Trideset devet milijuna ljudi – otprilike jedan na dvjesto – slijepo je, no znanstvenici im nastoje pomoći da progledaju. Tako napredak medicine najavljuje kraj sljepoće, ali mnogi i dalje pate od gubitka vida koji je mogao biti spriječen. Je li lijek za izlječenje sljepoće na vidiku? National Geographic Hrvatska otkriva odgovor na ovo pitanje. Potražite rujansko izdanje na svim kioscima
Izgubljeno carstvo Maja. Smioni i ambiciozni zmijski kraljevi vladali su velikim i moćnim kraljevstvom – a onda su ga izgubili. Drevni grad Holmul na prvi pogled nije bogzna što. Usputnom promatraču to je samo niz strmih, šumovitih brda usred prašume u sjevernoj Gvatemali, pokraj meksičke granice. Džungla je tu u zavali Petén gusta i vruća, ali suša no što biste očekivali. I tiha, ako zanemarimo broj cvrčaka i povremene krikove majmuna urlikavaca. Pogledate li pažljivije, uočit ćete da je većina tih brda posložena u goleme prstene. Još pažljiviji pogled otkriva da su dijelovi brda zapravo isklesana stijena te da su u nekim obroncima izgubljeni tuneli. To uopće nisu brda, nego drevne piramide, prepuštene propadanju nakon pada majanske civilizacije prije tisuću godina…
Nestaje li Grand Canyon? Dvojica pustolova krenuli su stazom dugom 1050 kilometara kroz Grand Canyon. Doživjeli su razne opasnosti i teškoće – i osobno se uvjerili kako razvoj i komercijalni interesi prijete jednom od najomiljenijih mjesta u Sjedinjenim Američkim Državama. Otkako je ušao u svijest Amerikanaca, Grand Canyon izaziva dvije glavne reakcije: težnju da ga se zaštiti i iskušenje da se na njemu zgrne gomila novca…
Lastovsko otočje. Udaljenost i izolacija te Lastovcima svojstveno nepovjerenje prema strancima pomogli su očuvati Lastovsko otočje – i prirodu i običaje. Određujemo i naređujemo da nitko s otoka Lastova ne može prodati nekretnine, ni zemljišta, ni vinograde, ni kuću nekom izvan otoka Lastova, već samo stanovnicima Lastova – stoji u Lastovskom statutu, donesenom 10. siječnja 1310. godine na javnom zboru u Lastovu. Taj u povijesti jedinstven dokument, koji prilično, cjelovito uređuje pravila otočnog života, kao da svakom rečenicom i danas odjekuje Lastovom… Ovu reportažu kao i ostale reportaže o nacionalnim parkovima i parkovima prirode u Hrvatskoj koje vas očekuju u National Geographicu Hrvatska omogućila je suradnja s projektom PARCS, koji u ime Ministarstva zaštite okoliša i prirode provodi Program Ujedinjenih naroda za razvoj u Hrvatskoj (UNDP), a financiran je darovnicom Globalnog fonda za okoliš (GEF).
Rujanski National Geographic Hrvatska na svim je kioscima! Jeste li nabavili svoj primjerak?
Komentari