Mirisne biljke u svojim cvjetovima i listovima sadržavaju aromatične tvari kojima obogaćuju terasu i okućnicu. Neke cvjetaju noću, neke danju, a listovi mirišu cijele sezone
Vrt je nezamisliv bez slatkih cvjetnih mirisa s kojima povezujemo godišnja doba, mjesta i događaje iz sjećanja. Uzgajivači trajnica dobro znaju kolika je snaga u mirisima, pa to ciljano i koriste pri selekciji, jer vrtlari cijene mirisno cvijeće.
Na terasama i balkonima mirisne su biljke neizostavni dio uređenja koji prostoru daje novu, eteričnu dimenziju. Da bismo osjetili cvjetne mirise, biljke trebamo smjestiti uz prolaze, puteljke, odnosno na terasu i balkon, gdje njihov mirisni potencijal najbolje dolazi do izražaja. U zavjetrini se aroma ne raspršuje, pa se i najintenzivnije osjeća. Cvjetni mirisi imaju različite note: od laganih, slatkastih i voćnih do teških, opojnih mirisa orijentalnog tipa, kakve imaju cvjetovi damaščanske ruže. No jeste li se ikad zapitali zašto cvjetovi imaju miris? Ugodni cvjetni mirisi sretna su nuspojava, jer zapravo nisu namijenjeni ljudima: primarna namjena cvjetnih aroma svakako je privlačenje kukaca oprašivača, kao što su pčele i bumbari.
Većina biljaka svoj miris širi danju, no ima ih i velik broj koje mirišu u večernji satima. Te “noćne” cvjetnice, kao što su zvjezdasta gladiola (Gladiolus callianthus) i zaluzijansija (Zaluzianskya ovata ‘Zulu Snowflake’), počinju mirisati tek nakon zalaska sunca da bi privukle noćne leptire koji su njihovi glavni kukci oprašivači. Stoga, ako vrt koristite ponajviše u večernjim satima, za vas je idealna upravo ta kategorija mirisnih cvjetnica. Preporučuje se kombiniranje noćnih i dnevnih mirisnih cvjetnica, ali ne i više mirisnih biljaka koje cvjetaju istovremeno. Naime, biljke intenzivna mirisa bolje je kombirati s neutralnim cvjetnicama jer mješavine mogu lako postati neugodne. U blizinu mirisnog cvijeća smjestite biljke kao što su kasija i mirisna pelargonija koje imaju mirisne listove.
Foto: Profimedia
Komentari