Do mišića, snage i izdržljivosti i bez mesa

Veganstvo ili biljna prehrana koja uključuje kvalitetne ugljikohidrate daje organizmu energiju, snagu i izdržljivost pa je pogodna i ako vježbate. Veganska prehrana pomaže i u smanjivanju kiselosti tijela. Oporavak nakon treninga je brži, a muskulfiber znatno manji, pa je sve više izbor i profesionalnih sportaša!

Ako je jedna od vaših novogodišnjih odluka osjećati se zdravo, imati obilje energije i skinuti višak kilograma, možda je vrijeme da razbijete (eventualne) predrasude o veganstvu i odlučite se (na kraći ili duži rok) prijeći na biljnu prehranu. Naime, suprotno uvriježenom mišljenju da bez mesa nema ni mišića i energije, ni snage i izdržljivosti, sve veći broj rekreativaca, ali i vrhunskih sportaša dokazuje upravo suprotno. Među njima je i naš sugovornik Dragan Šurlan, psiholog i fitness trener te pokretač Fitness Bootcampa u Hrvatskoj. Vegani su čak i brojni poznati svjetski sportaši, poput tenisačice Venus Williams, ultramaratonca Rich Rolla, triatlonke Fione Oakes te Jima Morrisa, 80-godišnjeg bodybuildera, te najjačeg čovjeka na svijetu Patrika Baboumiana, gosta nedavnog ZeGeVege festivala u Zagrebu.

Detoks prehrana

‘Veganska prehrana može biti izuzetno ukusna, zdrava i detoksicirajuća. Usto, nema izgladnjivanja i izbjegavanja ugljikohidrata, što je tipično za većinu dijeta i programa mršavljenja. Dapače, veganska prehrana smatra se vrlo učinkovitom za zdravo mršavljenje zbog većeg unosa namirnica bogatih antioksidansima i vlaknima, a smanjenog unosa hrane koja doprinosi kiselosti tijela, za koju je dokazano da vodi organizam do disbalansa i u konačnici do bolesti. Iako se ne jedu namirnice životinjskog porijekla (nema mesa, sira, mlijeka, ni jaja), koriste se vrlo kvalitetne namirnice kao što su tempeh, tofu i seitan. Ugljikohidrati su neophodni za stvaranje energije, brz metabolizam i općenito za efikasan rad tijela. Treba naglasiti da ako želimo unijeti dovoljno hranjivih sastojaka za optimalan rad organizma, svaka vrsta prehrane, pa tako i veganska, zahtijeva dobro planiranje’, kaže Dragan Šurlan.

Kao glavni nedostatak veganstva laici ‘zamjeraju’ neunošenje dovoljno proteina i vitamina B12, što u konačnici opovrgavaju istraživanja. Veganska prehrana je, dapače, iznimno bogata kvalitetnim proteinima.

‘Biljni proteini sadrže sve esencijalne aminokiseline, lako se probavljaju i apsorbiraju, a nalaze se u mahunarkama, žitaricama, orašastim plodovima, kao i u tofuu, tempehu i seitanu. Preporučena dnevna doza (RDA) za opću populaciju iznosi 0,8 grama po kilogramu tjelesne težine, što znači da je osobi od 70 kilograma potrebno manje od 60 grama proteina dnevno. Rekreativcima koji vježbaju preporučuje se do 1 gram po kilogramu tjelesne težine, sportašima do 1,6 grama po kilogramu tjelesne težine, a profesionalnim bodybuilderima do 2 grama po kilogramu tjelesne težine’, objašnjava naš sugovornik.

Brojne prednosti ove prehrane

Velik broj ljudi ne dobiva dovoljno B12 vitamina iz hrane danas, bez obzira na to jedu li meso, jaja i mliječne proizvode ili ne, tako da nedostatak tog vitamina nije izazov samo za vegane. Vegani zadovoljavaju potrebe za B12 vitaminom iz obogaćenih biljnih mlijeka, žitarica i suplemenata. Također je dobro istaknuti da biljna prehrana koja uključuje kvalitetne ugljikohidrate daje organizmu potrebnu energiju, snagu i izdržljivost kako za svakodnevni životni ritam, ali i više od toga, pa je tako biljna prehrana pogodna i za vježbanje, za rekreativce i profesionalne sportaše, što se protivi zastarjelim mitovima o veganstvu. Veganska prehrana dodatno pomaže i u smanjivanju kiselosti tijela te je oporavak nakon treninga brži i muskulfiber je znatno manji, pa nije ni čudno što sve više profesionalnih sportaša i rekreativaca u svijetu prelazi na biljnu prehranu. Svaka vrsta prehrane zahtijeva optimalan omjer makronutrijenata (ugljikohidrata, proteina i masnoće). U pažljivo planiranim obrocima vegana nutritivno nema nedostataka, a dobro isplanirana veganska prehrana je zdrava jer pruža sve što tijelu treba – dovoljno proteina, vitamina D, vitamina B12, kalcija i željeza.

Moć proteinskih shakeova

Unos bjelančevina i nezasićenih masnih kiselina neophodan je, a osim u ribi, masne kiseline nalaze se i u biljnoj hrani, kao i u orašastim plodovima, sjemenkama i biljnim uljima. Dragan ne preporučuje umjetne dodatke prehrani, a jedino što i sam koristi su prirodni suplementi u obliku konopljinog proteina i napitke od mlade zelene pšenice. ‘Protein konoplje je iznimno kvalitetan i hranjiv protein koji se stavlja u proteinski shake nakon treninga, lako je probavljiv i omogućuje brži oporavak od napornih treninga. Osim što sadrži sve esencijalne aminokiseline, protein konoplje sadrži optimalan omjer esencijalnih masnih kiselina (omega 6 i omega 3, u omjeru 3:1), vlakna, klorofil, magnezij, cink i željezo. Tijelu pruža kvalitetne proteine i masnoću koji hrane organizam, dok vlakna i klorofil pomažu umanjiti štetnu kiselost tijela. Lako se apsorbira i, za razliku od mliječnih proteina, konopljin ne nadima i ne uzrokuje neugodan zadah iz usta, a može se naći u bilo kojoj prodavaonici zdrave hrane’, objašnjava.

veganstvo i mišići

Zablude o nedostatku željeza

Jedna od zabluda je i vjerovanje kako vegani (i vegetarijanci) češće pate od nedostatka željeza od osoba koje jedu meso, što su opovrgnule svjetske zdravstvene organizacije. Bitnu ulogu ima vitamin C koji utječe na apsorpciju željeza, a nalazi se u voću i povrću. Jedan od najvećih izvora željeza je i mlada zelena pšenica kojoj su se tijekom povijesti pripisivali razni povoljni učinci, a njena popularnost danas sve više raste, što je cak i znanstveno dokazano. ‘Njezina zelena snaga – klorofil – djeluje protuupalno i antibakterijski, neutralizira kiselost u tijelu te čisti organizam od toksina. Osim što pomaže ojačati imunitet, jedna je od najalkalnijih zelenih povrtnica, što je ključno kod alkaliziranja tijela generalno, ali i nakon treninga jer pomaže u smanjenju muskulfibera’, kaže Dragan Šurlan.

Suosjećanje prema životinjama

Zdrav način života odavno je svjetski trend, pa su tako veganstvo prigrlile i holivudske zvijezde Beyonce, Jennifer Lopez i Brad Pitt, a sve se više popularizira i kod nas. Sve je veći izbor veganskih proizvoda te se u gotovo svim većim prodavaonicama hrane mogu naći veganske namirnice tofu, tempeh, seitan, kao i veganski čevapi, ražnjici i slastice. ‘Veganstvo je za mene put prema suosjećanju, boljem zdravlju i dobrobiti planeta. Danas ima dovoljno ukusnih i hranjivih veganskih namirnica, tako da nema razloga da svojom prehranom pridonosim patnji životinja. Nakon gledanja filma ‘Earthlings’ nisam mogao ne postati vegan,’ kaže naš sugovornik.

Komentari