višanja

džem od višanja

I ove godine baš kao i prije tri, višnja u vrtu je potpuno podbacila – nismo ni kilogram uspjeli nabrati. Sreća na prijateljima kojima su višnje rodile kao nikad prije pa smo se ‘ogrebali’ za poneki kilogram. Osim standardnog zamrzavanja za poznati žuti kolač od višanja ili štrudlu, dio višanja ostao je i za džem kojeg obožavamo.

džem od višanja

Za ovaj recept vam je potrebno:

3 kg višanja očišćenih od koštica
2 limuna
1,5 kg šećera
2,5 vrećice želina (na vrećici piše – za 1 kg voća)

Priprema:

Višnje očistiti od koštica i zajedno sa sokom koji su pustile staviti u veliki lonac. Dodati šećer i dva iscijeđena limuna. Dvije žlice šećera prije toga izmiješati sa želinom i dodati sve u lonac. Nakon sat vremena štapnim mikserom propasirajte mješavinu ali ostavite poneki komad višnje. Miješati na laganoj vatri sat i pol do dva, a nakon sat i pol možete početi provjeravati na način da stavite malo džema na tanjurić i vidite jel gust, odnosno razlijeva li se ili ne. Pustite ga da odstoji do 2 minute da budete sigurni.

Kad je džem ukuhan, stavljati ga u teglice koje ste prije držali u pećnici na 100 stupnjeva 15 minuta. Džem preko noći ostaviti otklopljen, a ujutro ga poklopiti celofanom i poklopcem.

Višnjevac

višnjevac

Volite li višnjevac? Evo jednog starog recepta: U veliku teglu stavljate red višanja (može i s košticama, može i bez. Ako je bez, možete ih poslije poslužiti kao delikatesu), red šećera i tako do vrha. Ja volim staviti i jedan limun, dva štapića od cimeta i pet klinčića. Pustite tako zatvoreno na suncu 40 dana. Ako vidite kroz 10 dana da vam je šećer na dnu slobodno promiješajte. Kada prođe 40 dana dodajte rakiju – najbolje lozu. Na ovu jednu teglu ide oko 2-2,5 dcl ovisno koliko želite da vam višnjevac bude jak. Probajte nakon otprilike 1 dcl i pol. Promiješate i ulijte u boce.